Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, υπάρχει πρόβλημα.

 

Χθές ήρθε η γειτόνισσα (γερμανίδα) και από ό τι κατάλαβα (μιάς και τα γερμανικά μου είναι ολίγον τι πανηγυρτζίδικα) μου είπε ότι έχει ένα παλιό πιάνο, το οποίο χρειάζεται κούρδισμα. Ειλικρινά ελπίζω να εννοούσε αυτό και όχι τίποτα άλλο, επειδή σε αντίθετη περίπτωση πιθανώς να βρεθώ σε ελαφρώς δύσκολη θέση.

 

Το ερώτημα είναι πόσο δύσκολο είναι να γίνει κάτι τέτοιο. Το πιάνο είναι όρθιο και τα έχει τα χρονάκια του (τουλάχιστον 25ετίας, πιθανόν και παλιότερο). Αν τελικά όντως εννοούσε αυτό για το κούρδισμα, υπόσχομαι να επιστρέψω με φωτογραφίες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ευκολη υποθεση για να το κανει καποιος που δεν εχει την εμπειρία. Αντενδείκνυται.

Μπορεις να κανεις μεγαλη ζημια στο πιανο, να σπασεις χορδες, κλειδιά κλπ

 

Αναλογα με την κατασταση του σαν πιανο θελει ενεργειες απο εμπειρο χορδιστη για να επανέλθει-συντηρηθεί με ασφαλεια και να αποδιδει τα μεγιστα και να μην αχρηστευτει.

 

Θα πρεπει να ερθει ενας καλος, να κανει μια εκτιμηση και να συμφωνησετε μετα τα δεοντα.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ελπίζω να εννοούσε αυτό και όχι τίποτα άλλο, επειδή σε αντίθετη περίπτωση πιθανώς να βρεθώ σε ελαφρώς δύσκολη θέση.

 

 

Πιθανως αυτη να βρεθει σε δυσκολοτερη θεση απο εσενα  ;D

 

 

είναι όρθιο και τα έχει τα χρονάκια του 

 

Μπραβο στη γερμανιδα,το σωστο να λεγεται και να επιβραβευεται  ;D ;D

 

 

 

Αν τελικά όντως εννοούσε αυτό για το κούρδισμα, υπόσχομαι να επιστρέψω με φωτογραφίες. 

 

Αντιθετως,αν ΔΕΝ εννοουσε αυτο με το κουρδισμα επιβαλλεται να επιστρεψεις με φωτογραφιες (αρκει η γειτονισσα να μην εχει τη γνησια γερμανικη ομορφια της Μερκελ)    ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Οσες φορες παρακολουθησα χορδιστη να δουλευει παντως,μου φανηκε απλη διαδικασια το να.... αλλαζω χορδες σε καμια 30αρια κιθαρες (μαζι και ολων των φιλων μου) καθημερινα και να τους αλλαζω και συνδεσμολογιες στα ηλεκτρικα ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Klavierstimmung ist die Aufgabe eines profi Klavierstimmers , natürlich wenn die Tochter deines Nachbarn Claudia Shiffer ist ,  du musst das alleine schaffen.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική ένα άπφελστρουντελ δεν θα το φάω; Έστω και για την προσπάθεια; Αυτά παθαίνεις φίλος εαν δηλώνεις "μουσικός".

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικός=Παίζεις/Συνθέτης μουσική

Αυτό που θες είναι άλλο επάγγελμα και λέγεται χορδιστής πιάνων και ανήκει στην γενικότερη κατηγορία οργανοποιός/συντηρητής, που κατά τα κοινά έχει να κάνει με άλλο κλάδο/επιστήμη.

Προφανώς και ένας χορδιστής πιάνου πρέπει να έχει και το καλό αυτί, δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να παίζει καλά ή πρέπει να συνθέτει καλά.

Το κούρδισμα μιας κιθάρας είναι κάτι απλό, το κούρδισμα ενός πιάνου είναι επιστήμη και μάλιστα πολύ εξειδικευμένη, να βρεις έναν καλό γιατί το αποτέλεσμα θα είναι αισθητό.

Συνήθως παίρνουν γύρω στα 50ευρώ για το κούρδισμα και το ρύθμισμα, χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν κάτι (χορδές, σφυράκια, τσοχάκια, κλπ) και η διαδικασία παίρνει μέχρι και 2-3 ώρες, αναλόγως την κατάσταση.

Φωτογραφίες δεν θέλομεν, απφελστρούντελ δεν τρόμεν, δραχμάς δεν δίδομεν, οπότε ό,τι λάβεις (σε γλυκό, σε είδος, σε ξύλο, κλπ) το κρατάς για 'σένα ;-)

www.youtube.com/watch?v=do5xGOxxj5w

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το όργανο είναι κατάλληλο μόνο για avant-garde μονοπάτια, δηλαδή είναι εντελώς ξεκούρδιστο. Τουλάχιστον δεν είναι τίποτα σπασμένο, αλλά δεν παίζει να ασχοληθώ φυσικά. Η γειτόνισσα θέλει να το ξεφορτωθεί/σκοτώσει, αλλά δεν υπάρχει αγοραστικό ενδιαφέρον, και εγώ δεν έχω χώρο και δεν ξέρω να παίζω (λεπτομέρεια). Άπφελστρούντελ δεν έπαιζε, αλλά υπήρξε κάτι με δαμάσκηνα που δεν θυμάμαι όνομα, αλλά άξιζε. Ακολουθούν φωτό.

 

 

DSC01012.thumb.JPG.9c0d5f2b31b9aee1eb09195e643c0a7b.JPG

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου