Προς το περιεχόμενο

mastering?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τα ελάχιστα που ξέρω, το μαστερινγκ γίνεται σε ολοκληρωμένα τραγούδια, ή projects γενικότερα εφόσον μιλάμε για ολοκληρωμένες δουλειές.Τα κομμάτια επεξεργάζονται περαιτέρω με εκουαλαϊζερ, κομπρεσσορες (κυρίως multibands), enhancer και κανά limiter συνήθως με αυτή την σειρά.

Στόχος του μαστερινγκ είναι το γυάλισμα/φινίρισμα των κομματιών, καθώς και αυτά να έχουν μια συνοχή μεταξύ τους και να μην ακούς σε έναν δίσκο δυο κομμάτια και να αναρωτιέσαι πως κολλάνε μεταξύ τους (ακουστικά μιλώντας). Δηλαδή πρόκειται για μια πολύ "λεπτή" διαδικασία, και γιαυτό κυκλοφορούν στο εμπόριο ειδικά μηχανήματα, αλλά και προγράμματα, που χρησιμοποιούνται σχεδόν αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό. Οι διαφορές μεταξύ ενός απλού τραγουδιού κι ενός που έχει υποστεί σωστό μαστερινγκ, είναι εμφανείς. Για παράδειγμα εδώ μέσα ρωτούν πολλές φορές γιατί τα κομμάτια δεν ακούγονται όσο δυνατά θα ήθελαν, ή όσο γυαλισμένα θα ήθελαν. Αυτό οφείλεται πολύ και στην απουσία μαστερινγκ

 

Το μαστερινγκ είναι διαδικασία η οποία μπορεί ή να αναδείξει τα κομμάτια ή να τα θάψει σε περίπτωση κακής εφαρμογής του. Γιαυτό και υπάρχουν και ειδικοί εξειδικευμένοι επαγγελματίες στον χώρο και συνήθως η εξειδίκευσή τους έχει να κάνει και με το είδος μουσικής με το οποίο ασχολούνται, καθώς άλλη η φιλοσοφία της ροκ και άλλη της ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Α ναι και μπορεί το μαστερινγκ να αναδείξει ένα τραγούδι, αλλά αν η αρχική ηχογράφηση είναι μάπα, μην περιμένεις και πολλά :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@boukaw7: +1

Tο mix παίζει σημαντικό ρόλο. Όσο καλύτερη η μίξη σου τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα μετά το master. Το θέμα mastering ,είναι επιστήμη από μόνο του.

 

@zithon:Για περισότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ:

http://www.athensmastering.gr/EL/questions.html

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο tuxdrum τα είπε όλα. Επίσης εγώ εχω λατρέψει την απλή τεχνική του ross long ο οποίος προσπαθεί να πετύχει όσο το δυνατόν καλύτερη μίξη χώνοντας ουσιαστικά και λίγο παραπάνω επεξεργασία, δίνοντας τα μέγιστα στις ηχογραφήσεις πηγών και τελικώς για master πατάει ενα Waves L3 και ουσιαστικά ειναι σχεδόν έτοιμο. Ολα ειναι στην μίξη. Επίσης αν ψάξεις για τα διάσημα Online studio όλα τονίζουν ότι δεν γίνεται να σου βγάλουν μαστερ τέλειο χωρίς τέλεια μίξη κι ότι αυτα που λέγονται ειναι φήμες που δεν ισχύουν (αυτό που λενε μερικοί ότι με μαστερινγκ φτιάχνονται όλαααααα και βγάινει η τελιότητα..). Εκτιμώ που μερικές υπηρεσίες το λένε αυτό και δεν πουλάνε ψεμμα.

Παντως αν σπουδάσεις μαστερινγκ μπορείς να διορθώσεις πολύ μια μίξη και να βγάλεις αρκετά καλό αποτέλεσμα. Ως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά...

 

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό απάντησης στο συγκεκριμένο thread για τον απλούστατο λόγω ότι το mastering είναι η τρέλα μου και ασχολούμαι με αυτό αρκετά χρόνια, πότε ερασιτεχνικά (στα δικά μου μουσικά projects) και πότε επαγγελματικά.

 

 

Αν και με όσα διάβασα από τους προηγούμενους φίλους σε σχέση με το τι είναι το mastering, σε γενικές γραμμές, καλύφθηκα, οφείλω να συμπληρώσω δυο τρία πράγματα που θεωρώ απαραίτητα. Το κυριότερο είναι το εξής:

 

 

Οποιοσδήποτε μουσικός στοχεύει στο να παρουσιάσει μία απολύτως αψεγάδιαστη παραγωγή -από πλευράς ηχητικής ποιότητας- η διαδικασία του mastering αποτελεί μονόδρομο. Το μυστικό είναι ότι εμπιστεύεστε τη δουλειά σας σε ένα τρίτο πρόσωπο που, εκ των πραγμάτων, δεν έχει «φθαρεί» από την διαδικασία της παραγωγής-όπως οι ίδιοι οι μουσικοί ή οι ηχολήπτες- με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζει το υλικό σας τεχνικά με 100% αντικειμενικότητα. Αυτός ο άνθρωπος, χάρη στην εμπειρία και την τεχνογνωσία του, είναι σε θέση να εντοπίσει και να λύσει προβλήματα που έχουν συσσωρευτεί καθΆόλη την διάρκεια της παραγωγής, καταλήγοντας σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να σταθεί επάξια δίπλα στις άλλες επαγγελματικές παραγωγές. Φυσικά, διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό, τόσο από πλευράς hardware όσο και software για να φέρει εις πέρας αυτή την τόσο λεπτή αλλά καθοριστική διαδικασία. Με απλά λόγια, αυτό που ξεχωρίζει μία άρτια παραγωγή από ένα demo είναι το mastering.

 

 

Βεβαίως, ισχύει αυτό που λένε οι Αμερικάνοι «shit in, shit out». Αυτό σημαίνει πως η ποιότητα της αρχικής ηχογράφησης-μίξης είναι εξίσου καθοριστική για ένα κορυφαίο αποτέλεσμα. Στο mastering δεν κάνουμε θαύματα! Σίγουρα όμως μπορούμε να αναβαθμίσουμε μία παραγωγή από κακή σε μέτρια, από μέτρια σε καλή, από καλή σε άριστη…

 

 

 

Λευτέρης Ξένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες στο νοιζ.

 

ελπιζουμε να μην ειναι το μοναδικο σου ποστ αυτο.

χρειαζοματε τις επαγγελματικες συμβουλες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ixenos παίζει να είναι το μόνο πρώτο προσεγμένο ποστ που παρατηρώ (γενικότερα και όχι μόνο σε αυτό το site). Με ποια είδη μουσικής ασχολείσαι;

 

Τες πα με 1 προτασούλα: Στόχος του mastering είναι το όλο Project να ακούγεται το ίδιο καλά, είτε ακούγεται μέσω κινητού, είτε μέσω ενός πανίσχυρου ηχοσυστήματος. Βέβαια εντάξει αυτό παραείναι ιδανικό και μη εφικτό για λόγους πέραν του Mastering αλλά πιστεύω ότι κατάλαβες το νόημα έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή...

 

Σας υπόσχομαι πως θα προσπαθήσω και εγώ από τη μεριά μου να βάλω το...γνωστικό λιθαράκι μου σε αυτό το τόσο καλό forum μουσικής τεχνολογίας, αλλά και να λύσω τις δικές μου απορίες μέσω αυτού. Οχι μόνο στον τομέα του mastering αλλά και οπουδήποτε αλλού παραστεί ανάγκη...

 

Λευτέρης Ξένος

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Όντως ixenos παίζει να είναι το μόνο πρώτο προσεγμένο ποστ που παρατηρώ (γενικότερα και όχι μόνο σε αυτό το site). Με ποια είδη μουσικής ασχολείσαι;

 

Τες πα με 1 προτασούλα: Στόχος του mastering είναι το όλο Project να ακούγεται το ίδιο καλά' date=' είτε ακούγεται μέσω κινητού, είτε μέσω ενός πανίσχυρου ηχοσυστήματος. Βέβαια εντάξει αυτό παραείναι ιδανικό και μη εφικτό για λόγους πέραν του Mastering αλλά πιστεύω ότι κατάλαβες το νόημα έτσι;[/quote']

 

Τωρα που το διάβασα, οφείλω να πώ, οτι αυτό ΔΕΝ είναι το μόνο πρώτο προσεγμένο ποστ, και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα. Για να πούμε την αλήθεια υπάρχουν στο Νοιζ εκατοντάδες προσεγμένα πόστ και θυμάμαι 2-3 ακριβώς ίδιες απαντήσεις σε παλαιότερα ποστ για το θέμα του mastering

 

Παραυτα στο σύνολο των πόστ δεν είναι η πλειοψηφία προσεγμένα.

 

Επίσης παροτρύνω κι εγώ τον φίλο ixenos να γράψει όσο περισσότερο μπορεί και να μοιραστεί την εμπειρία του και τις γνώσεις του με την παρέα μας.!!

 

Καλωσηρθες και καλά post!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα περιοδικό του χώρου για τον μήνα Απρίλιο το τεύχος είναι αφιερωμένο στο mastering. Επειδή το κεντρικό άρθρο το έγραψα εγώ μπορώ να σας πω ότι μπορεί να σας λύσει πολλές απορίες. Περιλαμβάνει βασικά κουβεντολόι με 4 πολύ αντιπροσωπευτικά mastering houses της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού.

Δεν θέλω να αναφέρω το περιοδικό γιατί με τίποτα δεν θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμιση, εκτός αν μου ζητηθεί από τους moderator, αλλά δεν μπορούσα να μην σας το πω γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου