Προς το περιεχόμενο

Παρτιτούρες και κομμάτια χωρίς τύμπανα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω ξεκινήσει να μαθαίνω τύμπανα. Θα ήθελα να ρωτήσω γενικά πού βρίσκεται μουσικά κομμάτια χωρίς τύμπανα και επίσης παρτιτούρες; Υπάρχουν κάποια κομμάτια που μπορεί να ξεκινήσει ένας αρχάριος; Θέλω να παίζω σωστά με αξίες και νότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάσκαλο έχεις? Πόσο αρχάριος είσαι?

Όσο για τα κομμάτια όλα τα ροκ/ χεβυ μεταλ είναι πολύ εύκολα κατα την  άποψη μου ,αλλά άμα θες γνωστά κομμάτια το youtube θα έχει σίγουρα drumless tracks.

Για παρτιτούρες... άμα είσαι αρχάριος και παίζεις εύκολα κομμάτια δεν τις χρειάζεσαι το βγάζεις με το αυτί και εξασκήσε κιόλας.Αν ντε και καλά θες δεν έχω ιδέα.

Αλλά αμα θες να παίζεις σωστά με αξίες και νότες τίποτα δεν είναι καλύτερο απο ένα δάσκαλο ακόμα και με ενα μάθημα το μήνα πας πολύ μπροστά.

Επίσης γλιτώνεις τις τενοντίτιδες και τα σπασμένα πιάτα :P ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το δάσκαλο.

 

Για παρτιτούρες, κάνε ένα search για 'drum sheet music' ή 'drum transcriptions' και θα εμφανιστούν πολλά αποτελέσματα, άλλα δωρεάν και άλλα όχι.

 

Το ίδιο και για κομμάτια χωρίς τύμπανα. Ψάξε 'drumless songs' ή 'music minus drums'.

 

Δύο - παλιά πλέον αλλά κλασικά - βιβλία για όσους είναι στην αρχή (αλλά όχι εντελώς), που συνοδεύονται από cd (με drums και χωρίς) και παρτιτούρες είναι τα Ultimate Play-Along Volume I και ΙΙ του D. Weckl. Υπάρχουν φυσικά και δεκάδες άλλα. Όρεξη να έχεις να ψάχνεις.  :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου