Προς το περιεχόμενο

Software μουσικής για κινητά


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω στο google store για μια εφαρμογή για Android που να κάνει το εξής:

 

Να μπορώ να ορίσω μόνο τα ακκόρντα που εγώ θέλω (πχ τα 4-5ακκόρντα που ακούγονται σε ένα κομμάτι) και στη συνέχεια πατώντας με το δάχτυλό μου στην οθόνη πάνω στο ακκόρντο που θέλω εγώ όποτε θέλω εγώ, να ακούγεται το ακκόρντο.

 

πχ. αν σε ένα κομμάτι τα ακόρντα είναι τα C, F, G, Am, θα ήθελα να μπορώ να τα επιλέξω και η οθόνη μου στο κινητό να μοιάζει κάπως έτσι:

______    ______    _____    ______

|  C    |  |  F  |  |  G  |  |  Am  |

-------    -------    ------  -------

 

Τώρα πατώντας στο κάθε πλαίσιο να ακούγεται το αντίστοιχο ακκόρντο (ως πιάνο, αρμόνιο, κιθάρα δεν με ενδιαφέρει ο ήχος του οργάνου).

 

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό.

Έχω βρει μόνο κάτι εφαρμογές όπου πρέπει να ορίσεις ακκόρντα για ολόκληρο κομμάτι και πόση διάρκεια θα έχει το καθένα κλπ που δεν μου κάνουν.

 

Εχει κανείς υπόψη του κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές τύπου my ukulele ή real guitar, δεν σου κάνουν; Εκεί ορίζεις συγχορδίες και κάνεις slide στην οθόνη σαν είναι και καλά οι χορδές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο γιατι το θες στο κινητο? για ear training ας πουμε?

 

Αν βρεθώ σε μια παρέα και θέλουμε να τραγουδήσουμε, αλλά δεν έχω μαζί μου την κιθάρα μου ή δεν είναι διαθέσιμο κάποιο πιάνο ή αρμόνιο, αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος! να παίζεις τα ακκόρντα από το κινητό σου και να τραγουδάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές τύπου my ukulele ή real guitar, δεν σου κάνουν; Εκεί ορίζεις συγχορδίες και κάνεις slide στην οθόνη σαν είναι και καλά οι χορδές.

 

Καλό το real guitar που είδα, ειδικά στο chord mode, αλλά σε περιορίζει στα ακκόρντα. Σε βάζει πρώτα να διαλέξεις κλίμακα και σου εμφανίζει τις συγχορδίες στην κλίμακα αυτή και μόνο.

 

Αν στο τραγούδι εγώ έχω μια συγχορδία που δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτές, τότε δεν θα μπορώ να την παίξω real time. (θα πρέπει να αλλάξω κλειδί κλπ).

 

Πάντως είναι πολύ κοντα σε αυτό που ψάχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό!

 

Βέβαια δεν είναι όπως το φανταζόμουν (όπως περιέγραψα παραπάνω) δηλαδή απλά να πατάω με το δάχτυλό μου πάνω στην ονομασία του κάθε ακκόρντου και αυτό να ακούγεται.

 

Σε αυτή την εφαρμογή πρέπει πρώτα να πατήσω πάνω στην ονομασία του ακκόρντου και μετά να "γρατζουνήσω" τις χορδές της κιθάρας για να ακουστεί, δηλαδή θέλει 2 βήματα αντί για 1 όπως θα ήθελα καλύτερα.

 

Αλλά εντάξει είναι μια χαρά, μην τα θέλω όλα δικά μου!

 

(θα ήθελα αφού έχω επιλέξει τα ακκόρντα να μπορώ αυτόματα να αλλάξω τόνο!

επίσης θα ήθελα να επιλέγω και με τι όργανο θα ακοστούν τα ακκόρντα ή έστω να έχω την επιλογή ανάμεσα από αρμόνιο, πιάνο, κιθάρα)

πολλά ζητάω;  ;D

 

 

Μία σημαντική ερώτηση:

αφού έχω επιλέξει τα ακκόρντα που θέλω, μπορώ να κάνω αποθήκευση για να τα έχω και στο μέλλον;

γιατί πολύ χρήσιμο είναι για τα διάφορα τραγούδια που θα έχω τα ακκόρντα να τα έχω αποθηκευμένα και όχι να τα φτιάχνω κάθε φορά. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο και με στεναχωρεί... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου