Προς το περιεχόμενο

Ποιος ήχος και πως?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι' αυτο ρωτω, μπας και γλιτωσω την αγορα ενος marshall.

 

Στο συγκεκριμενο τραγουδι εχει εναν ξεχωριστο - γλυκο, low gain, bluesy - ηχο, και σημερα που το ακουσα προσεκτικα μου αρεσε παρα πολυ. Και φυσικα η πρωτη μου σκεψη ηταν να ρωτησω το φορουμ και να εισπραξω λιγη εμπειρια στο θεμα.

 

Η ερωτηση μου αφορα αποκλειστικα τον ηχο στο τραγουδι αυτο και οχι ολο του setup.

Μπορω πχ να βγαλω αυτον (περιπου) τον ηχο απο καποιο καθαρο καναλι αλλου ενισχυτη +  καποιο od πεταλι? (Εχω strat squier vm 70')

 

Γενικοτερα, ηδονιζομαι οταν ακουω τετοιους bluesy ηχους, οπως εκεινους των srv, peter green, hendrix, rory, snowy κλπ. Μακαρι να υπηρχε ενα "συνταγολογιο" για ολους αυτους του ηχους...

 

Αλλωστε, αυτη η δυσκολια και η ατελειωτη πολυπλοκοτητα και διαφορετικοτητα με τους ηχους, ειναι που φερνει ολη τη μαγεια.

 

Ευχαριστω απαντες για τον χρονο σας!

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επίσης κάτι που ξεχνιέται

κουρντίζει ένα ημιτόνιο κάτω

Και παίζει (σχεδόν) μόνιμα με neck μαγνήτη. Ενίοτε και με τον middle. O bridge είναι για ομορφιά (κάτι σαν τον μεσαίο για τον Ritchie).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γι' αυτο ρωτω, μπας και γλιτωσω την αγορα ενος marshall.

 

Στο συγκεκριμενο τραγουδι εχει εναν ξεχωριστο - γλυκο, low gain, bluesy - ηχο, και σημερα που το ακουσα προσεκτικα μου αρεσε παρα πολυ. Και φυσικα η πρωτη μου σκεψη ηταν να ρωτησω το φορουμ και να εισπραξω λιγη εμπειρια στο θεμα.

 

Η ερωτηση μου αφορα αποκλειστικα τον ηχο στο τραγουδι αυτο και οχι ολο του setup.

Μπορω πχ να βγαλω αυτον (περιπου) τον ηχο απο καποιο καθαρο καναλι αλλου ενισχυτη +  καποιο od πεταλι? (Εχω strat squier vm 70')

 

Γενικοτερα, ηδονιζομαι οταν ακουω τετοιους bluesy ηχους, οπως εκεινους των srv, peter green, hendrix, rory, snowy κλπ. Μακαρι να υπηρχε ενα "συνταγολογιο" για ολους αυτους του ηχους...

 

Αλλωστε, αυτη η δυσκολια και η ατελειωτη πολυπλοκοτητα και διαφορετικοτητα με τους ηχους, ειναι που φερνει ολη τη μαγεια.

 

Ευχαριστω απαντες για τον χρονο σας!

 

Το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει είναι το παίξιμο με δυναμικές. Η χρησιμοποίηση των volume/tone knobs της κιθάρας σου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για τέτοιου τύπου ήχο...όπως επίσης και το πώς χτυπάς/χαιδεύεις/τραβάς τις χορδές με τα δάχτυλα σου...

Σαν γενικό μπούσουλα νάχεις στο νού σου πως ο παραγόμενος ήχος στο 100% της έντασης κουμπιών/χεριών σου θα πρέπει να είναι αρκετά sturated/distorted έως "επιθετικός" θάλεγα, ούτως ώστε να έχεις καλό έλεγχο στις επι μέρους παραμέτρους, η, για να το κάνω πιό μπακάλικο, φτιάξε τον ήχο να σε ικανοποιεί όταν η ένταση απο το ποτ της κιθάρας σου βρίσκεται περιπου στο 7  8)...

Τέλος, δοκίμασε την εξής ρύθμιση στον ενισχυτή σου (αν και δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιείς, ένας φεντερ στα 15-20 βατ λαμπα πάντως θα σου κάνει): bright switch>off - treble>0 - bass>0 - middle>10 - volume>10

Ανάλογα με το τι ενισχυτή χρησιμοποιείς ενδέχεται να υπάρχουν κάποιες (ελαφρές) αποκλίσεις (πχ. μπασα στο 1 - 2)...αν ο ενισχυτής δεν έχει μεσαία, τότε vol. & treble > 10 - bass > 0...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευστοχος ο φιλος ez!

 

Για τετοιους ηχους,  οντως δουλευω το vol pot στο 7-8. Αρα τις ρυθμισεις του ενισχυτη δεν τις κανω οταν ειμαι στο 10, αλλα πανω στο 7. Δεν το ειχα σκεφτει...

 

Επισης, δεν πολυκαταλαβα τι μου ειπες σχετικα με τις δυναμικες. Πρεπει να "βαραω" τις χορδες στην συγκεκριμενη περιπτωση, ή να ειμαι πιο μαλακος ωστε να μην πολυδιδω gain με τα δακτυλα? Δεν εχω την ταση, γενικοτερα, να χτυπω δυνατα ωστε να βγαλω τετοιου ειδους ηχους. Φανταζομαι οτι μου λες να παιζω επισης στο "7" με τα χερια, περα απο το pot.

 

Με τον ενισχυτη ησουν απολυτα κατανοητος, σε οτι αφορα το eq. Οταν λες vol στο 10 εννοεις και το gain στο 10? Και προφανως σε καθαρο καναλι.

Αρα πεταλια δεν χρειαζονται, εκτος και εαν δεν υπαρχει αρκετο gain στον ενισχυτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακριβώς αυτό που λες για το gain....αν χρειαζεται πεταλι ΟΚ, αλλιως τερμα τα γκαζια και έλεγχος απο την κιθάρα.

Για τις δυναμικές...απλά εννοώ πως πρέπει ανα πάσα στιγμή να μπορείς με την ένταση και τη δύναμη των δακτύλων σου να προκαλείς ψίθυρο η κραυγή κατά βούλησιν...and all points in between....νάσαι καλά.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο εργαλείο είναι το χέρι.

Αυτό ήταν και αυτό που έλεγα ότι θα σου λείπει πάντα από τον Robin.

Το χέρι του.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεξι χερι, αναμεσα σε αλλα, ελεγχει την ενταση, την δυναμικη, το υφος και την ποιοτητα της ατακας της νοτας.

Το αριστερο χερι, ομοιως, διδει την ποιοτητα  και το υφος κατα το μεσον και το τελειωμα της νοτας.

Προκειται για τα εργαλεια που μας διδουν τον πληρη ελεγχο στο πως θα δουλευτει και το τι χαρακτηρα θα εχει ο εισερχομενος ηχος.

Μετα ακολουθει η επεργασια και ο εξερχομενος (απο το ηχειο) ηχος. Στα τελευταια σταδια, αυτα, εχω και τη μεγαλυτερη αναγκη για γνωση καθως ο ελεγχος τους δεν ειναι στο "χερι" μου οπως στο  πρωτο σταδιο, αλλα απαιτει τρελα εξοδα σε εξοπλισμο, αλλα και τρελο χρονο σε δοκιμες. Δεν ειναι κατι που διδασκεται ετσι απλα.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου, συνολικα, για την ηλεκτρικη κιθαρα υστερα απο ενα ετος εντατικης ενασχολησης.

 

Και φυσικα, οι αποριες συνεχιζονται....

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που πρέπει να σε απασχολήσει είναι το παίξιμο με δυναμικές. Η χρησιμοποίηση των volume/tone knobs της κιθάρας σου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για τέτοιου τύπου ήχο...όπως επίσης και το πώς χτυπάς/χαιδεύεις/τραβάς τις χορδές με τα δάχτυλα σου...

Σαν γενικό μπούσουλα νάχεις στο νού σου πως ο παραγόμενος ήχος στο 100% της έντασης κουμπιών/χεριών σου θα πρέπει να είναι αρκετά sturated/distorted έως "επιθετικός" θάλεγα, ούτως ώστε να έχεις καλό έλεγχο στις επι μέρους παραμέτρους, η, για να το κάνω πιό μπακάλικο, φτιάξε τον ήχο να σε ικανοποιεί όταν η ένταση απο το ποτ της κιθάρας σου βρίσκεται περιπου στο 7  8)...

Τέλος, δοκίμασε την εξής ρύθμιση στον ενισχυτή σου (αν και δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιείς, ένας φεντερ στα 15-20 βατ λαμπα πάντως θα σου κάνει): bright switch>off - treble>0 - bass>0 - middle>10 - volume>10

Ανάλογα με το τι ενισχυτή χρησιμοποιείς ενδέχεται να υπάρχουν κάποιες (ελαφρές) αποκλίσεις (πχ. μπασα στο 1 - 2)...αν ο ενισχυτής δεν έχει μεσαία, τότε vol. & treble > 10 - bass > 0...

 

Και αν στην αλυσιδα (δυναμικες, παιξιμο και με δαχτυλα, volume pot, pickup switch) προστεθει ενα compressor/booster ή/και ενα overdrive (οχι "στο 10" η ρυθμιση τους, ισα ισα να δινει μια "κλωτσια" εως και να δινει μια εντονοτερη χροια drive απο οτι ειναι ηδη), βγαινει ολη η γκαμα του τονου που χρειαζεται ενας (blues/rock) κιθαριστας, κι αυτο μονο με ενα μονοκαναλο ενισχυτη (που να δινει απο μονος του ενα τονο που "ψιλοδαγκωνει", οπως εγραψε με αλλα λογια ο EZ - αν και προτιμω τα Marshallοειδη, αντι για fender που ειναι λιγο δυσκοιλια με τα drive πεταλακια).

Mε ενα fuzz ή/και octave fuzz συν ενα wha, κανει και ομορφιες.

Δεν επεκτείνομαι σε modulation ή reverb/delay  effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λαμπατους, μονοκαναλο εχω τον ac10, αλλα δεν μπορω να κανω και πολλες δοκιμες διοτι πρεπει να λειπουν ολοι απο το σπιτι. Δεν μπορω να ψηλωσω και πολυ το gain διοτι πονανε τα αυτια. Σε προβα ειναι ο,τι πρεπει βεβαια...

 

Πιο πολυ δουλευω στα καθαρα καναλια των bugera t5, laney cab 8 και HT1R, για νορμαλ εντασεις δωματιου. Αλλα εαν κατι δεν το δοκιμασεις σε εντασεις προβας, δεν βγαζεις ακριβες συμπερασμα. Αλλιως ακουγεται σε εντασεις ψιθυρου, αλλιως σε νορμαλ δωματιου, και αλλιως τερμα γκαζια.

 

By the way, σημερα μου ηρθε ενα wah pedal της vox. Κατα τις πρωτες μου δοκιμες, το εβαλα περιπου στη μεση, μπουσταρα το ocd με το od3, ψηλωσα τερμα πριμα στον bugera, εκλεισα ολο το tone knob στο bribge pickup της tele και ηρθα παρα πολυ κοντα στον "κατσαρο" και "ζεστο" τονο του samba pa ti. Θα το δοκιμασω και με τη les paul. Ηταν και η επομενη ερωτηση που θα σας εκανα, αλλα προς το παρον τη γλιτωσατε...

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου