Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι.

Οι λογιστές ξέρουν αυτά με τα οποία έχει τύχει να ασχοληθούν οι πελάτες τους.

 

Θεωρητικά είσαι για παράλληλη ασφάλιση (δεν ξέρω άλλη ορολογία) δηλαδή και το μπλοκάκι σου ως ερευνητής ό,τι είσαι και στο ΙΚΑ εφκα ένσημο.

Και κάποτε μετά από πολλά χρόνια αυτό που λέμε σήμερα (αν υπάρχει τότε) διαδοχική ασφάλιση...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Γιατί αυτά δεν τα ξέρουν οι περισσότεροι λογιστές?

Είναι όντως τόσο δύσκολη περίπτωση?

 

Ναι είναι.

Είμαι λογιστής, είμαι και μουσικός οπότε τα ξέρω από πρώτο χέρι.

 

Για την ιστορία έχω και διάφορους φίλους λογιστές και απόλυτα άκρη δεν έχουμε βγάλει. Ωστόσο ότι έχω γράψει σε αυτό το τοπικ ισχύει.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όσα έγραψες είναι σύμφωνα με ο,τι έγραψε και ο φίλος JIMMYPAP.

Απλά, νόμιζα ότι θα έπρεπε να πάρω κάποιο χαρτί από τον ΟΑΕΕ, ενώ τώρα έμαθα ότι πρέπει να το πάρω από ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στην ΔΟΥ και έκανα την προσθήκη ΚΑΔ.

Όλα καλά. (?)

Βέβαια, πάνω που περίμενα να πάρω την τελική εκτύπωση (που υποθέτω ότι θα έλεγε πως έγινε η προσθήκη που ήθελα) ΚΟΛΛΗΣΕ το σύστημα (αν έχει το Θεό του) και δεν ξεκόλλησε. Ελπίζω να μην μου χρειάζεται κάπου άμεσα αυτό το χαρτί.

 

Σημειωτέον ότι και το ΤΕΒΕ, που έγραφα πιο πάνω ότι έχει σκαλώσει ο server, είναι ακόμα κολλημένο.

 

Είχα υπ' όψιν ότι η κατάσταση με τις δημόσιες υπηρεσίες είναι χάλια, αλλά δεν περίμενα τέτοιο χάλι.

Δηλαδή οκ, εγώ γλίτωσα λόγω ΙΚΑ τελικά. Κάποιος ταλαίπωρος που θέλει να κάνει τη δουλειά του? Στο ΤΕΒΕ Αγίας Παρασκευής/Χαλανδρίου ήταν κάτι άτομα από Άνδρο που έπρεπε να κάνουν μια ρύθμιση αλλιώς θα έτρωγαν πρόστιμο 150 Ευρώ. Θα τους φεσώσουν έτσι τσάμπα επειδή έχει πέσει ο server μια βδομάδα τώρα? Welcome to Greece, πραγματικά.

 

Κάποιες τελευταίες ερωτήσεις.

 

Τώρα που έκανα την προσθήκη ΚΑΔ, τι παραπάνω θα χρειαστώ από "εξοπλισμό"?

Έχω ήδη ένα μπλοκ τιμολογίων για τον πρώτο ΚΑΔ καθώς και την ανάλογη σφραγίδα που λέει Όνομα, δραστηριότητα, ΑΦΜ, ΔΟΥ.

 

Πρέπει να κάνω το ίδιο και για την δεύτερη δραστηριότητα?

Την σφραγίδα την καταλαβαίνω, λογικό είναι.

Χρειάζομαι ξεχωριστό μπλοκ ΤΠΥ?

Πρέπει να αναγράψω κάτι άλλο στα νέα ΤΠΥ και στη σφραγίδα?

Ο λογιστής μου έλεγε κάτι για "Σειρα Α" αλλά μου τα μάσαγε δώθε κείθε.

 

Για την ιστορία, με τη δική σας βοήθεια έβγαλα άκρη. Ο λογιστής δεν με βοήθησε καθόλου.

Να είστε καλά, πραγματικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έκανα την προσθήκη ΚΑΔ, τι παραπάνω θα χρειαστώ από "εξοπλισμό"?

Έχω ήδη ένα μπλοκ τιμολογίων για τον πρώτο ΚΑΔ καθώς και την ανάλογη σφραγίδα που λέει Όνομα, δραστηριότητα, ΑΦΜ, ΔΟΥ.

 

Πρέπει να κάνω το ίδιο και για την δεύτερη δραστηριότητα?

Την σφραγίδα την καταλαβαίνω, λογικό είναι.

Χρειάζομαι ξεχωριστό μπλοκ ΤΠΥ?

Πρέπει να αναγράψω κάτι άλλο στα νέα ΤΠΥ και στη σφραγίδα?

Ο λογιστής μου έλεγε κάτι για "Σειρα Α" αλλά μου τα μάσαγε δώθε κείθε.

Αφού - αν κατάλαβα καλά - έχεις το θλιβερό καθήκον να επισκεφτείς πάλι τη γαμωεφορία για να πάρεις την εκτύπωση, δεν τους ρωτάς;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί αυτό το χρειάζομαι μόνο σε περίπτωση ελέγχου (και από ο,τι μου είπε ο λογιστής μπορώ να το τυπώσω και online).

 

Το δια ταύτα είναι το ζήτημα. Σιγά μην μου πουν στην εφορία για τιμολόγια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά θες νέα σφραγίδα που να έχει διπλή ιδιότητα.

Πχ ερευνητής - μουσικός

 

μετά νομίζω ότι αν είχες απλώς ΑΠΥ και η νέα ιδιότητα απαιτεί πάλι ΑΠΥ καλύπτεσαι με το πρώτο.

Αν μια ιδιότητα απαιτεί πχ ΤΠΥ τότε για κείνη και μόνο θα βγάλεις το αντίστοιχο.

Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα νέα σειρά ΑΠΥ και δεν θα τα μπέρδευα. Στη νέα θα έκοβα μόνο συναυλίες...

 

Αλλά ρώτα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΠΥ έχω ήδη για την πρώτη δραστηριότητα.

Ο μουσικός θέλει ΤΠΥ? Από ο,τι διάβασα εδώ, ναι.

Η σφραγίδα γιατί να είναι μια μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σφραγίδα θεωρητικά πρέπει να γράφεις όλες σου τις δραστηριότητες. Τυπολατρικό είναι βέβαια το θέμα, αφού η σφραγίδα δεν έχει νομική ισχύ ως κάτι επίσημο, απλώς είναι μια περιγραφή των στοιχείων σου που θα μπορούσες και να την γράφεις με το χέρι, αλλά θεωρώ πως καλό είναι να φτιάξεις δύο νέες που να γράφουν όλους τους ΚΑΔ, η μία να έχει με μεγάλα γράμματα το ένα επάγγελμα και με πιο μικρά το άλλο και η άλλη το ανάποδο, ανάλογα ποιον τιμολογείς.

 

Με την κατάργηση του ΚΒΣ δεν χρειάζεται καν να πάρεις νέο μπλοκ, θα μπορούσες και να εκδίδεις από ένα excell ή word τιμολόγιο, αλλά για λόγους δικής σου οργάνωσης θα πρότεινα να πάρεις ένα άλλο μπλοκ ΤΠΥ που θα βάλεις τη σφραγίδα του μουσικού και θα γράφεις στη σειρα 'Α". Έτσι, θα εκδίδεις χωρίς σειρά για το τωρινό σου αντικείμενο και με σειρά Α ως μουσικός.

 

Σχετικά με το είδος του παραστατικού, τα πράγματα είναι απλά, όταν τιμολογείς επιτηδευματία κόβεις ΤΠΥ, όταν τιμολογείς ιδιώτη κόβεις ΑΠΥ. Στην περίπτωσή σου λοιπόν χρειάζεσαι μόνο ΤΠΥ.

 

Σημαντική ερώτηση: Στο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ κομμάτι που αφορά τον ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ) είσαι δηλωμένος ως "μπλοκάκιας"? Πληρώνει δηλαδή ο εργοδότης σου τα δύο τρίτα των εισφορών με ΑΠΔ και εσύ το ένα τρίτο ή απλώς πληρώνεις όλο σου τον ΕΦΚΑ μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JIMMYPAP

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, once more.

 

Στο ασφαλιστικό κομμάτι του ΟΑΕE/ΕΦΚΑ είμαι ΟΝΤΩΣ δηλωμένος ως μπλοκάκιας.

Ο εργοδότης (το πολυτεχνείο) κρατάει όλες τις εισφορές (και τις δικές του, και τις δικές μου, btw) a priori και μου καταθέτει τα υπόλοιπα.

 

Αυτό γίνεται γιατί υπογράφω κάθε φορά μια δήλωση που λέει ότι έχω μέχρι 3 εργοδότες.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου