Προς το περιεχόμενο

Guitar Midi: ένας μικρός οδηγός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαβε τωρα υποψην σου και το οτι ο μεσος νοιζας ειναι αρκετα πιο "ψαγμενος" απο τον μεσο κιθαριστα (για αυτο βρισκεται και εδω εξαλλου) και το οτι για καθε 1 που απλα ξερει τι εστι guitar midi υπαρχουν αλλοι 100 που ιδεα δε εχουν και δεν ενδιαφερονται να μαθουν, και θα δεις ποσος χωρος υπαρχει για τετοιες υλοποιησεις στην αγορα...

 

Ακριβώς... και για του λόγου το αληθές, δείτε ότι μιλάμε 3 άτομα για το θέμα τόση ώρα...  ;)

 

Εντωμεταξύ το άλλο θέμα για το Looper που άνοιξα έχει ακριβώς... 0 (μηδέν) απαντήσεις.  ;D ;D

 

Απλά δεχτείτε το ότι, καλώς ή κακώς, και χωρίς κανένα ελιτίστικο προσδιορισμό, μερικά προϊόντα απευθυντονται σε λίγους.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω πηρα προσφατα το Sonnus B2M, gιατι θελω να κανω καφριλα (αυτο που παιζω στο αταστο να βγαινει και απο μπασοενισχυτη με εφε, και απο ενισχυτη κιθαρας μεσω AKAI Unibass, & me to Sonnus να ελεγχω ενα MFB Synth Lite II ταυτοχρονα), αλλα πολυ αργο τρακινκ, και στις πιο μπασες χορδες βαραει και κατι λαθος νοτες (και οχι μονο στο αταστο, και στο κανονικο), και εχω τσαντιστει λιγακι. Σε λαιβ βιντεακια που το ειχα δει μια χαρα τρακινκ εκανε  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα προσφατα το Sonnus B2M, gιατι θελω να κανω καφριλα (αυτο που παιζω στο αταστο να βγαινει και απο μπασοενισχυτη με εφε, και απο ενισχυτη κιθαρας μεσω AKAI Unibass, & me to Sonnus να ελεγχω ενα MFB Synth Lite II ταυτοχρονα), αλλα πολυ αργο τρακινκ, και στις πιο μπασες χορδες βαραει και κατι λαθος νοτες (και οχι μονο στο αταστο, και στο κανονικο), και εχω τσαντιστει λιγακι. Σε λαιβ βιντεακια που το ειχα δει μια χαρα τρακινκ εκανε  >:(

 

Το Sonnus είναι σχέση με τα "πραγματικά" guitar synths, ό,τι και τα τηλεκατευθυνόμενα αυτοκίνητα σε σχέση με τα αληθινά. Sorry αλλά έτσι είναι...  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι συνθ, audio to midi ειναι, και δεν ειχα τρελες απαιτησεις, απλα σε βιντεο που το ειχα δει εκανε μια χαρα τρακινκ: Μηπως κανω κατι εγω λαθος, φταιει ο ηχος μου, το παιξιμο μου, το συνθ μου...  ???

Απλα ηταν πολυ πιο απλη λυση απο το να βαλω και στο αταστο και σε ενα απο τα αλλα μπασα μου μιντι πανω (καλα στο καστομ 6-αρι δεν εβαζα με τιποτα!), για να μην πουμε απο χρηματα ειναι τρομερα πιο φθηνη. Για παιχνιδακι το πηρα, δεν ειχα αυταπατες, αλλα ουτε και ως τετοιο δεν μου δουλευει καλα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε για να μην λέτε ότι είσαστε μόνοι σας :)

Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει βέβαια.

Όταν είχα πάρει το ΑΧΟΝ πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει μαζί του αυτόν τον μαγνήτη

(axon aix 101)

http://www.compumusic.com/f207627x0.htm

Πριν δύο χρόνια όμως κυκλοφόρησε σαν εξελιγμένος αυτός (PU 100)

http://www.axon-technologies.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=37&menu=107

Terratec σε συνεργασία με Seymour Dunkan!

Μήπως κάποιος φίλος έχει δουλέψει και με τους δύο, να μας πει τι λέει σε σύνγκριση ο νεώτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε για να μην λέτε ότι είσαστε μόνοι σας :)

Μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει βέβαια.

Όταν είχα πάρει το ΑΧΟΝ πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει μαζί του αυτόν τον μαγνήτη

(axon aix 101)

http://www.compumusic.com/f207627x0.htm

Πριν δύο χρόνια όμως κυκλοφόρησε σαν εξελιγμένος αυτός (PU 100)

http://www.axon-technologies.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=37&menu=107

Terratec σε συνεργασία με Seymour Dunkan!

Μήπως κάποιος φίλος έχει δουλέψει και με τους δύο, να μας πει τι λέει σε σύνγκριση ο νεώτερος?

 

Δεν έχω δουλέψει κανέναν, αλλά από τα specs φαίνονται ίδιοι με τους GK της Roland, με όλα τα θετικά και τα αρνητικά που συνεπάγεται αυτό.  ;)

 

Λάβε υπόψιν σου ότι ο καινούργιος είναι πανάκριβος, ως κατασκευασμένος στην Ιαπωνία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λάβε υπόψιν σου ότι ο καινούργιος είναι πανάκριβος, ως κατασκευασμένος στην Ιαπωνία.

 

Δεν θα το έλεγα γιατί τον ΑΙΧ 101 τον είχα αγοράσει 193 euro το 2005.

Ενώ ο νεώτερος κοστολογείται τώρα 149 euro.

Συγκριτικά και συνυπολογίζοντας και τα τρία χρόνια που πέρασαν μεταξύ τους ο νεώτερος είναι σαφώς φθηνότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είσαστε μόνοι.

Κάτοχος και εγώ λίγο καιρό πριν ενός Roland GR 33 με τον GK2A (μάλιστα προσπαθώ να φτιάξω μια παλιά Squier με επίκεντρο αυτό!), έχω να ρωτήσω το εξής.

Με ποιόν τρόπο μπορώ να έχω στην διάθεσή μου περισσότερους ήχους εκτός από τους δικούς του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιόν τρόπο μπορώ να έχω στην διάθεσή μου περισσότερους ήχους εκτός από τους δικούς του?

 

Συνδέοντάς το με κάποιο εξωτερικό synth module, είτε hardware είτε software, μέσω MIDI βεβαίως.

 

Εγώ σκέφτομαι (για το μέλλον) να βρω κάποιο μεταχειρισμένο Motif ES rack, ή κάτι ανάλογο για το Axon μου. Πραγματικά δεν συγκρίνονται οι εσωτερικοί ήχοι με αυτούς ενός dedicated synth.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να συνδεθεί με κάτι σαν αυτό που έχει ήχους Fantom-X & XV με δυνατότητα επέκτασης ήχων

http://www.roland.com/products/en/SonicCell/index.html

 

ή με κάτι σαν αυτό αλλά σε μορφή rack, μόνο για τους ήχους (oriental)!!!

http://www.roland.com/products/en/EXR-40_OR/index.html

 

Λέμε τώρα...

Μήπως έδωσα ιδέα;

 

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου