Προς το περιεχόμενο

Αγορά «τίμιας» κιθάρας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε κάποια άποψη για τα παραπάνω όργανα;

Όλες είναι πολύ καλές κιθάρες.

Μια μικρή προτίμηση στην LL16 και στην Gibson (από αυτές).

Οι Yamaha είναι πολύ καλές, ειδικά η σειρά LL.

Έχει βέβαια να κάνει και με το τι σου αρέσει.

Πχ εμένα μου αρέσει πολύ ο κέδρος (μασίφ) στο καπάκι, που έχει η Taki, αλλά είναι γούστα αυτά (γι' αυτό δεν την έβαλα μέσα στις πιο προτιμητέες γενικά, αν και είναι κιθαράκλα).

Θα πρέπει όμως να τις ακούσεις και να τις παίξεις ο ίδιος, γιατί πχ άλλο το μπράτσο της Taki και άλλο της Yamaha.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dreadnaught (ο τυπος της κιθαρών) που παρεθεσες μπορει να ειναι μεγαλυτερες σε μεγεθος, δε σημαινει οτι εχουν καλυτερή προβολή  απο μια μικροτερη σε μεγεθος και ειναι πολυ σημαντικα στοιχεια στην ακροαση ενος οργανου η ευκρίνεια, η κατευθυντικοτητα, η διαχυση καθώς και η ενταση. Διαφερουν ολα απο οργανο σε οργανο. Πολλες φορες δεν εχουν ουτε μεγαλυτερη ενταση και ας εχουν μεγαλυτερη επιφανεια. Ειναι κατασκευαστικο, αλλά και αναμεσα στις ιδιες που ποσταρες αν πας και δοκιμασεις την Gibson σε σύγκριση με την epiphone θα έχει "καποια" διαφορά λογικα (εως σχεδον απολυτα σιγουρα). Να σου πω μην παρεις την epiphone παρε την gibson δεν εχει κανενα νοημα. Μπορει να ακους τις διαφορές τους, μπορει και οχι και μπορει και να σου αρεσει η epiphone πιο πολυ στην τελικη και να είσαι ικανοποιημενος με τα μισα χρήματα. Μπορει να εχεις σαν πρωτο κριτηριο την ανεση πανω σου και στο μπρατσο πριν τον ηχο. Ολα ειναι δεκτα.

 

Μην βασιζεσαι στις γνωμες των αλλων και πολυ, εμπιστευσου τα αυτια σου.

Αυτες που σε ενδιαφερουν και υπαρχουν στην Ελλαδα πρεπει να πας να τις δοκιμασεις, ότι και να πουμε εδω μονο η δικια σου αποψη και αισθητικη θα εχει την τελευταια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μην βασιζεσαι στις γνωμες των αλλων και πολυ, εμπιστευσου τα αυτια σου.

Αυτες που σε ενδιαφερουν και υπαρχουν στην Ελλαδα πρεπει να πας να τις δοκιμασεις, ότι και να πουμε εδω μονο η δικια σου αποψη και αισθητικη θα εχει την τελευταια γνωμη.

 

Συμφωνώ.  Αγόρασα όλες πλην μιας τις ηλεκτρικές από internet και δεν έχω παράπονο αλλά μια κλασική των 300 ευρώ που πήρα δε μου άρεσε. Το ακουστικό όργανο πρέπει να το ακούσεις γιατί δε μπορείς να το "φέρεις" στα μέτρα σου όπως το ηλεκτρικό. Ήμουνα στον Νάκα το Σαββάτο, έχει δωμάτιο μόνο με (ηλεκτρο)ακουστικές κιθάρες, πήγαινε να ακούσεις. Υποθέτω και άλλοι θα έχουν μοντέλα προς ακρόαση, ο Νάκας μου έκανε εντύπωση γιατί έχει αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστική κιθάρα στο σακί για μένα είναι λάθος.

Μόνο με δοκιμή.

 

ίσως μόνο αν είναι επώνυμα ακριβά μοντέλα και πάλι....ίσως...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν μου επιτρέπεις να πω την άποψή μου.

 

 

Πιστεύω πως οι περισσότερες κιθαρες (που δεν ειναι τενεκεδες) ειναι παραπανω απο καλες πια. Υπαρχει η τεχνογνωσια πια κι οι εταιρείες βγαζουν ευκολα αξιοπρεπεις κιθαρες

 

αυτο που θα κανει την διαφορά ειναι το μερακι σου, η αγαπη σου και οι ωρες που θα επενδυσεις να προβαρεις τις μουσικες που αγαπας. παραγματα που μαλλον τα ξερεις

 

Οι κιθαρες που ήδη εχεις γιατι νιωθεις πως δεν σε καλυπτουν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου