Προς το περιεχόμενο

Test RODE NT1-A, BEHRINGER B-2 PRO, SUPERLUX E205, SHURE SM57


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι καποιο αξιοπιστο τεστ γιατι δεν εγινε υπο ιδανικες συνθηκες, αλλα τουλαχιστον εγινε υπο τις ιδιες συνθηκες.

Ξεκινησε σαν δοκιμη του οικονομικου Superlux E205 και ειπα να το ανεβασω λογω του οτι συζητηθηκε σε δυο προσφατα θεματα, και ενδεχεται καποιοι να το εχουν βαλει στο ματι.

Προσιτό πυκνωτικό για φωνή  https://www.noiz.gr/index.php?topic=213530.msg940414#msg940414

Καρτα ηχου + mic = 150€ https://www.noiz.gr/index.php?topic=213795.msg941839#msg941839

 

Τα μικροφωνα ειναι τα

1. Πυκνωτικο RODE NT1-A (ενδεικτικη τιμη 155Ε με pop filter, αραχνη και καλωδιο - λειπει μονο μια βαση για plug&play)

2. Πυκνωτικο BEHRINGER B-2 PRO (ενδεικτικη τιμη 165Ε με αραχνη και βαλιτσακι - λειπει pop filter καλωδιο και βαση για plug&play)

3. Πυκνωτικο SUPERLUX E205 (ενδεικτικη τιμη 39Ε σκετο. Χωρις αραχνη - αλλα μπορει και βιδωνει στη βαση)

4. Δυναμικο Shure SM57 (εικοσαετιας) (ενδεικτικη τιμη 100Ε σκετο)

 

Πληροφοριες ηχογραφησης.

- Η σταθμη ηχογραφησης ηταν χαμηλη γιατι ημουν in the middle of something και για να εχω ικανοποιητικο level κατα το export, εχω δωσει L2 maximizer (waves plugin) στο stereo out.

Γιαυτο θα ειναι αυξημενο και το φυσημα, θορυβοι απο το περιβαλλον κλπ.

- Εχει χρησιμοποιηθει σε ολα pop filter.

- Το superlux μπηκε βιδωτο στη βαση, χωρις αραχνη.

 

Πληροφοριες δειγματων

- Τα πρωτα δειγματα ειναι dry

- Στα δευτερα εχει μπει σε καθε mic το RVOX (waves plugin). Στο SM57 εχω δωσει πιο πολυ για να ερθει στα ισα με τα πυκνωτικα.

- Στα τριτα εχει μπει και λιγο EQ (κυριως low cut και λιγο πανω τις ψηλες - στο superlux και στο sm57 εχω κοψει λιγο και καποιες μεσαιες) και λιγο reverb.

- Ολα ειναι wav.

 

ΥΓ Προσπαθησα να το ανεβασω λιγα λιγα ως attachments αλλα απετυχα και σε 24-bit και σε 16. Γιαυτο τα ανεβασα στο Soundcloud ως playlist.

ΥΓ2 Προσοχη στην ενταση γιατι οταν μπαινει το rvox ανεβαινει η ενταση.

 

[cloudset]

[/cloudset]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο.

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ηχητικά μου ακούγονται καλύτερα με την σειρά προτεραιότητας όπως την έχεις δώσει.

Κύρια τα δυό πρωτα, με απογοήτεψε το Ε205.

Το δυναμικό, εντάξει...δυναμικό είναι.

 

βέβαια το Ε205 είναι φτηνότερο, αλλά βάζοντας στο παιχνίδι τα απαραίτητα αξεσουάρ του, πάλι νομίζω θα κατέληγα σε ένα από τα δυό πρώτα. (άλλωστε ήδη είχα καταλήξει εδώ και λίγο καιρόΑ)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Rode εχει καπως "πλαστα" μπασα, που οταν ακους μονη της τη φωνη flat  "εντυπωσιαζουν", αλλα δεν χρειαζονται στη μιξη. Επισης τα ψηλα του "αρπαζουν" και "ξυριζουν" καπως ευκολα στα "Σιγματα".

Λες και εχεις πατησει το Loundess που ειχαν τα στερεοφωνικα παλια.

 

Το Behringer μου φαινεται πιο διαυγες και "ειλικρινές".

 

Το Superlux μπορει flat να φαινεται να απεχει πολυ, αλλα με τον κομπρεσορα και το eq, διορθωνεται καπως και στεκεται αξιοπρεπως. Αν σκεφτουμε και την τιμη του, τα αξιζει με το παραπανω τα λεφτα του.

 

Το Sm57 οκ ειναι για αλλη δουλεια, αλλα αν καποιος το εχει ηδη για να γραφει την ηλεκτρικη του, με τον κομπρεσορα και το eq κανει ηχογραφησουλα στη φωνη του για να μην αγοραζει αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου