Προς το περιεχόμενο

Fulltone Fulldrive 2 Boost knob: λειτουργεί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αποκτήσει πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο Fulltone Fulldrive 2 overdrive (την έκδοση MOSFET) και έχω την εξής απορία:

 

1312483569fulldrive2mosfet.jpg

 

το 2ο κανάλι του πετελιού που υποτίθεται ότι είναι boost, μου φαίνεται ότι επιδρά ανεπαίσθητα στον ήχο, και ουσιαστικά δεν δίνει και κανένα σημαντικό boost (πχ για solo).

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν...είναι πρόβλημα του δικού μου πεταλιού ή είναι έτσι από τη φύση του;

 

Μέχρι χθες νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά στο δικό μου, αλλά μου κινήθηκαν υποψίες ότι μάλλον είναι χαρακτηριστικό του πεταλιού, βλέποντας αυτή την εταιρεία να πουλάει (και ακριβά μάλιστα) mods για τη συγκεκριμένη λειτουργία:

http://www.jhspedals.com/products/mod-shop/fulltone-fulldrive-2-true-boost-mod/

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν αυτό το πετάλι, κατά πόσο λειτουργεί και σε εκείνους με τον ίδιο τρόπο, ή αν έχει χαλάσει το boost section στο δικό μου πετάλι.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διάβασα κι αυτή την απάντηση εδώ:

http://www.harmonycentral.com/t5/Effects-Pedals-Multi-Effects-and/Fulltone-Fulldrive-2-Boost-function/m-p/17871255/highlight/true#M1693156

 

"You guys aren't setting the pedal properly. The intent of this pedal is to use the 1st stage as a light rhythm overdrive (little gritty) and then hit the boost for more gain and volume.

 

In order to make this happen you cannot run the 1st stage much higher then 10 o'clock, otherwise two things will happen, you will not get much more gain out of the boost mode and the volume will not be that much louder.

 

I read over and over how guys cannot get this to work, trust me on this set stage one lower. I normally keep both stages set around 9:30 (clock time) and I get more then enough boost for solos.

 

ANother thing you can do is play with your guitar volume around 7, and if you find you do not have enough volume still at least you can add some on the fly. I used to be a player with everything on 10, I have learned over time and getting frustrated that having the tone and volume controls set a bit lower allows for more flexability, especially when playing live."

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας αυτό το video:

 

 

συνειδητοποιώ ότι όντως η επίδραση του Boost με το διακοπτάκι στις θέσεις "Vintage" ή "Flat Mids" είναι σχεδόν αμελητέα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι Ηλία... εξ'απ'ανέκαθεν ήταν φτιαγμένο έτσι. Σκέψου το ως ένα overdrive με ορισμένα στοιχεία από το Boss SD1 που στην "φυσιολογική" του κατάσταση παίζει σε ήπια gain, και με την ενεργοποίηση του boost πας στα συνηθισμένα επίπεδα ενός overdrive όπως το TS με το gain μετά το 1-2 o'clock. Προσωπικά σαν μεγάλος φαν των dual channel βρωμοπέταλων θα το προτιμούσα να σου δίνει επίπεδα TS και με την ενεργοποίηση του boost επίπεδα lead, αλλά κι έτσι είναι κλασσική λύση για πολλά στυλ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το συγκεκριμένο θέμα είναι σαν δώρο για εμένα μιας και ψάχνω για αγορά καιρό το συγκεκριμένο πετάλι πλην όμως με τα γραφόμενα του elavd προβληματίστηκα.

Εγώ λοιπόν που τα έχω βρει και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο του ταπεινού stock boss sd-1, κατά πόσο θα ήταν εφικτό να πάρω δύο ίδια και να τα κάνω rehouse σε ένα μεγαλύτερο κουτί και τα δύο, ώστε να έχω ένα διπλό πετάλι(=μικρότερο μέγεθος, μία πηγή τροφοδοσίας αντί για δύο και ένα λιγώτερο patch cable) και θα μπορώ να τα ρυθμίζω και τα δύο όπως θέλω;

Συγνώμη για το off topic αλλά την συγκεκριμένη σκέψη την κάνω εδώ και αρκετό καιρό και πειδή πιστεύω ότι έχει λίγο σχέση με το παρόν, είπα μπας και μου απαντήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα FD-II ως γνωστόν είναι tubescreamers με κάποια στοιχεία "πειραγμένα".

 

Το Boost Mode δεν είναι τίποτε άλλο απο το κανονικ(ούτσικ)ο επίπεδο gain ενός stock TS.

Στην "κανονική" του λειτουργία το gain είναι χαμηλό.

Εμπλέκοντας το boost ουσιαστικά προσθέτεις ένα ακόμα ποτενσιόμετρο, αυξάνοντας την τιμή της αντίστασης που "βλέπει" το feedback circuit ενός τελεστικού (εν προκειμένω του JRC4558) και ανεβάζει το gain.

 

Στο δικο μου (σημ. είναι ~12ετών άρα οχι με Mosfet στο clipping section) έχω την εντύπωση οτι "γκαζώνει" αρκετά στο Boost.

Συνήθως παίζω στο πρώτο επίπεδο και σχεδόν πάντα στο FlatMids.

 

Έγραψα ένα κλιπάκι με την swapAsh/Lollar Strat, όπου κλασσικά περνάω απο όλες τις θέσεις του 5θέσιου σε καθαρό, πρώτο και δεύτερο επίπεδο gain.

Πάντα στο FlatMids.

 

Οι ρυθμίσεις στο FD-II είναι Vol11 - Tone4 - OD10 - Boost11 (o' clock...)  ;)

Στη Strat πρώτα Νeck-mid, μετά Neck, μετά Bridge, μετά BridgeMid και τέλος Mid.

 

 

Strat+FDII_fm.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοντάρισμα μπορεί να κάνει κανείς εύκολα, έτσι ώστε να αυξήσει το boost;

 

Θεωρητικά, αντικαθιστώντας το ποτενσιόμετρο του boost με ένα άλλο μεγαλύτερης τιμής.

Απλά υπάρχει κίνδυνος το πετάλι να γίνει πιο θορυβώδες...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου