Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους... Μετά τις πανελλήνιες που γράφω σε λίγες μέρες, όταν τελειώσω σκέφτομαι να αγοράσω μια πεταλιέρα από αρκετά έως και πολύ καλή. Τι έχετε να προτείνετε? Με ταβάνι τα 500ευ... Εγώ έχω βάλει στο μάτι μία Line 6 POD HD500. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να κάνεις με το POD HD500. Πολύ καλός ήχος και δυνατότητες που θα σε καλύψουν για πάρα πολύ καιρό. Θέλει αρκετό ψάξιμο βέβαια.

Μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο συχνα στις αγγελίες κοντά στα 350 ευρώ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο: αγόρασε μια μεταχειρισμένη από τις αγγελίες και γλύτωσε κάμποσα χρήματα.

 

 

 

 

Από την άλλη... σίγουρα υπάρχουν κάποιοι καλοί λόγοι που μπορείς να βρεις τόσες πολλές πεταλιέρες στις αγγελίες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα λεφτα οτι πολυεφε και να παρεις κανει παππαδες. το θεμα ειναι ποσο προθυμος εισαι να ασχοληθεις μαζί της. Θελει πολυ ψαξιμο οποια και αν παρεις. επισης πρεπει να ξερεις εξαρχης τι θελεις να πετυχεις με την πεταλιερα ωστε να δεις αν σου κανει....

το υπολοιπο rig σου απο τι αποτελειται?

εχεις ενισχυτη και αν ναι ποιον?

απο το πολυεφε θες και τα preamps η μονο εφε?

πως σκοπευεις να συνδεεις το πολυεφε και γιατι?

 

αν απαντησεις αυτα τα ερωτηματα μπορω να σου εξηγησω καποια ποιο συγκεκριμενα πραγματα πανω στις πεταλιερες ωστε να εισαι ποιο υποψιασμενος και ναμην βρεθεις προ εκπληξεως....

 

το hd500 ειναι ενα αριστο μηχανιμα αλλα δεν ειναι το μονο. εξισου καλο ειναι και ενα boss gt100 (εχω τη gt10 και δεν εχω βρει λογο να το αντικαταστησω με αλλη) , η rp1000, M13, nova system και αλλα....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, πρώτα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία για τις εξετάσεις σου και μετα υπομονή και ψάξιμο για την πεταλιέρα. Εάν είναι να δώσεις σχεδόν ένα μηνιάτικο για πεταλίερα τουλάχιστον να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις/απογοητευτείς.

 

Ρώτα στα καταστήματα της πόλης σου ποιες πεταλιέρες υπάρχουν και πάνε με την κιθάρα σου και δοκίμασέ τες. Εάν μπορείς να παίξεις και με τον ενισχυτή/ηχεία που χρησιμοποιείς ακόμα καλύτερα για να ξέρεις τι ακριβώς θα αγοράσεις.

 

Καλό είναι να ακούς γνώμες, ο καθένας όμως προτείνει με βάση τις δικές του προτιμήσεις αλλά εσύ είσαι αυτός που θα παίζει. Βρες τι ταιριάζει καλύτερα στον ήχο σου, επίσης εάν γίνεται να πάρεις κάτι με εγγύηση καθώς ηλεκτρονικά μηχανήματα είναι... δεν ξέρεις τι γίνεται.

 

Tο ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα μηχάνημα που κοστίζει 500€ δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να κάνεις όντως "τα πάντα" και επίσης υπάρχουν και πολύ φθηνότερα μηχανήματα εξίσου ή περισσότερο τούμπανα.

 

Η πρότασή μου είναι να μην βιαστείς λόγω ενθουσιασμού αλλά να κάνεις μια καλή έρευνα και στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα λεφτα οτι πολυεφε και να παρεις κανει παππαδες. το θεμα ειναι ποσο προθυμος εισαι να ασχοληθεις μαζί της. Θελει πολυ ψαξιμο οποια και αν παρεις. επισης πρεπει να ξερεις εξαρχης τι θελεις να πετυχεις με την πεταλιερα ωστε να δεις αν σου κανει....

το υπολοιπο rig σου απο τι αποτελειται?

εχεις ενισχυτη και αν ναι ποιον?

απο το πολυεφε θες και τα preamps η μονο εφε?

πως σκοπευεις να συνδεεις το πολυεφε και γιατι?

 

αν απαντησεις αυτα τα ερωτηματα μπορω να σου εξηγησω καποια ποιο συγκεκριμενα πραγματα πανω στις πεταλιερες ωστε να εισαι ποιο υποψιασμενος και ναμην βρεθεις προ εκπληξεως....

 

το hd500 ειναι ενα αριστο μηχανιμα αλλα δεν ειναι το μονο. εξισου καλο ειναι και ενα boss gt100 (εχω τη gt10 και δεν εχω βρει λογο να το αντικαταστησω με αλλη) , η rp1000, M13, nova system και αλλα....

 

δεν έχω δικό μου ενισχυτή.. σκέφτομαι να δώσω 20ευ και να πάρω έναν απλό να τον έχω σαν ηχείο μόνο και γι αυτό θέλω να πάρω μια πάρα πολύ καλή πεταλιέρα για να έχω και τα preamp όπως λες κ εσύ αλλά και τα εφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, πρώτα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία για τις εξετάσεις σου και μετα υπομονή και ψάξιμο για την πεταλιέρα. Εάν είναι να δώσεις σχεδόν ένα μηνιάτικο για πεταλίερα τουλάχιστον να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις/απογοητευτείς.

 

Ρώτα στα καταστήματα της πόλης σου ποιες πεταλιέρες υπάρχουν και πάνε με την κιθάρα σου και δοκίμασέ τες. Εάν μπορείς να παίξεις και με τον ενισχυτή/ηχεία που χρησιμοποιείς ακόμα καλύτερα για να ξέρεις τι ακριβώς θα αγοράσεις.

 

Καλό είναι να ακούς γνώμες, ο καθένας όμως προτείνει με βάση τις δικές του προτιμήσεις αλλά εσύ είσαι αυτός που θα παίζει. Βρες τι ταιριάζει καλύτερα στον ήχο σου, επίσης εάν γίνεται να πάρεις κάτι με εγγύηση καθώς ηλεκτρονικά μηχανήματα είναι... δεν ξέρεις τι γίνεται.

 

Tο ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα μηχάνημα που κοστίζει 500€ δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να κάνεις όντως "τα πάντα" και επίσης υπάρχουν και πολύ φθηνότερα μηχανήματα εξίσου ή περισσότερο τούμπανα.

 

Η πρότασή μου είναι να μην βιαστείς λόγω ενθουσιασμού αλλά να κάνεις μια καλή έρευνα και στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά.

 

χίλια ευχαριστώ αδερφούλη!!! έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό σκεφτόμουν και σκοπεύω να κάνω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δικό μου ενισχυτή.. σκέφτομαι να δώσω 20ευ και να πάρω έναν απλό να τον έχω σαν ηχείο μόνο και γι αυτό θέλω να πάρω μια πάρα πολύ καλή πεταλιέρα για να έχω και τα preamp όπως λες κ εσύ αλλά και τα εφέ...

 

Δεν ξέρω αν ήθελες να γράψεις 200Ε και έγραψες κατά λάθος 20Ε, πάντως με το παραπάνω σκεπτικό θα αποτύχεις φιλαράκο, πρέπει ΟΛΑ τα μέρη της αλυσίδας να είναι καλά, όχι "παίρνω κορυφαία πεταλιέρα και τα άλλα ας είναι ό,τι να 'ναι, αρκει να ακούγεται...". Ιδανικά πρέπει να έχεις λαμπάτο ενισχυτή καθώς και αξιόλογη καμπίνα/ηχείο για να αναδείξεις την πεταλιέρα σου (και αυτή αντίστροφα να αναδείξει τον ενισχυτή σου).

 

Η ουσία όμως αυτή τη στιγμή είναι να εστιάσεις στις εξετάσεις που έρχονται, πεταλιέρες και ενισχυτές θα αγοράζεις για αρκετά χρόνια ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώντας την εμπειρία μου με την HD300 θα διαφωνήσω ελαφρώς στο ό,τι χρειάζεσαι λαμπάτο ενισχυτή. Κυρίως, επειδή,

α) οι λάμπες σε προενίσχυση (αλλά και τελικό) χρωματίζουν ελαφρώς έως πολύ (και όλοι οι ενισχυτές το κάνουν με διαφορετικό τρόπο) το τελικό αποτέλεσμα των HD

β) το ίδιο θα κάνουν οι καμπίνες.

 

Μπορεί τα HD να δίνουν τη δυνατότητα σύνδεσης με ενισχυτές αλλά εκεί που φαίνονται οι δυνατότητές τους είναι κυρίως η κονσόλα και, αν δεν θες να μπαίνεις σε κονσόλα, οι FRFR ενισχυτές (λαμπάτοι αλλά με άλλες προδιαγραφές).

 

Εγώ θα σε ρωτούσα πάντως ποιες είναι οι ανάγκες σου. Αν π.χ. παίζεις μόνο σπίτι σου θα σου πρότεινα προς το παρόν ένα σετ καλά μόνιτορ και ένα software τύπου Amplitube, Guitar Rig κτλ.

 

Επίσης, αν έχεις μπάντα και θα παίζεις σε προβάδικα, με άλλο ενισχυτή κάθε φορά, θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια πεταλιέρα από πεταλάκια που θα σου επιτρέψουν να είσαι πολύ πιο ευέλικτος όταν ανακαλύψεις ότι οι ήχοι που έφτιαξες σπίτι δεν κολλάνε στον ενισχυτή που έπεσες...

 

Θα συμφωνήσω όμως ότι τώρα προέχουν οι εξετάσεις και για αυτά έχεις πολύ καιρό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου