Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα θορύβου σε νέο σπίτι


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα στην παρέα. Εδώ και ένα διάστημα μετακόμισα σε νέο χώρο, στον οποίο άλλαξα σταδιακά τον εξοπλισμό μου.

 

Από κιθάρα με hum cancelling μαγνήτες - Axe Fx Ultra - PC Speakers πήγα σε κιθάρα με μονούς μαγνήτες, λαμπάτο ενισχυτή, Torpedo Captor και Studio Monitors (JBL305). Ενδιάμεσα είχα αντί για λαμπάτο ένα Atomic Amplifire με τα JBL.

 

Το πρώτο rig δεν είχε φασαρία ούτε στο ένα σπίτι, ούτε στο άλλο. Το 2ο (Atomic + single coils) και το 3ο (λάμπα + single coils) έχουν τρελή φασαρία στο δεύτερο σπίτι. Ας γράψω τώρα τι έχω ελέγξει και πώς, ώστε να γλιτώσουμε χρόνο.

 

Πήρα την κιθάρα με τους μονούς, τα καλώδιά μου και τον ενισχυτή και πήγα στο σπίτι του καθηγητή μου, ούτε κιχ, ακόμα και με πάρα πολύ gain.

 

Στο σπίτι μου δοκίμασα να τα συνδέσω σε διαφορετικές πρίζες ώστε να μην είναι στο ίδιο πολύμπριζο, άλλαξα θέση ώστε να μην κοιτάει η κιθάρα τα ηχεία, τίποτα. Μόνο κιθάρες με humbuckers είναι υποφερτές χωρίς να μου παίρνει το κεφάλι η φασαρία.

 

Τι κάνουμε; Βάζω noise cancelling μαγνήτες στην Tele και λύνω ανορθόδοξα το πρόβλημα ή κάνω κάτι με το σπίτι; Σημειωτέον ότι θα φεύγω για εξωτερικό σε λιγότερο από ένα χρόνο, οπότε το να ρίξω πολλά χρήματα στο σπίτι δεν είναι κάτι που θα συζητηθεί.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θεμα εχω και στο δικο μου σπιτι σε καποιες πριζες. Ιδιως με single coils, εχω αρκετο θορυβο. Και εχει να κανει με το ρευμα μου, με συσκευες που ειναι συνδεδεμενες, με καλωδιωσεις κλπ. Σε αλλους χωρους εχω μηδεν θορυβο και με διπλο gain.

 

Power conditioner μου προτειναν και εμενα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θεμα εχω και στο δικο μου σπιτι σε καποιες πριζες. Ιδιως με single coils, εχω αρκετο θορυβο. Και εχει να κανει με το ρευμα μου, με συσκευες που ειναι συνδεδεμενες, με καλωδιωσεις κλπ. Σε αλλους χωρους εχω μηδεν θορυβο και με διπλο gain.

 

Power conditioner μου προτειναν και εμενα...

 

κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στο δικό μου σπίτι , δυστυχώς

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα με τις 2 αυτές λυσεις είναι ότι πρέπει να βρω δανεικά μηχανήματα, γιατί να δώσω 100+ ευρώ για δοκιμές δε με παίρνει σε αυτή τη φάση.

 

Θα ψάξω να βρω δανεικό πολύμπριζο με φίλτρο για αρχή και βλέπουμε.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου δοκίμασα να τα συνδέσω σε διαφορετικές πρίζες ώστε να μην είναι στο ίδιο πολύμπριζο

 

Ετσι θα εχεις περισσοτερο θορυβο,βαλτα ολα στην ιδια πριζα.

 

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-it-safe-run-everything-one-power-outlet

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το power conditioner των 100-150€ λυνει το προβλημα? Μιλαω παντα για εναν ενισχυτη και πεταλια, οχι κατι το ιδιαιτερο στο οποιο θελω να δωσω ρευμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ετσι θα εχεις περισσοτερο θορυβο,βαλτα ολα στην ιδια πριζα.

 

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-it-safe-run-everything-one-power-outlet

 

Ειχα ακριβώς τον ιδιο θόρυβο και με τους 2 τρόπους. Δεν ξερω τι γινεται με τα ρεύματα στο σπιτι, απελπιστική η κατασταση. Πανω απο μια ώρα τη μέρα δεν αντέχω να μελετήσω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι θόρυβοι προέρχονται από τους μετασχηματιστές της ΔΕΗ που είναι σε κολώνες ή υποσταθμούς... Δοκίμασε με μια προέκταση από κανέναν γείτονα για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι θέμα εσωτερικών καλωδιώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επανέρχομαι γιατί έψαξα κάτι πράγματα και προβληματίστηκα. Ο ήχος που ακούω στο σπίτι είτε μέσα από digital preamp, είτε παίζοντας από ενισχυτή και Captor, είτε καρφί στην κάρτα ήχου δε μοιάζει με αυτόν στο παρακάτω vid.

 

 

Εδώ είναι αυτό που ακούω εγώ από τα studio monitors με τον ενισχυτή να παίζω στα 22w, Master Volume στο 6 και το gain επίσης στο 6. Στο σπίτι του καθηγητή μου δεν είχε καμία φασαρία ο ενισχυτής και η κιθάρα. Κατά σειρά bridge pickup, neck+bridge, neck pickup και ανάποδα.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Μήπως τα monitor μου έχουν θέμα ή η κάρτα ήχου μου; Δεν ξέρω τι να υποθέσω πλεόν. Στρέφομαι προς τα εκεί μιας και περνάνε μέσα από τα monitors και ήχη από τον υπολογιστή, ειδικά ανεβάζοντας το Volume κάθε monitor ξεχωριστά, αλλά δε μπορώ να το ηχογραφήσω καλά αυτό.

 

Edit: Νέα παρατήρηση. Όταν φορτίζω το τάμπλετ μου στις πρίζες που έχω υπολογιστή, monitors, ενισχυτή, βγαίνει από τα monitors ο ήχος του πρώτου video.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου