Προς το περιεχόμενο

Why be


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

Ένα ορχηστρικό κομμάτι,με τα drums και την strumming guitar να είναι απευθείας απο τον arranger.Τα υπόλοιπα(rhodes/πιάνο/ηλεκτρική/μπάσο και τα ελεείνα σαξόφωνο και τρομπέτα)παιγμένα στο midi keyboard.

Γνώμες συμβουλές κράξιμο δεκτά.

 

Υ.Γ Το πιάνο το έπαιξα με βάση αυτό που έπαιζε και ο arranger,δεν είναι δικής μου εμπνεύσεως :P

https://soundcloud.com/user-171258208/why-be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελουν λιγο καλυτερο "κουμπωμα" μερικα οργανα μεταξυ τους,για να σφιξει το τρακ.

Και νομιζω οτι καποιος πρεπει να το τραγουδησει,η μελωδια σε παει σε γραμμη φωνης.

Εσεις ομως,οι συνθεται,ξερετε καλυτερα,

Τα υπολοιπα,τα τεχνικα κλπ δεν τα κατεχω καθολου,ως απλος ακροατης ομως μου φαινεται ωραιο και ηχητικα.

 

Πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελουν λιγο καλυτερο "κουμπωμα" μερικα οργανα μεταξυ τους,για να σφιξει το τρακ.

Και νομιζω οτι καποιος πρεπει να το τραγουδησει,η μελωδια σε παει σε γραμμη φωνης.

Εσεις ομως,οι συνθεται,ξερετε καλυτερα,

Τα υπολοιπα,τα τεχνικα κλπ δεν τα κατεχω καθολου,ως απλος ακροατης ομως μου φαινεται ωραιο και ηχητικα.

 

Πολυ καλο.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή και την παρατήρηση :D

Για την φωνή θα πρέπει να βρώ στίχους και να φτιάξω λίγο τον αυτοσχεδιασμό.αλλά είναι ήδη στα υπόψιν.

Για τα όργανα είμαι μπουμπούνας και άτεχνος ακόμα αλλά το παλεύω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αυτό που λέμε ότι φαίνεται σαν δουλειά ενός ανθρώπου.

Τα ψεύτικα όργανα φανερώνονται.

Τα πιό δυνατά είναι τα πλήκτρα πλήκτρα. Ρέουν. Τα αλλα που υποκαθίστανται ψευτίζουν.

Με κυριώτερα το μπάσο και την κιθάρα....

(όχι ότι είναι άσχημο...)

Σίγουρα μια φωνούλα θα ήθελε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αυτό που λέμε ότι φαίνεται σαν δουλειά ενός ανθρώπου.

Τα ψεύτικα όργανα φανερώνονται.

Τα πιό δυνατά είναι τα πλήκτρα πλήκτρα. Ρέουν. Τα αλλα που υποκαθίστανται ψευτίζουν.

Με κυριώτερα το μπάσο και την κιθάρα....

(όχι ότι είναι άσχημο...)

Σίγουρα μια φωνούλα θα ήθελε

 

Σε ευχαριστώ για την ακρόαση και την παρατήρηση.Ακόμα παλεύω με τα πλήκτρα συνεπώς καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν προσπαθώ να μιμηθώ άλλα όργανα(θα συνεχίζω να το παλεύω) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Μετά τις παρατηρήσεις του πανμέγιστου Γιώργου για το "κούμπωμα" των οργάνων και του Τζαζογιωτάτου Δημήτρη για τα ψεύτικα όργανα,προσπάθησα να κάνω μερικές διορθώσεις.

Εφτιαξα τα όργανα λίγο καλύτερα στους χρόνους,έβαλα μερικά εφφέ στις κιθάρες μήπως και ξεγελάσω τον εαυτό μου,διόρθωσα λίγο τον ήχο του μπάσου και γενικότερα την μίξη.

Βαράτε ελεύθερα!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νίκο πρόσεξε λίγο την ένταση των τυμπάνων και ιδιαιτέρως του ταμπούρου, δεν είναι ίδια σε όλο το κομμάτι και μάλλον "παρασύρουν" και τ'άλλα όργανα στην ανοδική πορεία τους. Κατά τ΄άλλα η μίξη (για σπιτικιά) πολύ καλή! Το μπάσο είναι μια χαρά,  μην ακούσεις τι θα σου πει ο Dim.....😃  Του λείπει πάντως ένα σολάκι κιθάρας με λίιιιιγο overdrive έτσι για την αλλαγή, για το ξεσήκωμα...😎  μην πω για φωνή, γιατί δεν θα μου ξαναμιλήσεις...

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτιε,το ταμπούρο όντως το πείραξα στο "ρεφραίν" να βαράει πιο πολύ σε μια προσπάθεια να το κάνω πιο ανεβαστικό εκείνο το σημείο,ίσως το παράκανα? 😄

Για σόλο όταν θα το πάω για την τελική του μορφή μιας και ψάχνω να χώσω κάτι εξτρά θα σε ειδοποιήσω να βάλεις πλάτη 😛 μιας και οι κιθάρες είναι ψιλογτπ.

Φωνή δεν βλέπω να βάζω ποτέ αν δεν βρώ κάποιον να τραγουδάει και να βάζει στίχους,εκτός και αν αποφασίσω να γράψω κάτι και τότε σε φωνάζω χααχαχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos Aravanis είπε

 1) Για σόλο όταν θα το πάω για την τελική του μορφή μιας και ψάχνω να χώσω κάτι εξτρά θα σε ειδοποιήσω να βάλεις πλάτη 😛 μιας και οι κιθάρες είναι ψιλογτπ.

 2) Φωνή δεν βλέπω να βάζω ποτέ αν δεν βρώ κάποιον να τραγουδάει και να βάζει στίχους,εκτός και αν αποφασίσω να γράψω κάτι και τότε σε φωνάζω χααχαχ.

 

1) Να με ειδοποιήσεις...😀       2) Να μην με φωνάξεις....🤐

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να βάλεις και δικιά σου σολιά δεν με πειράζει,δεν έχω θέμα να είμαι ο μόνος συνθέτης στα αριστουργήματα μου (πως τα λέω ο άτιμος).

Μπορεί να μην χρειάζεται εξτραδάκι τότενες και να μείνει ώς έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου