Προς το περιεχόμενο

HYBRID ΗΙ-FI ηχοσύστημα/DJ Decks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, καλησπέρα. Επειδή θα μετακομίσω το προσεχές διάστημα και θα σετάρω διαφορα πράγματα που έχω, έχω μια απορία.

 

Θεωρείτε ότι έχει νόημα να αγοράσω έναν ενισχυτή κλασικό τύπου technics και δύο HI-FI ηχεία για να τα συνδέσω με δύο MKII SL-1200 Technics πικάπ και έναν μείκτη VESTAX VMC-004. Τα θέλω για DJ μείξη και για ακρόαση από βινύλιο.

 

Σκέφτομαι ότι αφενός τα studio monitors που έχω (YAMAHA HS5) δεν έχουν τον ζεστό ήχο για ένα σαλόνι διαμερίσματος και αφετέρου ότι θέλω να αποφύγω το μεγάλο κόστος αγοράς ενός επώνυμου αυτοενισχυόμενου ηχείου.

 

Προτάσεις, ενστάσεις, αντενστάσεις; Ευχαριστώ O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις ήδη ηχεία δεν έχει νόημα να δώσεις έξτρα λεφτά πάλι για ηχεία & ενισχυτή απλά για να έχεις πιο ζεστό ήχο εφόσον τα μιξ που κάνεις προορίζονται για μαγαζί διότι έτσι και αλλιώς έξω θα έχεις το ήχο που έχει το μαγαζί εσύ από τα ακουστικά και από ηχείο μόνιτορ θα ακούς... εκτός αν δεν θες για επαγγελματικό mix και θες να κάθεσαι να πορώνεσαι σπίτι μόνος σου...

 

Ωστόσο αν θες να ακούς και βινύλια εκτός από το mix που θα κάνεις και να κάθεσαι να απολαμβάνεις στο σαλόνι τη μουσική σου τότε ναι έχει κάποιο νόημα να επενδύσεις σε ενισχυτή και ηχεία.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν μιλάμε για κάποιο πολύ μεγάλο ποσό (>500ε)  οπότε αν νομίζεις ότι θα σε βολέψει πάρτα.

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να συνδέσεις μείκτη (προενισχυτή δηλαδή) σε ολοκληρωμένο ο οποίος έχει ήδη προενίσχυση. Δε γνωρίζω τη χροιά των ηχείων σου αλλά αν είχα μείκτη και ηχεία θα τα χρησιμοποιούσα και δε θα έκανα περιττές αγορές. Ήχος σαλονιού δεν υπάρχει, τα ηχεία θα παίξουν όπου τα βάλεις με ότι πηγές τα βάλεις. Εγώ χρησιμοποίησα για αρκετό καιρό ενεργά ηχεία με CDP & πικάπ και δεν είχα παράπονο από τον ήχο. Εξυπακούεται βέβαια ότι σου αρέσουν τα ηχεία που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να συνδέσεις μείκτη (προενισχυτή δηλαδή) σε ολοκληρωμένο ο οποίος έχει ήδη προενίσχυση. Δε γνωρίζω τη χροιά των ηχείων σου αλλά αν είχα μείκτη και ηχεία θα τα χρησιμοποιούσα και δε θα έκανα περιττές αγορές. Ήχος σαλονιού δεν υπάρχει, τα ηχεία θα παίξουν όπου τα βάλεις με ότι πηγές τα βάλεις. Εγώ χρησιμοποίησα για αρκετό καιρό ενεργά ηχεία με CDP & πικάπ και δεν είχα παράπονο από τον ήχο. Εξυπακούεται βέβαια ότι σου αρέσουν τα ηχεία που έχεις.

 

Ο μίκτης θα δεχθεί 2 σήματα phono και θα δώσει line/rec out στον ενισχυτή αλλιώς δεν μπορεί να μιξάρει 2 κανάλια phono.

 

Σαφώς και μπορεί να πάρει 1 phono κατευθείαν και να φτιάξει eq από τον technics αλλά θέλει να μιξάρει. αν είναι όλα στον vestax στο 0 δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στον ήχο,

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Άρα μάλλον καταλήγετε στο να μείνω σ' αυτά που έχω. Τα ηχεία μου είναι μια χαρά απλά είναι near-field studio monitors κατάλληλα περισσότερο για παραγωγές μέσω ενός DAW παρά για ακρόαση και DJ μείξη.

 

Επομένως δεν θα υπάρξει κάποια πολύ σημαντική διαφορά στον ήχο και θα μπω και γω σε περιττά έξοδα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επομένως δεν θα υπάρξει κάποια πολύ σημαντική διαφορά στον ήχο και θα μπω και γω σε περιττά έξοδα. Σωστά;

 

Φυσικά και θα υπάρξει αν αλλάξεις ηχεία. Πρώτα βρίσκεις ηχεία που σου αρέσουν και μετά ενισχυτή να τα οδηγήσει σωστά, αλλά πως θα κάνεις μίξη? Αν τα ηχεία σου δε σου αρέσουν κοίταξε για άλλα ενεργά ή παθητικά με τελικό ενισχυτή. Όλα αυτά για να κάνουν τη διαφορά χρειάζεται ένα καλό budget, το να πάρεις ηχεία που δεν έχεις κάνει ακρόαση απλά για να πάρεις δεν το συνιστώ.

 

Στήσε τα ηχεία σου σωστά στον νέο χώρο, ζήσε λίγο μαζί τους να δεις αν σου αρέσει το αποτέλεσμα και μετά αποφασίζεις προς τα που θα κινηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Άρα μάλλον καταλήγετε στο να μείνω σ' αυτά που έχω. Τα ηχεία μου είναι μια χαρά απλά είναι near-field studio monitors κατάλληλα περισσότερο για παραγωγές μέσω ενός DAW παρά για ακρόαση και DJ μείξη.

 

Επομένως δεν θα υπάρξει κάποια πολύ σημαντική διαφορά στον ήχο και θα μπω και γω σε περιττά έξοδα. Σωστά;

 

εφόσον δεν κάνεις παραγωγή και δεν γράφεις σε daw δεν θα υπάρξει τρελή διαφορά, καλύτερα τα near field ώστε να μη χρωματίζουν και τον ήχο.

 

εάν αλλάξεις ηχεία και ενισχυτή θα δεις διαφορά και στα μπάσα-μεσαία-πρίμα αλλά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει αυτό εφόσον παίζεις βινύλιο με προηχογραφημένα τρακς και χρειάζεσαι βασικά τη μίξη.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου