Προς το περιεχόμενο

The light is always there(fixed???) - Πιάνο,έγχορδα μέχρι και tuba έχει ο


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

Ολα παιγμένα με το midi keyboard με τα όργανα που μπορούσα να πιάσω στα χέρια μου.

Πέρα απο τα καθιερωμένα λάθη που προσπαθώ να λύσω θα ήθελα την γνώμη σας στον τομέα strings,κατα πόσο αυτήν την φορά μπόρεσα να δημιουργήσω κάτι καλύτερο μιας και σε παλαιότερο post μου ο  Νικόλας μου είχε δώσει κάποιες συμβουλές που προσπάθησα σε ένα μικρό βαθμό να ακολουθήσω.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ψιλοθαμμένα είναι τα strings....  Δώσε τους λίγο ένταση και ξανανέβασε το. 

                     

  Το κομμάτι είναι πολύ καλό και, όπως ακούω, ανακάλυψες τον μετρονόμο; :laugh: ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου! και ακουγότανε καλά στα ηχεία.Ευχαριστώ και όχι ο μετρονόμος με έχει εγκαταλείψει προ πολλού αν ακούσεις προσεκτικά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ψιλοθαμμένα είναι τα strings....  Δώσε τους λίγο ένταση και ξανανέβασε το. 

                     

  Το κομμάτι είναι πολύ καλό και, όπως ακούω, ανακάλυψες τον μετρονόμο; :laugh: ;D

 

Το ανέβασα ξανά Φώτη,άκου και πές μου αν είναι σε ανεκτό επίπεδο αυτήν την φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το θέμα και η ανάπτυξη όσον αφορά το πιάνο.

Όσον αφορά τα συνοδευτικά strings και τα θέματά τους, θα ήθελα  μια

πιο προοδευτική ανάπτυξη που για παράδειγμα να ξεκινάει πιο ήπια στην αρχή και  να κορυφώνεται προς και στο τέλος.

 

Στα τετράμετρα που αναπτύσσεις του πιάνου εγώ για το πρώτα 8 μέτρα μετά την εισαγωγή π.χ. θα ξεκίναγα να γεμίσω sustained και στα επόμενα θα έδινα θεματικά μοτίβα που να ακολουθούν μεν αντιστικτικά αλλά χωρίς να υπερβαίνουν το μελωδικό μέρος του πιάνου και αν συνηχούν αυτό προς το τέλος της κορύφωσης.

 

Έτσι οπως το άκουσα, ενώ είναι ωραίο μου μπήκαν τα θέματα των strings με τρόπο που με κουράζουν και μου υποβιβάζουν τη μελωδία του πιάνου.

 

Προσωπική άποψη έτσι?

Αλλά νομίζω πως με αυτό θα ακουγόταν καλύτερα και θα αποτυπωνόταν και καλύτερα για να κάνει τον πελάτη, εεεε τον ακροατή να θέλει να το ξαναακούσει.

 

Κατα τα άλλα μπράβο απο εμένα και καλή συνέχεια.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ναι έχω ένα θέμα με την αντίστιξη αλλά καταλαβαίνω τι μου λες.Τουλάχιστον αυτή τη φορά δεν τα έπαιζα σκέτες συγχορδίες αλλά προσπάθησα να έχουν μια κίνηση μέσα στην μελωδία(θέλει δουλεία το πράγμα όπως ανέφερες)

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ναι έχω ένα θέμα με την αντίστιξη αλλά καταλαβαίνω τι μου λες.Τουλάχιστον αυτή τη φορά δεν τα έπαιζα σκέτες συγχορδίες αλλά προσπάθησα να έχουν μια κίνηση μέσα στην μελωδία(θέλει δουλεία το πράγμα όπως ανέφερες)

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την διάθεση  ;D

 

Δεν λέω πως έχεις θέμα.

Είναι ξεκάθαρο για εμένα πως μπορείς να κάνεις ότι θες στον τομέα αυτό και είσαι πολύ καλός.

Το ανέφερα δομικά για να ακουγεται πιο ευχάριστα  συμφωνα με την υποκειμενική μου αισθητική και εμπειρία.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τώρα οι εντάσεις είναι πολύ καλύτερες. 

  Αν και με έναν φόβο για τις συνέπειες, δεν θα συμφωνήσω με τον Κώστα (cos_dr) στα των strings, εμένα μου άρεσαν..., αλλά γούστα είναι αυτά και φυσικά προσωπικές γνώμες....  Βέβαια, εδώ που τα λέμε, εκεί στο 1:05 και στο 1:46 μπορούσες να το "δυναμώσεις" λίγο περισσότερο.... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω πως έχεις θέμα.

Είναι ξεκάθαρο για εμένα πως μπορείς να κάνεις ότι θες στον τομέα αυτό και είσαι πολύ καλός.

Το ανέφερα δομικά για να ακουγεται πιο ευχάριστα  συμφωνα με την υποκειμενική μου αισθητική και εμπειρία.

 

Αν δεν το λες εσύ το λέω εγώ οτι έχω θέμα  :P

Έχω ένα κομμάτι που σκοπέυω να βάλω έγχορδα ξανά,θα κοιτάξω να το κάνω με τον τρόπο που μου συνιστάς αλλά δεν υπόσχομαι οτι θα τα καταφέρω.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου