Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται αν δεν σεταριστει η κιθαρα και δν της κανεις σερβις?


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια epiphone les paul standar lefthanded.Τν εχα αγορασει απο το μουσικοραμα.Δν 3ερω αν ειχε σεταριστει πριν εγω παντως οσο καιρο τν εχω(3 χροναι περιπου)δν της εχω κανει ουτε μια φορα σερβις και δν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.Μεσος ορος παιξιματος τν ημερα 3 με 4 ωρες περιπου.Το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι πως ο neck  μαγνητης μερικες φορες ακουγεται λιγο πιο αυναμος απο τον bridge.Λετε να εχει προβλημα και να μν το ξερω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον οι μαγνήτες σου δεν είναι σεταρισμένοι.

Βάλε την κιθάρα στο καθαρό του ενισχυτή χωρίς εφφέ ή γκάζια. Πάρε ένα σταυροκατσάβιδο και ρύθμισε το ύψος των μαγνητών, απ'τις μεσσαίες βίδες, έτσι ώστε η ένταση του πάνω και του κάτω να είναι ίδια.

Προσοχή στο σήκωμα του neck να μην βρίσκουν οι χορδές όταν παίζεις στα τελευταία τάστα (19-22).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται αν δεν σεταριστει η κιθαρα και δν της κανεις σερβις?

 

τιποτα δε γινεται,τη βασικη μου κιθαρα εχω να τη σεταρω 12 χρονια. ;D

 

απο τη στιγμη που ζεις στην Αθηνα (ο παραδεισος ρων κιθαρων  απο κλιματικη αποψη ) και δεν αλλαζεις gauge χορδων θα εισαι οκ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ωραίες χορδες αυτές, τις έχω βάλει εδω και ένα χρόνο στο σκάφος μου και φαίνονται και παίζουν πολύ ωραία.!!!

Cheers.

 

Τώρα για το σετάρισμα, όχι οτι είναι αναγκαίο αλλά αν δεν έχεις κάνει ποτέ μπορεί να ανακαλύψεις πως η κιθάρα σου μπορεί να γίνει πιο ευκολόπαιχτη, πιο έτσι, φιλική να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια epiphone les paul standar lefthanded.Τν εχα αγορασει απο το μουσικοραμα.Δν 3ερω αν ειχε σεταριστει πριν εγω παντως οσο καιρο τν εχω(3 χροναι περιπου)δν της εχω κανει ουτε μια φορα σερβις και δν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.Μεσος ορος παιξιματος τν ημερα 3 με 4 ωρες περιπου.Το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι πως ο neck  μαγνητης μερικες φορες ακουγεται λιγο πιο αυναμος απο τον bridge.Λετε να εχει προβλημα και να μν το ξερω?

 

 

κοιτα αυτο που λογικα μπορει να θελει με τοσες ωρες παιξιματος ειναι καποιο λιμαρισμα στα ταστα, αν εσενα δεν σου τασταρει οκ δεν εχει προβλημα  :P 8) ,σιγουρα ενας ελεγχος Intonation θα εκανε καλο καθως και ελεγχο του μπρατσου..για τον μαγνητη δεν ξερω να σου πω,παντως αν θες πηγαινε σε ενα μαγαζι να την κοιταξει καλο θα της κανεις παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου