Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - "I Know That You Need Me"


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O αγαπημένος σας cos_dr, είναι ξανά εδώ με μια πρόταση  που δόμησε τα τελευταία 2-3 βράδια έτσι για να τη βρει λιγάκι μουσικά

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Δεν με ενθουσιάζει και πολύ προσωπικά το αποτέλεσμα overall.

 

Λιγα όμως λόγια για το κομμάτι και τη δημιουργία του

Το στυλ είναι ξεκάθαρα big beat, το οποίο αν και πεθαμένο, εξακολουθεί να είναι ένα από τα αγαπημένα μου genres στη μουσική. Ακούω πολύ από τα classics των προηγούμενων δεκαετιών μέχρι και σήμερα και πάντα μου κέντριζε το ενδιαφέρον πέραν από ακροατή και σαν μουσικό στο τεχνικό του μέρος καθότι συνθεσαϊζεριάρης και λάτρης αυτού που λέμε προγραμματισμός τους. (των συνθεσάιζερ)

 

Ξεκίνησα με το construction των ρυθμικών και από εκεί και πέρα άρχισα να φτιάχνω δικά μου loops καθότι είμαι natural arpeggiator και να δοκιμάζω να ταιριάξω διάφορα πραγματα.

 

Χρησιμοποίησα αποκλειστικά και μονο το Roland V-Synth για όλη τη διαδικασία, γεγονός που απόλαυσα βαθύτατα.

 

Τωρα μπορεί να αρέσει, μπορεί και όχί.

Δεν ξέρω.

 

Εγώ ομολογώ πως ήταν αρκετά challenging σε κάποιες φάσεις, ευχαριστήθηκα γιατί δουλεψα με στοιχεία analog synth ηχοχρωμάτων τύπου juno/jupiter/virus κλπ με αρκετό πείραγμα, με τεχνικές sample playback/manipulation με την πολύτιμη βοήθεια του Variphrase και φιλτραρισματα/εφφε κλπ. και λιγο παιξιματάκι, δηλαδή να δοκιμάσω το skill μου σε λίγο από όλα όσα χαρακτηρίζουν έναν ολοκληρωμένο πληκτρομπλιμπλικά με μια Α εμπειρία.

 

Απλά αυτό δηλαδή.

Αυτά είχα να πω.

 

Ευχαριστήθηκα τη διαδικασία και ευχαριστώ για άλλη μια φορα το V-Synth μου που το αγαπώ πολύ πραγματικά. Και με εμπνέει να παίζω.

 

Γιατί ειμαι συνθεσαϊζεριάρης, τι να κάνουμε?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε αλλά επειδή το είδος μουσικής δεν είναι από τα αγαπημένα μου :P (δεν έχω ακούσει ούτε λεπτό της ποτέ..) δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη..... Ίσως όμως μπορούσαν να μείνουν έξω μερικά όργανα, σαν να μου ακούστηκε "βαρυφορτωμένο" σε σημεία και τα τύμπανα σαν να θέλουν λίγο ανέβασμα.               

  Το μέρος 3:05-3:50 όλα τα $$, αυτό μάλιστα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε αλλά επειδή το είδος μουσικής δεν είναι από τα αγαπημένα μου :P (δεν έχω ακούσει ούτε λεπτό της ποτέ..) δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη..... Ίσως όμως μπορούσαν να μείνουν έξω μερικά όργανα, σαν να μου ακούστηκε "βαρυφορτωμένο" σε σημεία και τα τύμπανα σαν να θέλουν λίγο ανέβασμα.               

  Το μέρος 3:05-3:50 όλα τα $$, αυτό μάλιστα!

 

 

Μάλλον εχουν πολύ reverb καποια elements.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο εαυτός σου μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα άλλα (ατμοσφαιρικά, ανατολίτικα, γύφτικα, κινηματογραφικά ) όχι ότι δεν τα πάς καλά εκεί.

Λιγο υπερφορτωμένο είναι εκεί στη μέση (2.20) και δεν μου κάθεται καλά το ποπίζον φωνητικό του θέμα που αρχίζει στο 0.52 και επαναλαμβάνεται όπου επαναλαμβάνεται. (αλλά είναι αυτό που θα το κάνει να πουλήσει, όταν πουλήσει)

 

Πάντως τα περάσματα στο 1.25 (με το θέμα στο 1.42) η γέφυρα στο 2.50 που μας πάει στο σόλο μέχρι το 3.10 και φυσικά το σόλο που έχει πονηρές νότες 3.26, 3.29 είναι κορυφή.

 

Μου τα χαλάει το θεματάκι με τη φωνή.

Αλλά όλα μου φέρνουν στο νου κάτι Jan Hammer εποχής 1980 κλπ...

Ωραία πράγματα.

Αν ποτέ θελήσεις κιθαρίστα θα χαρώ ιδιαιτέρως !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λιγο υπερφορτωμένο είναι εκεί στη μέση (2.20)

Αν ποτέ θελήσεις κιθαρίστα θα χαρώ ιδιαιτέρως !

 

Εκεί το πέθανα λίγο όντως.

Φυσικά και θέλω, ελάτε όλοι.

Θα το αλλάξω λίγο, να περισώσω ότι μπορώ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι.

Τιγκα στην υπερβολη και στους πεπαλαιωμενους ηχους,οτι πρεπει δηλαδη. ;)

Το εχεις το V Synth κανονικα παντως.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι.

Τιγκα στην υπερβολη και στους πεπαλαιωμενους ηχους,οτι πρεπει δηλαδη. ;)

Το εχεις το V Synth κανονικα παντως.

 

 

 

Λοιπόν, αγαπητέ Superfunk και λοιποί εκλεκτοί καλεσμένοι  ;D

 

Οι παρατηρήσεις ελήφθησαν ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ υπόψη και δια του λόγου το αληθές και επειδής είμαι σπίτι και μου τη βάρεσε γιατί είμαι κομπλεξικοεγωϊστής προέβην ΑΜΕΣΑ σε βελτιώσεις. Νομίζω πως το έσωσα λίγο, οχι απόλυτα,αλλά ΑΙΣΘΗΤΑ  στα σημεία που αναφέρθησαν, έτσι όπως έπινα τον καφέ, και φτιάχνω και δεύτερο καφέ για να κάνω και καμια σπιτική δουλειά γιατί θα με φάνε τα ποντίκια χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Ορίστε! Στο συνημμένο αρχείο.

Αμα κάνετε τον κόπο και το ακούσετε το νέο καποια στιγμή, είμαι όλος αυτία, αν διακρίνετε βελτίωση.

Συνεχίζουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΚΑΘΕΚΤΑ τον μουσικό μας ΑΓΩΝΑ για ένα ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΥΡΙΟ

χαχαχαχαχαχαχ

 

Thank You

 

Ζήτω το V-SYNTH!!!!!!!!

I_Know_That_You_Need_Me3.mp3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε απογοητέψω...

το πρώτο μου άρεσε πιό πολύ.

Τώρα άδειασε πολύ στη μέση εκεί που έρχεται το θέμα στο 2.50 και ακούγεται γυμνό.

Η απόψή μου λέει να συμμαζέψεις εκείνο το πιάτο που παίζει στις άρσεις εκεί στο 2.00-2.20 (παίζει και πιό πριν αλλά εναλλάσσεται) και να ανεβάσεις έως ας πούμε μια κορύφωση το δεύτερο θέμα που έρχεται πάνω από τα φωνητικά (εννοείται εις βάρος τους)  απο το 2.39 έως το 2.50 που μπαίνει το επόμενο θέμα και το θέμα αυτό θέλει υπόβαθρο δυνατό στα χαμηλά. Εχει γίνει βασικά, αλλά θέλει κρέας...

 

 

Μη βιάζεσαι.

Ακου και άλλους.

Πάντως η αλλαγή στο 2.50 μου παει πολύ σε yes επίσης...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου