Προς το περιεχόμενο

Καλύτεροι A/D converters σε budget?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τα τελευταία χρόνια ασχολούμε σοβαρά με την ηχογράφηση και την παραγωγή μουσικών κομματιών, έχω ξεκινήσει από φτηνές 2κάναλες κάρτες ήχου και αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια 10κάναλη RME FF800 μιας και την χρειάζομαι για την εγγραφή ακουστικών τυμπάνων.

 

Πλέον μου είναι δύσκολο το κουβάλημα-σύνδεση-ξεσύνδεση, σπίτι-studio (studio γράφω τύμπανα, σπίτι τα υπόλοιπα) και θέλω να πάρω κάτι αξιόλογο σχετικά για το σπίτι 1-2 κανάλια. Χρησιμοποιώ macbook και cubase, και με βολεύει το firewire.

 

Κοίταξα κάποιες apogee και motu συσκευές στην κατηγορία των 200-300 ευρώ (δεύτερο χέρι) που στο ίντερνετ φαίνεται να έχουν καλό feedback. Εσείς με τι θα μου προτείνατε να αντικαταστήσω την Fireface 800? Προενισχύσεις έχω 1-2 καλές οπότε με νοιάζει κυρίως το A/D conversion στο χαμηλότερο budget. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά λοιπόν και μαζί σας δίνω ένα link με δείγμα δουλειάς μου και το στυλ μου:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

από πλευράς μου θα σε στεναχωρήσω μια και δεν ξέρω κάποια συσκευή (έστω και μεταχειρισμένη) στα 200-300€ που θα μπορούσε να σταθεί στο επίπεδο των ADC της RME που ήδη χρησιμοποιείς...

 

τώρα αν ανέβεις γύρω στα 500€+- και είσαι τυχερός μπορείς να βρεις κάποια Apogee Ensemble (έχει και ικανοποιητικούς mic pre) ή ακόμα καλύτερα από πλευράς ήχου στο ADC  τμήμα, το θρυλικό APOGEE PSX-100 (το οποίο βέβαια δεν είναι audio interface, but...)... δυστυχώς με το παρόν setup σου αποκλείεις και λύση από μια από τις  παλιότερες pci Lynx...  :'(

 

δεν ξέρω αλλά στην θέση σου παρόλα τα εργονομικά προβλήματα μάλλον θα παρέμενα ως έχω (από ότι ακούω είσαι μια χαρά ως προς τον ήχο που ήδη παράγεις), αναμένοντας τα χρήματα για μια λύση που πραγματικά θα μου αναβάθμιζε εμφανώς παράλληλα και τις δυνατότητες στον ήχο (αν και στο είδος που υπηρετείς δεν βρίσκω και τον λόγο για audiophile προσεγγίσεις)... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου