Προς το περιεχόμενο

Προβλημα καλωδιου rca σε ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζ!

 

Εδω και καποιο καιρο εχω εναν στερεοφωνικο ενισχυτη, πικαπ και cd player και πριν λιγες μερες αποφασισα να παρω και ενα καλωδιο rca σε μινι jack για να συνδεω στον ενισχυτη και mp3/pc/tv(με ανταπτορακι που κανει το minijack σε rca ξανα). Πηγα λοιπον σε ενα καταστημα και πηρα ενα καλωδιο bandridge (γνωστη μαρκα γενικα δεν ειναι OEM... νομιζω...) και οταν πηγα να το συνδεσω στον ενισχυτη μου προεκυψε αυτο το προβλημα...

WP_20140119_004.jpg.html

http://s480.photobucket.com/user/bloodyz/media/WP_20140119_004.jpg.html

 

Δεν χωρανε τα rca να μπουνε γιατι το χοντρο πλαστικο εμποδιζει το αλλο να μπει...

Πως το λυνουμε τωρα αυτο το προβλημα?  ??? ??? ???

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις άλλο παρόμοιο καλώδιο με πιο λεπτά RCA, το συγκεκριμένο που αγόρασες έχει χοντρά και προφανώς ό,τι και να κάνεις δεν θα χωρέσουν να τα συνδέσεις. Ή  παίρνεις έξτρα καλώδιο, 2 θηλυκά RCA  --> 2 αρσενικά RCA, για να κάνεις την προσαρμογή, αλλά δε είναι καλή ιδέα να παρεμβάλεις κι άλλα καλώδια στο σήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ή πεταω το "καλο" καλωδιο που αγορασα ή χαλαω το σημα μου με ενα αλλο καλωδιο να παρεμβαλεται? ...φακ

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα ή πεταω το "καλο" καλωδιο που αγορασα ή χαλαω το σημα μου με ενα αλλο καλωδιο να παρεμβαλεται? ...φακ

 

Ε αν είναι να το πετάξεις, δεν "σφάζεις" το πλαστικό με ένα κοπίδι? Δεν εννοώ γύρω γύρω. Κόψε (δίκην γύρου kebab -παράλληλα με τον άξονα) μια επίπεδη έδρα. (Βγάλε αντίστοιχη ποσότητα πλαστικού και από τα 2 βύσματα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν είναι να το πετάξεις, δεν "σφάζεις" το πλαστικό με ένα κοπίδι? Δεν εννοώ γύρω γύρω. Κόψε (δίκην γύρου kebab -παράλληλα με τον άξονα) μια επίπεδη έδρα. (Βγάλε αντίστοιχη ποσότητα πλαστικού και από τα 2 βύσματα) 

 

Σωστο αν και σκεφτηκα μηπως κοψω εντελως το καλωδιο αμεσως πριν το βυσμα και κολλησω ενα αλλο λεπτοτερο βυσμα στην θεση των χοντρων... αν βεβαια γινεται να βρω σκετο βυσμα rca χωρις καλωδιο

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου