Προς το περιεχόμενο

GFS πετάλια&αναβάθμιση μπάσου.Αξίζει?


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.Οπως λέει ο τίτλος σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση σε ένα washbourn p bass,και σκέφτομαι να πάρω όλο το πακέτο απο GFS(μαγνήτες,ποτς,γεφυρά.κλειδία κτλ).Ολα μαζί βγαίνουν γύρω στα 70 ευρώ μαζί με τα μετραφορικά πράγμα που είναι μια χαρά.Αξίζει ?Τουλάχιστον οι μαγνήτες και τα ποτς?

Είδα επίσης ότι έχει προσφορά και κάποια απο τα πετάλια και σκέφτομαι να πάρω τουλάχιστον ένα compressora.Ποια είναι η γνώμη σας,Να το προχωρήσω ,έχετε κάτι αλλό να προτείνετε σε αυτό περίπου το κόστος.Ολα μαζί θα βγουν γύρω στα 130 ευρώ με τα μεταφορικά.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλειδια που τα εχω δοκιμασει ειναι αρκετα καλα. Οι μαγνητες οι διπλοι δεν με εντυπωσιασαν. Ο μονος σε φαση brian may μου αρεσει.  Ολα αυτα για κιθαρα βεβαια.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω ένα σετ για στρατ.Είμαι πολύ ευχαριστημένος άσχετα που σκέφτομαι να πάω σε fender cs 54,απλά το μπάσο κάνει γύρω στα 200 ευρώ και είναι απο ένα φιλαράκι.Νταξει δεν θέλουμε να το κάνουμε και τούμπανο απλά να ξέρω αν θα δει διαφορά με το σετ μαγνήτες.Σκέφτομαι αυτά να βάλω.

http://www.guitarfetish.com/GFS-PB-Pro-P-Bass-style-pickups-Sweet-Alnico-Vintage-Tone_p_333.html μαγνήτες.

http://www.guitarfetish.com/NEW-DESIGN-Sweet-Sparkle-Compressor-Make-those-notes-BLOOM_p_1082.html κομπρεσορας.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ με τη σειρά μου να σου πω ότι αγόρασα απο το σάιτ αυτό loaded pickguard για στρατ+κλειδιά και η φτηνιάρα bullet μου έχει γίνει βασικό μου όργανο (όταν δεν παίζω μεταλ).....κόστος μαζί με τα μεταφορικά περίπου 70-80€. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλον θα την κάνω την πατέντα.Εδω σκέφτηκα να φτιάξω μια τέλε απο κει.Με διακόσια ευρώ την κάνώ άνετα μιας και έχω καβάτζα τους μαγνήτες απο μια μεξικάνα που κάθονται σπίτι.Το μόνο που φοβάμαι έιναι το τελωνείο αλλά και το σκάλωμα που έχω φάει με την classic vibe.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελίκη βάζουμε ένα σετ toneriders για p bass και όλα τα άλλα απο κει.Το φιλαράκι θα κρίνει.Πιστέυω να λένε οι tonerider για μπάσο γιατί για τους κιθαριστικούς έχω ακούσει τα καλύτερα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι οι tonerider για p bass, έχω βάλει ένα σετ και ακούγονται όπως θα 'πρεπε. Από την άλλη δεν βλέπω τον λόγο και οι GFS να μην είναι καλοί, ειδικά οι βινταζ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά είναι οι tonerider για p bass, έχω βάλει ένα σετ και ακούγονται όπως θα 'πρεπε. Από την άλλη δεν βλέπω τον λόγο και οι GFS να μην είναι καλοί, ειδικά οι βινταζ.

Συμφωνώ.

Τώρα κλειδιά, γέφυρες και pots από εκεί δεν ξέρω τι "αναβάθμιση" θα σου προσφέρουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To φιλαράκι θέλει να τα αλάξει όλα,η κάποια απο αυτά και μου είπε να το ψάξω.Το τι θα βάλει έπανω είναι στο χέρι του.Εγώ πιο πολύ για τους μαγνήτες καίγομαι μιας και έκει θα φανεί η διαφορά.Ντάξει και ένα σετάκι cts pots θα λέγανε πιστέυω.500αρια φανταζομαι για μπάσο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500αρια φανταζομαι για μπάσο.

Γούστα είναι αυτά. Το σωστό (by the book) είναι ανάλογα με την αντίσταση του μαγνήτη.

Εγώ προτιμώ τα 250άρια γενικώς αλλά στο P-bass τα 500άρια ταιράζουν καλύτερα από ότι στο Jazz.

Αν έπαιζα slap ίσως να σκεφτόμουν αλλιώς...  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου