Προς το περιεχόμενο

Coffee shop-Αστέρια φωτεινά.


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες ανέβασα ένα κομμάτι από την δουλειά που ετοιμάσαμε με τα παιδιά,προς κρίση (δική σας) και συμμόρφωση (δική μας).

Μας ενδιαφέρει το οποιοδήποτε σχόλιο,για το παίξιμο,την παραγωγή,αν σας αρέσει το κομμάτι,κλπ.

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/haryy/08%20asteria%20foteina.wma

 

Περιμένω σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλο το κομμάτι σας,μπράβο!

 

Η μόνη παρατήρηση που έχω να σας κάνω είναι οτι γύρω στα 3 λεπτά (αν θυμάμαι καλά) που έρχεται η ώρα της κιθάρας να 'τραγουδήσει', αρκείται μόνο στο να παίξει τα ακόρντα του κομματιού.Είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη για το τι θα περίμενα για το συγκεκριμένο σημείο.

 

Γενικά πολύ καλή προσπάθεια.

 

Υ.Γ. Δώστε κανα δυο μπύρες στον κιθαρίστα πριν την ηχογράφηση !Πλάκα κάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες ανέβασα ένα κομμάτι από την δουλειά που ετοιμάσαμε με τα παιδιά' date='προς κρίση (δική σας) και συμμόρφωση (δική μας).

Μας ενδιαφέρει το οποιοδήποτε σχόλιο,για το παίξιμο,την παραγωγή,αν σας αρέσει το κομμάτι,κλπ.

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/haryy/08%20asteria%20foteina.wma

 

Περιμένω σχόλια.[/quote']

 

Μπραβο παίδες!!!

 

Πολύ καλή δουλειά! Ωραίος ήχος, ωραία παιξίματα και όμορφη σύνθεση!!!

 

Περιμένω και άλλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μού άρεσε. :wink: Οι παρατηρήσεις που ακολουθούν είναι -προφανώς- θέμα προσωπικού γούστου

 

Θα προσπαθούσα να το κάνω λίγο πιο δυνατό. Ίσω και λίιιιιγο πιο γρήγορο.

Λέγοντας πιο δυνατό εννοώ τα εξής:

Λίγο πιό μπροστά τα drums και η κιθάρα και λίγο πιο πίσω το πιάνο όταν μπαίνει η φωνή. Για τα drums λιγότερο κομπρεσάρισμα + reverb (υπάρχει ή η ιδέα μου είναι?) και λίγο πιο μεγάλη ένταση.

Το κιθαριστικό μέρος (εκεί γύρω στα 3 λεπτά) μου άρεσε (μακάρι όλοι οι κιθαρίστες να μπορούσαν να "συγκρατηθούν" με αυτόν το τρόπο :wink: ) αλλά θα το έβγαζα λίγο πιο μπροστά και ενδεχομένως θα τσίμπαγα και λίγο το gain να βρωμίσει λίιιιγο για να αναδειχθεί - έτσι περνάει κάπως απαρατήρητο.

 

Περι όλων αυτών βέβαια, (όπως λένε και σε διάφορα χωριά), κολοκυθόπιτα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μού άρεσε. :wink: Οι παρατηρήσεις που ακολουθούν είναι -προφανώς- θέμα προσωπικού γούστου

 

Θα προσπαθούσα να το κάνω λίγο πιο δυνατό. Ίσω και λίιιιιγο πιο γρήγορο.

Λέγοντας πιο δυνατό εννοώ τα εξής:

Λίγο πιό μπροστά τα drums και η κιθάρα και λίγο πιο πίσω το πιάνο όταν μπαίνει η φωνή. Για τα drums λιγότερο κομπρεσάρισμα + reverb (υπάρχει ή η ιδέα μου είναι?) και λίγο πιο μεγάλη ένταση.

Το κιθαριστικό μέρος (εκεί γύρω στα 3 λεπτά) μου άρεσε (μακάρι όλοι οι κιθαρίστες να μπορούσαν να "συγκρατηθούν" με αυτόν το τρόπο :wink: ) αλλά θα το έβγαζα λίγο πιο μπροστά και ενδεχομένως θα τσίμπαγα και λίγο το gain να βρωμίσει λίιιιγο για να αναδειχθεί - έτσι περνάει κάπως απαρατήρητο.

 

Περι όλων αυτών βέβαια' date=' (όπως λένε και σε διάφορα χωριά), κολοκυθόπιτα. :wink:[/quote']

 

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.Έχεις δίκιο για το κιθαριστικό μέρος,ήθελε λίγο παραπάνω μάλλον στο mix.Προσπάθησα να το γκαζώσω λίγο στο gain του αλλά δεν μας έβγαινε καθαρή η φράση και θεωρήσαμε ότι έπρεπε πάνω απ'όλα να ακουστεί η μελωδική γραμμή της κιθάρας.Και εγώ πάντως θα το προτιμούσα λίγο πιο βρώμικο.Ίσως θα'πρεπε να πειραματιστούμε με άλλο "βρώμικο" ήχο.

Thanks και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα προσωπικά δε με χάλασε το εν λόγω μέρος. Κάτι δε μου αρέσει στο chord progression γενικώς πάντως, αλλά αυτό προφανώς δεν είναι κάτι που θα αλλαχθεί, γιατί θα αλλάξει το τραγούδι :lol: Θα συμφωνήσω στα λίγο πιο δυνατά drums και πιο χαμηλά το piano. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το δυνατό piano, αλλά θα έπρεπε να είναι λίγο πιο groovy, να οδηγεί περισσότερο το ρυθμό για να είναι τόσο δυνατά, κατά τη γνώμη μου ;) Για ενημέρωσέ μας για ό,τι αλλαγές κάνεις :) Και σ'ευχαριστούμε που μετράς τη γνώμη μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και σαν πιανίστας θα έπρεπε να υποστηρίζω το πιανάκι, νομίζω οτι εάν (στα ρεφρέν κυρίως) η κιθάρα έπαιζε περισσοτερο με παραμόρφωση το κομματι θα γινόταν παρα παρα πολυ ''δυνατο''!! Θα έχανε βεβαια το ύφος του. Οχι οτι τωρα δεν ειναι πολυ καλο!!

Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια!

 

Πολύ ωραίο κομμάτι με δροσερούς ήχους που έχει κάτι να πεί και να δώσει!!!

 

Τα τύμπανα όμως θέλουν αρκετή δουλειά! Είναι θαμένα θέλουν σίγουρα μερικά db ποιο πάνω (ειδικά τα τομ στην εισαγωγή) και επίσης παρατήρησα ότι υπάρχουν μερικά "φάλτσα" snare εδώ κι εκεί... (πχ στο 1:02) Επίσης όλα τα cymbals παίζουν στο δεξί κανάλι που είναι και οι κυριότερες μελωδίες του κομματιού κι έτσι χάνουν τα σκασήματα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks fleamail,μάλλον το δικό σου threshold αναγνώρισης λαθών είναι καλύτερο από το δικό μου :lol:

 

Όντως παίζουν κάποιες "στραβοτιμονιές" από όλους μας αλλά αφήσαμε μερικές στα πλαίσια του ανθρώπινου,ξέρεις να μην ακούγεται σαν γιαπωνέζος :D ο ντράμμερ π.χ.

 

Τώρα βέβαια ρισκάρουμε να μας ξεμπροστιάζουν τα συντρόφια όπως τώρα :oops: :lol:

 

Όλες οι παρατηρήσεις σου (όπως και των προλαλήσαντων) πρόσφεραν μια οπτική που δεν είχα πριν και αυτό είναι πολύ χρήσιμο για όλους μας στο γκρούπ.

Thanks guys and keep 'em coming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου