Προς το περιεχόμενο

Kustom defender 112 δε λειτουργεί!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Έχω έναν ενισχυτή kustom defender 112, 50 watt λάμπα.

Είχα να τον λειτουργήσω σχεδόν ένα χρόνο και τον είχα αφήσει στο σπίτι ενός φίλου στην Αθήνα. Εχθές τον μετέφερα στο χωριό μου με αυτοκίνητο και όταν τον έβαλα στην πρίζα ανακάλυψα πως δε λειτουργούσε. Πιο συγκεκριμένα, μόλις τον άναψα έλαμψε για ένα δευτερόλεπτο το λαμπάκι του και έσβησε αμέσως. Ό,τι κι αν πειράξω στις ρυθμίσεις δε βγαίνει ο παραμικρός ήχος. Οι λυχνίες τελικής ενίσχυσης είναι αναμμένες αλλά οι προενισχύτριες όχι.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως κάτι έγινε κατά τη μεταφορά με τα πολλά κουνήματα, ή από το σπίτι στο αυτοκίνητο που ψιχάλιζε. Τον πήραν κάποιες ψιχάλες στο μπροστινό του μέρος που είναι τα ποτενσιόμετρα.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποιο τρόπο θα το εκτιμήσω. θα ήθελα να δοκιμάσω πράγματα μόνος μου πριν τον πάω πάλι Αθήνα γιατί είναι αρκετά δύσκολο για μένα αυτόν τον καιρό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε καει η ασφαλεια δεν θα αναβαν ουτε οι λυχνιες στο τελικο.

Επειδη  ολες οι λυχνιες παιρνουν ρευμα απο την ιδια πηγη,  (το 6,3VAC εννοω) λογικα καπου θα εχει διακοπει η συνεχεια.

Αν ειχες ενα διαγραμμα θα βοηθουσε.

Πιθανον να εχει καει καποιος πυκνωτης φιλτρου, πολλα μπορει να εχουν συμβει.

Αν εχεις τις γνωσεις, διαγραμμα, θεληση και εργαλεια,  ψαξτο και κατι θα βγει.

Διαφορετικα καλυτερα να το πας σε ειδικους (αντιπροσωπο κλπ)

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί κάποια προενισχύτρια λάμπα?

Αν σιγουρα δεν αναβουν οι προενισχύτριες λαμπες και το λαμπάκι δεν δουλεύει, τοτε μαλλον υπαρχει ενα θεμα με τα 6.3 volt. Συνηθως οι λαμπες τροφοδοτουνται απο το λαμπακι, το οποιο ειναι συνδεδεμενο με τα 6.3 βολτ στο μετασχηματιστη.

 

Αν γνωρίζεις, ανοιξε τον (κλειστός OFF ο ενισχυτης) και κοιταξε μηπως καποιο καλωδιακι εχει ξεκολλησει, ειτε απο τον μετασχηματιστή προς το λαμπάκι ειτε απο το λαμπάκι προς τα νηματα των προενισχυτριών.

Ενναλακτικα, με ενα ξυλαρακι κουνα λιγο τα καλώδια των 6.3 και βεβαιώσου οτι δεν ξεκολλάει τιποτε.

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω κάπου το διάγραμμα του ενισχυτή?

Θα επιχειρήσω να τον ανοίξω αλλά δε ξέρω αν θα βγάλω άκρη. Το μόνο που ξέρω να κάνω σε ενισχυτή είναι να αλλάζω λάμπες..

Το ότι όταν τον άνοιξα για λίγο άναψε το λαμπάκι και στη συνέχεια έσβησε τι μπορεί να σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν έχω καταφέρει ούτε να ανοίξω τον ενισχυτή.

Ξεβίδωσα τις βίδες αλλά δε μπορώ να βγάλω την κεφαλή.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω κάπου το διάγραμμα του ενισχυτή?

Θα επιχειρήσω να τον ανοίξω αλλά δε ξέρω αν θα βγάλω άκρη. Το μόνο που ξέρω να κάνω σε ενισχυτή είναι να αλλάζω λάμπες..

Το ότι όταν τον άνοιξα για λίγο άναψε το λαμπάκι και στη συνέχεια έσβησε τι μπορεί να σημαίνει?

Σημαινει οτι εγινε καποιο βραχυκυλωμα και εκαψε το λαμπακι.

Αν αλλαξεις λαμπακι πιθανοτατα θα το ξανακανει.

Αν ισχυει αυτο, πρεπει να βρεις το βραχυκυκλωμα.

 

Πριν κανεις τα παρακατω, αλλαξε μονο την πρωτη λυχνια απο αυτες που δεν αναβουν καθολου, μηπως τα παιξε και βραχυκυκλωνει. Αν δεν, αλλαξε μονο τη δευτερη κοκ.

 

Για να βγαλεις την (οποιαδηποτε) κεφαλη, πρωτα πρεπει να αφαιρεσεις τις λυχνιες για να μη σπασουν. Μετα οπως βλεπω σε φωτο εχει 4 βιδες πανω και 2 μπροστα σε καθε πλευρα του πανελ.

Αν το καταφερεις, θα πρεπει να αποκολλησεις τα καλωδια που ερχονται απο τον μετασχηματιστη  στο λαμπακι και  να μετρησεις (χωρις τις λυχνιες και το λαμπακι επανω), αν υπαρχει κλειστο κυκλωμα. Η ενδειξη δλδ που θα παρεις πρεπει να ειναι απειρη και οχι 0. Αυτο σου δειχνει αν υπαρχει βραχυκυκλωμα καπου. Αν το βραχυκυκλωμα ειναι στη μερια των λυχνιων, ψαξε να δεις πως και που και διορθωσε το. Αν ειναι προς τη μερια του μετασχηματιστη, τα πραγματα ειναι σοβαρα. (Στο μετασχηματιστη ουτως η αλλως 0 θα μετρησεις, αλλα αυτο ειναι σωστο. Αν δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα προς τις λυχνιες, σημαινει οτι ειναι προς το μετασχηματιστη.)

Ολα αυτα εννοειται οτι τα κανεις ΧΩΡΙΣ ρευμα στον ενισχυτη. Ουτε καν στην πριζα!

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου