Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα και Ρευματοειδής αρθρίτιδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.  Θα ηθελα να ρωτήσω οσους εχουν αυτη την πάθηση ποσο τους εχει επηρεασει πανω στην κιθαρα. Εψαξα στο νετ για κατι αναλογο αλλα δεν βρήκα και ειπα να κανουμε ενα θεμα εδω στο αγαπημενο μας forum. Ειμαι 45 παιζω 5 χρόνια περιπου ηλεκτρικη κιθαρα με πολυ ζηλο για να μαθω .Οταν πρωτοεμφανιστηκε πριν 2 μηνες δεν μπορουσα να πιασω ουτε ποτηρι οχι την κιθαρα. To σοκ ηταν μεγάλο πηγα σε ορθοπαιδικο ,παθολογο και μετα ρευματολογο που μονο αυτος με εξετασεις και αγωγή (δυστυχως με στεροειδη ...κορτιζονη δηλαδη) επανηλθα δηλαδη δεν ποναω και παιζω παλι κανονικα με την διαφορα οτι πλεον κανω διαιτα ..διαβητικου ενω δεν ειμαι. Ειναι στην αρχή και ετσι οι αρθρώσεις μου ειναι σε καλη κατασταση. Εμπειρίες αναλογες λοιπον θα εκαναν καλο για να ενημερωθουμε οσοι την εχουμε αλλα και να προφυλαχτουμε χωρις να σταματησουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε πολύ.

 

Τι είναι η Ρευματοειδής Αρθρίτιδα εαν και αυτοι που την εχουν ξερουν ...για τους υγιης λοιπον;

 

Η Ρευματοειδής Αρθρίτιδα (ΡΑ) είναι μία χρόνια φλεγμονώδης νόσος που προσβάλλει τις αρθρώσεις και άλλα μέρη του σώματος, δυνητικά με σοβαρές συνέπειες για την υγεία και την ποιότητα ζωής του ασθενούς. Εάν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα και με την κατάλληλη αγωγή, η φλεγμονή μπορεί να καταστρέψει το χόνδρο, το οστό και την άρθρωση και μπορεί να οδηγήσει σε παραμόρφωσή της, σημαντική μείωση της κινητικότητας και της λειτουργικότητας του ασθενούς, ακόμη και σε αναπηρία. Μια ασθένεια ύπουλη που δεν γνωρίζει ηλικίες και δεν κάνει διακρίσεις.

Ευχαριστώ!!

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε, που παρολες τις δυσκολιες, το πεισμα σου ειναι πιο δυνατο απο την παθηση!

 

Keep on!!!!

Φίλε μου Holystone ευχαριστώ εγω προσωπικά θα πιανω την κιθάρα μεχρι να μου πεσει κάτω γιατι πλέον εχει γίνει κομματι μου. Λιγο στο ψυχολογικο τομέα με ειχε ρίξει λογο οτι δεν ξερεις το ..μελλον δεν φερνω ψωμι στην οικογενεια απο την κιθαρα ομως  και στην δουλειά μου τα χρειαζομαι.... τα χερια μου. Πάντος ο γιατρος ειπε οτι εαν ακολουθεις πιστα τη θεραπεια και την διατροφη γιατι παιζει μεγαλο ρόλο η διατροφη τοτε δεν θα εχω προβλήμματα δηλαδη λιγα παραπανω απο οτι καποιος αλλος στην ηλικια μου το θεμα ειναι .... ειναι ετσι ?.....για αυτο ανοιξα αυτη την συζητησει. Αφορα 1 στους 100 αρα υπαρχουν και αλλοι ...και θα υπάρξουν και αλλοι. Παιδιά εαν σας πιασει πονο συμετρικα στις αρθρωσεις δηλαδη καρπους δακτυλα ωμους γονατα και απο τις δυο μεριες χωρις να υπαρχει λογος αμεσος σε ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟ και σε ολες τις ηλικιες ειδικα απο 30 και πανω. Εαν το προλαβεις στην αρχή αλλαζουν ολα εαν οχι ...την πατησες .  Η ρευματοειδής αρθρίτιδα είναι μια χρόνια αυτοάνοση πάθηση και στην ασθένεια αυτή ο οργανισμός, επιτίθεται με το ανοσολογικό του σύστημα εναντίον των αρθρώσεων του για άγνωστο λόγο. Αρχικά, επηρεάζονται κυρίως οι μικρές αρθρώσεις στα χέρια και στα πόδια, στα δάκτυλα των χεριών και των ποδιών, στους καρπούς, στους αγκώνες και στους αστράγαλους και οι αρθρώσεις που προσβάλλονται παρουσιάζουν πόνο και δυσκαμψία (ιδιαίτερα το πρωί μετά από το ξύπνημα). Απλα Προσοχη και δεν μασαμε εαν την αποκτήσουμε και θα την ...κουμανταρουμε και θα τζαμαρουμε... ;)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λεω μονο επειδη ξερω απο δικο μου προσωπο,μηπως να δοκιμαζες κ ιαματικα λουτρα?

η δικια μου περιπτωση ειναι ακομα στο ψαξιμο δηλαδη οι ειδικες εξετασεις (ccp ra test ktl) το δείχνουν ομως υπαρχει και η περιπτωση να περασα καποια ιωση που με  γ@....σε  και δεν την πηρα ειδηση. Δηλαδη μεχρι τα χριστουγγενα δεν θα την βαφτίσουμε ρευματοειδη αλλα ...σκετη αθριτιδα  αφου στην ρευματολογια τιποτα δεν ειναι σιγουρο ειδικα στην αρχή .  Παιρνεις κορτιζονι για να κινείσαι  κανεις εξετασεις φευγει ο πονος μειωνεις κορτιζονι ξανακανεις εξετασεις κτλ .Μακαρι να μην κανω και εγω οτι εκανε η ...γιαγια μου στα 45 μου και δεν με ..φτιάχνει η ιδεα ομως εαν χρειαστει θα το κανω. Βασικα πρεπει να δω εαν το ικα χορηγει μασαζ αλλιως με βλεπω να ψαχνω για καμια ...ρωσιδα :P Παντος ετσι για την ιστορια το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα χαπια που σε τετοιες περιπωσεις ειναι δυνατα εαν διαβασεις παρενεργιες θα φρίξεις ...διαβασε

 

Ιατρογενές σύνδρομο Cushing, ηλεκτρολυτικές διαταραχές, κατακράτηση νατρίου και ύδατος με σχηματισμό οιδημάτων, υποκαλιαιμία, υπέρταση, καταβολισμός λευκωμάτων, αρνητικό ισοζύγιο αζώτου και ασβεστίου με οστεοπόρωση, ενεργοποί­ηση, πρόκληση, αιμορραγία ή διάτρηση πεπτικού έλκους, ψυχωτικές εκδηλώσεις, αύξηση ενδοφθάλμιας πίεσης και γλαύκω­μα, καταρράκτης, ευαισθησία στις λοιμώξεις και εξάπλωση μικροβιακών φλεγμονών, μυκητιάσεων ή ιώσεων αναστολή σωματικής ανάπτυξης στα παιδιά, καλοήθης ενδοκρανιακή υπέρταση, απορρύθμιση σακχαρώδη διαβήτη, αναστολή της φλοιοεπινε­φριδικής λειτουργίας, συγκάλυψη οξείας χειρουργικής κοιλίας (αθόρυβη περιτονίτιδα σε περιπτώσεις διάτρησης), μυοπάθει­ες, ατροφία του δέρματος, αιμορραγία μεμονωμένων σημείων ή περιοχών του δέρματος, εκχυμώσεις, ερυθρές ραβδώσεις, ακμή, καθυστέρηση της επούλωσης τραυμάτων, μεταβολές της ανάπτυξης των τριχών του σώματος και του προσώπου, αυξημένος κίνδυνος θρομβώσεων, διαταραχές της έκκρισης σεξουαλικών ορμονών, φλεγμονές του παγκρέατος (σε αλκοολικούς υπάρχει προδιάθεση), άσηπτες νεκρώσεις των οστών. Σε άτομα με χρόνια αρθρική φλεγμονή, υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος αγγειακής νόσου.

Αυτα τα ολιγα  :o μακαρι τα χριστουγεννα  να ειναι κακη αναμνηση η αθριτιδα....εαν δεν ειμαι ο μοναδικο στο φορουμ που τα παιρνει presolon λεγονται και παιρνω 10  mg την ημερα εαν εχει καποιος εμπειρια απο το φαρμακο μονοδρομο θα τον ακουσω με μεγαλη προσοχη...παντος απο τοτε που τα πηρα ειναι σαν να παιρνω αναβολικα... πολυ νευρο

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος το θεμα δεν το ανοιξα για να πω τον πονο μου ειμαι αρκετα δυνατος χαρακτηρας και ξερω οτι θα το πολεμισω οσο καλυτερα μπορω . Το θεμα ειναι να μην αγνοουμε το σημαδια που μπορουν να αλλαξουν τη ζωη μας προσοχη στα συμπτώματα που γραφω ποιο πανω και ξερω οτι οσοι ειναι εδω εχουν την ιδια τρελα με εμενα ...και χειροτερη ....το νου σας. Εγω αυτα που εμαθα σε δυο μήνες τα μοιραστικα μαζι σας . Δεν μασαμε λεμε 4 ωρες επαιζα σημερα και ολα καλα ;D ;D ;D ευχαριστω παιδια

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου!

 

Δεν εχω παθει κατι αντιστοιχο με σενα αλλά επίσης θεωρώ δύσκολο να βρεις αλλους εδω που το επαθαν. Ωστόσο διάβασα με ενδιαφερον το θεμα που ανοιξες και σκεφτηκα να γραψω καποιες σκεψεις μηπως σε βοηθήσουν. Μου έχει τυχει μερικες φορες να ακουω ή να διαβαζω γνώμες αγνωστων και να βοηθάνε. Οπότε ξεκινάω ένα "σεντόνι" και αν βρεις κάτι που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο τότε κάντο!

 

Σχετικα με τη κιθαρα, προφανως θα παιζεις κιθαρα γιατι αυτο ειναι το καλυτερο φαρμακο. Είναι καλο να παρατηρησεις ποιοι μυς χρησιμοποιούνται και να τα το εξηγήσεις στον γιατρό που σε παρακολουθεί για να σου εξηγησει αν αυτο επηρεάζει καπως την παθηση σου ή οχι. Μάθε να ακούς το σώμα σου και να καταλάβεις πως δουλεύει.

Η παθηση σου, σαν καθε αυτοανοσο που σεβεται τον εαυτο του εχει βαθύτερα αίτια, πχ το πρωτο που θα έλεγα είναι το αγχος που μπορει να είναι μαζεμένο από παλια. Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα σου προτεινα αν υπαρχουν τα χρηματα να ψαξεις να βρεις εναν ψυχολογο. Μπορει να μην δεις αμεσα αποτελεσματα αλλα σε βαθος χρονου θα σου κανει καλο.

Επειδη αυτο που γραφω ειναι απροσωπο μιας και ειναι μεσω ενός υπολογιστή θα ήθελα να μην με παρεξηγησεις ότι "εβγαλα μια διαγνωση απο το πισι, οτι ο,τι έπαθες οφειλονται σε ενα αγχωτικο περιστατικο". Δεν ξερω που οφειλεται, αλλα κατα κυριο λόγο ξεκινάει από την ψυχη. Σημαντικο ειναι να μπορεις να "επικοινωνησεις" τα συναισθηματα σου με τους δικους σου ανθρώπους γιατι αν τα κρατας μεσα σου θα σε πνιξουν.

Επισης υπαρχει ενα βασικο ψυχολογικο τρικ: μην εστιάζεις στο αρνητικο (αρρώστεια) αλλα στο θετικό (οτι μπορεις και παίζεις κιθάρα) και το κυριοτερο ΜΗΝ προδικάζεις γεγονοτα και καταστάσεις του μελλοντος ("θα γινει αυτο", ή "θα μου συμβεί το άλλο") απόλαυσε αυτό που έχεις τώρα, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είναι κάτι. Προφανώς αναφέρομαι στο ότι μπορείς και παίζεις κιθαρα, όχι στο ότι είσαι άρρωστος!

Είμαι σίγουρος ότι στη ζωή σου έχεις πολλά πράγματα που σου δίνουν χαρά!

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, να ξέρεις ότι το Σεπτέμβρη θα σηκώσουμε ευρωπαικό στο ευρωμπασκετ ανδρων! (αν εισαι μπασκετόφιλος)

 

Επειδη σε βλεπω και ανησυχεις για τα φαρμακα, νιωθω οτι πρεπει να σου τονισω δυο πραγματα: οτι οι παρενεργειες δεν πιανουν ολους, οποτε μην πιστευεις οτι θα παθεις κατι απο αυτα γιατι... θα το πάθεις!Αυτοεκπληρουμενη προφητεια).

Το δευτερο ειναι οτι οι γιατροι πριν δωσουν ενα φαρμακο ζυγιζουν τα υπερ και τα κατα και αποφασιζουν να το δωσουν.

Δεν ξερω αν μαλιστα θα έπρεπε να πας και σε νευρολογο, αλλα δεν ξερω αν η ειδικοτητα του μπορει να σε βοηθησει.

 

Οσον αφορα το μασαζ, χειροπρακτικη, ενεργειακο μασαζ, ρωσιδες και αλλα που διαβασα πιο πανω, πολλες φορες βοηθανε, αλλα αρκετες φορες κανουν χειροτερο το προβλημα, οποτε θα σου ελεγα αν δεν εχεις καποιον που αποδεδειγμενα εχει βοηθησει ατομα τοτε να μην πας σε καποιον αγνωστο (ενα πραγμα σαν τους γιατρους).

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Μίλτο εισαι πολυ μεσα σε αυτα που μου λες. Ναι ο ψυχολογικός παραγοντας επαιξε πολυ μεγαλο ρόλο στην εναρξη τις παθησης και αυτο μου το επιβεβαιωσε ο γιατρός ειναι το πρώτο που μου τόνισε . Η δουλεια μου ειναι πολυ ανχωτική ειμαι χειριστης εδω και 7 χρόνια σε μηχανημα και ειμαι στα 60 μετρα πανω απο καραβια σε μια σταση κουραστική για το σωμα και ανεβοκατεβαζω κοντεινερ ... με τεραστια φορτια πανω απο κοσμο και σε καραβια τεραστια που η ζημια εαν γινει κοστιζει το λιγοτερο... πολλα χρηματα.. τρελο ανχος!! Τώρα εαν προσθέσεις οτι καθε μερα εαν δεν κατσω να παιξω τουλαχιστον 3 ωρες (εαν και τον τελευταιο καιρο παιζω ποιο πολυ ορθιος) το σωμα μου το ταλαιπωρο γιατι καθομαι πολυ και εαν και γυμνασμενος πολλα χρόνια αρχιζω και βαριεμαι και θελω πλεον μονο να πηγαινω για δουλεια και μετα να καθομαι να παιζω και την γυμναστική την εχω κανει ακρη εδω και ενα χρόνο ...κακος. Τωρα αρχιζω να περπαταω πολυ γιατι καταλαβα οτι εαν δεν το κανω θα το πληρωσω ... Το καλο ειναι οτι η κιθαρα ειναι αυτή που εχει δωσει νοημα στη ζωη μου (εκτος απο την οικογενεια) και ναι τρεμω στην ιδεα να την ...κοιταω και να μην παιζω. Μολις ειχα αγορασει την Boss GT 100 φιλε Μίλτο και δεν μπορουσα καν να την δοκιμασω καθομουν και εβαζα βιντεο στο youtube για να την χαρω και την ειχα στο ..σπιτι. Το Comfortably Numb που εβαλα στα clip ειναι στην ουσια το πρωτο τεστ τις πεταλιερας αλλα και του εαυτου μου μετα την αρχή τις θεραπειας . Εγω μιλησα με δυο ατομα που το εχουν μια κοπελα και ενα φιλο και η δυο μου ειπαν το ιδιο ....εσυ αποφασιζεις εαν θα σε καταβαλει η οχι. Και παμε παλυ στο ψυχολογικο παραγοντα. Την ειχε η γιαγια μου και τοτε ηταν αλλες εποχες μπορει εγω να θυμαμαι τα στραβομενα δακτυλα τις και να ...στραβωνω ομως τοτε δεν κανανε τιποτα η αρωστια εκανε τι ζημια και μετα τελος ησουν αχρηστος ομως η κοπελα που λεω ποιο πανω το εχει 10 χρόνια απο τα 30 και τα δακτυλα τις ειναι καταισια!!! και ο φιλος 7 χρόνια και η λοξα του με το ψαρεμα δεν εχει αλλαξει συνεχιζει κανονικα και σε αυτον τα δακτυλα ειναι ισια και δυνατα....

Μπορει ο καθενας απο εσας να ερθει στην θεση μου ανα πασα στιγμή και νομζω οτι ειναι καλο να ενημερονομαστε να προσεχουμε για να εχουμε εγω παντα νομιζα οτι ειμαι ..ατροτος δεν ειμαι ...ειμαι ανθρωπος...θα κρατησω τα καλα τις υποθεσης την αγαπη που πηρα απο την οικογενια μου και δεν θα αλαξω τιποτα απο αυτα που κανω εξαλου μου το ειπε και ο γιατρος....παιζε οσο θες δεν θα παθεις τιποτα απλα συμβιβασου και προσεχε. Μιλτο σε ευχαριστω πολυ

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ΡΑ αλλά από αρκετά μικρότερος είχα σημάδια "απλής" αρθρίτιδας, πράγμα που, μεγαλώνοντας και μην δίνοντας ιδιαίτερη σημασία, έχει ρίξει αρκετά τις επιδόσεις μου στο σπορ. Αν το συνδυάσεις και με τύπου Raynaud, καταλαβαίνεις τι ωραία φάση είναι (πάλι λιγότερο φυσικά από ΡΑ).

 

Προσωπικά, βρίσκω ανακούφιση σε όργανα που... με βολεύουν! Χοντρά μπράτσα και flat ταστιέρες με μεγάλα τάστα και μπορώ να παίζω πολύ περισσότερη ώρα σε σχέση με άλλα όργανα. Αντιθέτως, δώσ'μου καμιά fender και... δύσκολα τα πράγματα!

 

Τον χειμώνα ή με κρύα τέλος πάντων, τα χέρια μου γίνονται μωβ (κυριολεκτικά) και πρέπει να κουτσοπαίζω τουλάχιστον κανα μισάωρο μπας και ζεσταθούν λιγάκι κι αποκτήσουν την νορμάλ κινητικότητά τους.

 

Άβολες καταστάσεις μεν, αλλά οκ, δεν θα τα παρατήσουμε κιόλας. Το θέμα είναι και παικτικά, ν'αποφεύγουμε φάσεις-τεχνικές-τραγούδια-οτιδήποτε που απλά δεν μπορούμε να παίξουμε.

Στο μπάσσο, για παράδειγμα, μικρότερος έπαιζα πάντα με 3 δάχτυλα (δεξί) και δεν είχα κανένα θέμα με την ταχύτητα ή τον συγχρονισμό. Πλέον, δεν είναι τόσο εύκολο, έχει πέσει σημαντικά και η ταχύτητα και ο συγχρονισμός του παράμεσου με τον μέσο και τον δείκτη και πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιώ άλλες τεχνικές ώστε να πηγαίνω λίγο πιο γρήγορα και με ακρίβεια.

 

Γενικώς υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Δοκιμάζεις ποιοι συνδυασμοί διαστάσεων μανικιού/ταστιέρας/τάστων σε βολεύουν, επιλέγεις αναλόγως. Προσαρμόζεις τις τεχνικές σου αναλόγως ή στην τελική αλλάζεις εντελώς (η πένα π.χ. στο μπάσσο με βοηθάει πάρα πολύ σε φάσεις που τα δάχτυλά μου δεν την πολυπαλεύουν).

 

Όπως και να'χει, υπομονή, επιμονή και συνεχίζουμε!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X-minor εγω αγορινα μου προς το παρον δεν μπορω να καταλαβω διαφορα  οταν σε πιασει πονος και δεν εχεις κανει κατι με την R.A την κιθαρα δεν μπορεις καν να την βγαλεις απο το σταντ τωρα με τα χαπια και μετα απο καποιες μερες θεραπειας ειναι σαν να μην την εχω κανω οτι εκανα και πριν και μαλιστα με καλυτερα αποτελεσματα .... διαβασα λοιπον οτι θελει προσοχη και συναιση γιατι το χαπι σε ξεγελαει...

αναβολικα για κιθαρα κατι σαν να λεμε ;D ;D ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου