Προς το περιεχόμενο

you ve lost that loving feeling


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλότιμη η προσπάθεια του τραγουδιστή, αλλά ανεπαρκής για να δικαιώσει την επιλογή του να δώσει μια διαφορετική ερμηνεία

 

ίσως τα κατάφερνε καλύτερα αν αντέγραφε το πρωτότυπο νότα-νότα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο και αυτο, ενα κλικ παρακατω απ'τα προηγουμενα. Δεν ξερω αν ο τραγουδιστης δεν το εχει τοσο καλα. Ειναι δυσκολο να πεις τι ακριβως συνεβαλε για να ακουστει αυτο το ''κλικ'' παρακατω. Το μονο χειροπιαστο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι στο ρεφρεν το μπασο μενει στην τονικη. Ωραια αποψη για τα πρωτα δυο ακορντα(βαθμιδες I-II),νομιζω ετσι ειναι και στο original κομματι, αλλα για το τριτο ακορντο (βαθμιδα V) θα το πρωτιμουσα να κινηθει. Ετσι οπως μενει, δεν ακουγεται καλα η αρμονια με αποτελεσμα να εκτειθεται (και να την πληρωνει)ο τραγουδιστης. Βεβαια αυτο ειναι αποψη μου και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ξερετε πολυ καλα τι κανετε και γιατι το κανετε. Απλα τολμω να το αναφερω, αφου αυτος ειναι και ο σκοπος του clip σε ενα forum :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Γιαννη ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου σχολια

και για τις συμβουλές που μου έδωσες

Τωρα για την αρμονια το ειχαμε συζητησει με τον πιανίστα (και γω ήμουν της δικη σου άποψης ) και τελικα αποφασίσαμε να παίξω στην  τονική των slash chords. ;)

Πάντως θεωρώ οτι ειναι απιστευτα πετυχημένο το σχόλιο σου

Ευχαριστώ και παλι

Θοδωρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα και τα τρία.

Μια χαρά μπάντα είστε. Και τα ξέρετε και δεμένοι είστε. Απλώς να συντονίζεστε λίγο στο mood / άποψη που θέλετε να δώσετε. Καμμια φορά μου δίνεται η εντύπωση ότι παίζουν τρία όργανα πολύ καλά αλλά τινί τρόπω, με διαφορετική άποψη επί της ερμηνείας.

Ο συνταγματάρχης (Βαρτάνης) τα είπε καλά νομίζω.

Τώρα το θέμα της φωνής είναι το ιδιαίτερης σημασίας γιατί αυτή (ειδικά σε αυτά τα γκρουπ) είναι που δίνει το στίγμα. Και εκεί υπάρχουν και καλά και κακά.

Το πολύ καλό είναι ότι έχει ωραία χροιά για το (semi)crooning που στοχεύετε.

Το πρόβλημα είναι η έκταση. Δεν ξέρω τι διάθεση έχει να το δουλέψει με δάσκαλο και αν αυτό θα επέφερε μεγάλες αλλαγές αλλά σίγουρα θα έκανε τα πατήματά του να βγαίνουν καλύτερα.

Το λάθος που κάνουνε οι μουσικοί μερικές φορές είναι να προσαρμόζουνε την φωνή στην τονικότητα που ήταν αρχικά το κομμάτι ή που τους βολεύει στο όργανο και η φωνή ακολουθεί. Αυτοί που έχουν δουλέψει στα μπουζούκια θα σου πουν (και σωστά) πόσο λάθος είναι αυτό.

Το ζητούμενο στο δικό σας γκρουπ (από την στιγμή που ο τραγουδιστής έχει και το χάρισμα της χροιάς) είναι να βγάλει το κομμάτι από ευχάριστα έως χωρίς να ενοχλήσει (ειδικά στο 0:37 είναι σαν να σε πνίγεται). Ας το πάτε χαμηλότερα. Και λίγο παραπάνω ριβερμποντιλέϊ στη φωνή, κακό δεν κάνει.

Ειλικρινά πιστεύω όμως ότι το γκρουπ είναι πολύ καλό.

Αλλά αυτό νομίζω ότι άκουσα, αυτό λέω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λες πολυ καλα audiokostas

Τα τελευταία 10 που έμπλεξε με τα hi class ξενοδοχεία σταμάτησε να τραγουδαει και

επαιζαι μονο πιανο.Που να του βγει η φωνή αμα την εχει παρατήσει ,αλλα αυτο διορθωνεται.

Προσωπικα πιστευω οτι το εχει πολύ καλα το σπορ .Ειχαμαι να παιξουμαι τουλοχιστο 17 χρονια παρεα και εκατσε μια δουλια και μανιωδώς εψαξα και βρηκα αυτον και ενα νταμερ .Ολο το σκηνικο κρατησε μια βδομαδα και ο λογος που ηχογραφησα την προβα ηταν για να ακουσουμε οι ιδιοι πως παιζουμαι (μη φαμε και καμια ντοματα :D).Στη συναυλια εγινε χαμος. Και σκεφτηκα

να το ανεβασω στο νοιζ για να ακουσω την αποψη μουσικων και ακροατων γιατι εχω

την εντυπωση οτι αξιζει να φτιαχτει ενα μικρο τριο.

Ευχαριστω και παλι για τα σχολια σας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου