Προς το περιεχόμενο

Πρώτο synth αναλογικού τύπου;;


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

 

Μετά από αρκετά χρόνια softsynthίασης  και γενικά computerίασης......

 

1- Βαρέθηκα να κάθομαι σε μια οθόνη και να πειράζω εικονικά κουμπάκια.

2 – Θέλω να παίζω ''live'' αξιόπιστα δίχως ανάγκη laptop φοβούμενος την ενδεχόμενη αστάθεια των windows. 

3 – Το soft sequenser δέν μου πάει (γενικά το ''εικονικό'' περιβάλλον) το κατάλαβα αργά. Δεν θέλω να βλέπω, θέλω να ακούω....

 

Που λέτε έψαχνα να βρω μια λύση ώστε να αντικαταστήσω τον υπολογιστή με hardware. Το πρώτο βήμα το έκανα αγοράζοντας ένα yamaha RS7000 sequenser. Έπαθα πλάκα, όχι με τους ήχους (καμία σχέση) αλλά με τις δυνατότητες που έχει αυτό το......κουτί. Στα συν είναι το ότι είναι και τρελό sampler-groovebox. Ότι θέλω το έχω. Ένα sequenser για όλες της synth φράσεις και drum machine που φορτώνεις τα δικά σου samples. Όλα σε ένα.

 

Αλλά....οι ήχοι του RS είναι για τα γούστα μου και για το είδος (electro κυρίως  - τύπου Athony Rother – Arpanet – Hacker – Boris Divider κλπ κλπ) που ασχολούμαι, χάλια μαύρα. Εδώ θέλω αναλογίλα!!! στο pc χρησιμοποιούσα minimoogV – arp2600 κλπ (καταλάβατε τι παίζει)

 

 

Λοιπόν...... θέλω ένα σύνθι αναλογικού ''τύπου'' (θέλω όμως RACK ή DESKTOP δεν θέλω πλήκτρα – προτιμώ midi controllers...) Κάποιο  που να προσφέρει ευελιξία στην σύνθεση αναλογικού τύπου ήχων. Να μην είναι ρέπλικα κάποιου συγκεκριμένου παλιού.

 

Σημαντικό είναι να είναι 4+ multitimbral και πολυφωνικό. Μιας και θα ''τραβάω'' τους ήχους από αυτό στο sequenser.

 

Θα είναι το πρώτο μου και θέλω να το λιώσω (με την καλή έννοια), να το μάθω και να φτιάχνω δικούς μου ήχους. Δεν θέλω πολλά σύνθια. Ακόμα και στο pc δύο, το πολύ τρία χρησιμοποιούσα γιατί δεν έπαιζα με έτυμα presets.

 

Τα χρήματα είναι ένα πρόβλημα βέβαια, αλλά εάν πρόκειται για κάτι πραγματικά καλό θα κάνω το σκ**ό μου παξιμάδι, θα δανειστώ, θα κλέψω τους φίλους μου, θα γίνω μισθοφόρος, θα πάω μετανάστης στην Γερμανία, θα πουλήσω το κορμί μου στην πρώτη γιαγιά που θα βρω στο κολονάκι και θα επενδύσω. 

 

Εντάξει, το ποσό που μπορώ να διαθέσω δεν είναι μεγάλο αλλά δεν μπορεί, κάτι θα υπάρχει και για μένα εκεί έξω.... ας πούμε... οριακά +/- 1500e......Δεν παίρνω το υπερσύνθι με αυτά τα λεφτά. Το ξέρω.

Αλλά σας ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιο εκεί έξω που η τιμή του να είναι χαμηλή για αυτά που προσφέρει. Για παράδειγμα, κατά την ταπεινή μου γνώμη το korg radias (μπορεί να λέω και βλακεία τώρα βέβαια...αλλά μου αρέσει που έχει και vocoder)

 

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ρε παίδες.....

 

 

**συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά είμαι παθιασμένος......  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

KΑΙΝΟΥΡΓΙΑ

---------------

158676.jpg

Vermona Perfourmer (4 voices 1 timbre or 1 voice 4 timbres)

 

http://www.thomann.de/gr/vermona_perfourmer_quad_analog_synthesizer.htm

 

205265.jpg

DAVE SMITH INSTRUMENTS PROPHET 08 MODUL (8 voices 2 timbres)

 

http://www.thomann.de/gr/dave_smith_instruments_prophet_08_modul.htm

 

ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

------------------

andromeda.jpg

http://www.vintagesynth.com/index2.html (Προσοχή στα Bugs!!!)

 

KAI ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ

 

blofeld_top_600px.png

 

http://www.waldorfmusic.de/en/products/blofeld/blofeld_specifications

 

http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld.htm

 

Ζητώ ταπεινά συγνώμη  :'(

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152403.0

 

Βέβαι αν είχα το χρήμα και πετύχαινα κάποιο με λίγα bugs θα το τσίμπαγα αμέσως αυτο , με τρελαίνει μόνο που το βλέπω..... ΤΡΕΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΡΕΛΑ

 

a6andromeda_angle_lg.jpg

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου προτείνω τα εξής:

1.ACCESS VIRUS TI SNOW

2.CLAVIA NORD RACK 2X

3.Ρίξε μια ματιά και στο RADIAS που ανέφερες.

 

Και τα 3 κοστίζουν κάτω απο 1500 euro οπότε δεν θα χρειαστεί να πουλήσεις το κορμί σου. Αν όμως είσαι πρόθυμος να το κάνεις τότε μάζεψε άλλα λίγα και πάρε το V-SYNTH XT που είναι εξαιρετικά ευέλικτο, μιας και θες να φτιάχνεις δικούς σου ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RS7000 είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα και αν μάθεις να το χειρίζεσαι καλά μπορείς να κάνεις τα πάντα με αυτό. Εγω ήμουν για καιρό κάτοχος του μικρού του αδερφού (Rm1x) και είχα για λίγες μέρες ένα RS ενός φίλου το οποίο και λάτρεψα. Δυστυχώς για εκείνη την εποχή, η τιμή του ήταν υψηλή για την τσέπη μου οπότε δεν το απέκτησα.

 

Στο θέμα μας :

 

1500 είναι υπερ αρκετά... Και οι επιλογές που έχεις πάρα πολλές.

 

Θα σου συνιστούσα αρχικά να κοιτάξεις το Waldorf Blofeld που σωστά προτείνει ο Kilon. Ολοκαίνουριο και σε άριστη τιμή για τις δυνατότητες του. Πολλοί συνφορουμίτες το ζαχαρώνουν και πιστεύω σύντομα θα γίνουν κάτοχοι ενός... Ίσως να σε καλύψει πλήρως.

 

Αν πάλι θέλεις περισσότερα knobs για πείραγμα θα σου έλεγα να ψάξεις για ένα Access Virus ή κάποιο απο τα Nova, Supernova ή KS της Novation. Υπάρχουν όλα σε rack μορφή και δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά από πιο καινούρια και ακριβότερα μηχανήματα. Σε πολλές περιπτώσεις ισχύει και το αντίθετο.

 

Επίσης με τα extra χρήματα θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο workstation module όπως ένα Triton, Motif,Roland XV ή JV σε rack για να είσαι καλυμμένος και με τους υπόλοιπους ήχους (πιάνα, strings, πνευστά) που ίσως σου χρειαστούν για το είδος μουσικής που ασχολείσαι.

 

Όλα τα παραπάνω εμφανίζονται συχνά πυκνα στις αγγελιές του Noiz με πολύ προσιτές τιμές.

 

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και να πεις εχεις απολυτο δικιο. Οτι softsynth να βαλεις μεσα, οσο καλο κι αν ειναι, οσο ακριβο κι αν ειναι ποτε δε θα αντικαταστησει το αληθινο synth. Αγοραζε μεταχειρισμενα οσα μπορεις και φτιαξε το δικο σου στουντιο με τρελο αναλογικο εξοπλισμο. Εγω προσωπικα αυτο εχω αρχισει και κανω κι εχω ηδη 3 θρυλικα συνθς-workstations. Ακολουθουν πολλα ακομα! Μονο που ηδη εχω αρχισει να ψαχνω δωματιο να αναδιαμορφωσω για να τα βαλω.

 

Εαν δε, μπορουσα να φτιαξω το δικο μου στουντιο και να ξεφοτρωθω τα softsynths και να εχω μια αναλογικη τεραστια κονσολα και το pc μου μονο για ηχογραφηση, εκει θα ηταν το καλυτερο! Αναλογικος ηχος!!! Τιποτα δε συγκρινεται με τον καθαρο αναλογικο ηχο. Οι μεγαλυτεροι παραγωγοι στο κοσμο δε χρησιμοποιουν midi και βλακειες. Live ολα γραμμενα και αναλογικος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάλι θέλεις περισσότερα knobs για πείραγμα θα σου έλεγα να ψάξεις για ένα Access Virus ή κάποιο απο τα Nova, Supernova ή KS της Novation. Υπάρχουν όλα σε rack μορφή και δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά από πιο καινούρια και ακριβότερα μηχανήματα. Σε πολλές περιπτώσεις ισχύει και το αντίθετο.

 

 

το nova,επειδη το ειχα καποτε και το πουλησα, μην το εχεις σε μεγαλη εκτιμηση. ναι μεν εχει καποιες ανεσεις οπως τα 7 εφφε σε καθε μερος και τη δυνατοτητα διαφορετικης σειρας των εφφε αλλα περα απο pads και sfx δεν θα μπορεσεις πολλους ηχους σαν leads ή bass. μου εχει αφησει πολυ πλαστικη αισθηση και οχι οσο αποτομους envelopes θα χρειαζοσουν για τετοιους ηχους. ασε που ανεβαζει μια θερμοκρασια για να ζεσταινεις τον καφε σου που μου κανει να αμφιβαλω για την αντοχη του στο χρονο.

 

βεβαια αν εχεις και καποιο αλλο synth ωστε να καλυπτεις ολους τους ηχους που θα χρειαστεις σε ενα κομματι ειναι αρκετα χρησιμο απλα δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις δουλεια μονο με αυτο

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν να προτείνω και εγώ:waldorf blofeld σίγουρα ή woldorf micro q phoenix

μετά κοίταξε τα access virus ,αν και νομίζω οι ήχοι του αναφέρονται πιο πολύ σε trance ::)

και επίσης να δείς το andromeda a6 σίγουρα.

Αυτά.πάντως πιστευώ ότι το blofeld αξίζει πολύ τα λεφτά του και πιστευω θα το τσακώσω και εγώ κάποια στιγμή γιατί η ποιότητα σε σχέση με τη τιμή του είναι φοβερά καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω με αυτα τα λεφτα θα εκανα κατι απο τα παρακατω :

 

Πρωτη η καλυτερη αφου θες να φτιαχνεις δικους σου ηχους

NORD MODULAR G2 ειμαι κατοχος και τρελλαμενος μπορεις να μπεις στην clavia

και να δεις περισσοτερες λεπτομεριες αλλα θελει να του αφιερωσεις χρονο !!!!! και ειναι VA αν δεν σε πειραζει :)

μετα τον χρονο θα δεις φοβερα αποτελεσματα !!!!

 

Δευτερη λυση Nord lead 2x και ενα SH 101 και τα 2 ειναι must !!! το sh 101 ειναι mono βεβαια δεν μπορεις να αποθηκευεις presets,ειναι 30χρονων :)  αλα για electro και

γενικα για καθε ειδος dance μουσικης και πιο γενικα Γ@Μ@ΕΙ η ενοια  Analogue Vintage !!!!!

Το nord lead και γαμο τις γεννητριες και γαμο τα φιλτρα !!!!

σε κανενα απο τα 2 δεν εχεις effe και μακακιες θα τα παρεις καθαρα για τον ηχο τους !!!!

 

Τριτη λυση ενα virus ti δεν το εχω !!! το εχω ακουσει απο φιλους, μαμαει και δερνει δεν σε αφηνει ποτε, θελω να πω ανα πασα στιγμη φτιαχνεις ηχαρες και αν δεν μπορεις εσυ εχει ενα κουμπακι random νομιζω λεγεται και το κανει μονο του :P

πιο ετιματζιδικο και χωρις τα εφφε του δεν καθεται διπλα σε κανενα απο τα παραπανω !!!! αλα και αυτο ειναι must !!!

 

το επομενο μου θα ειναι αυτο :)

αυτα και απο μενα παντως το modular ειναι η καλυτερη λυση μπορει να σε τρομαξει λιγο στην αρχη αλα μολις του παρεις λιγο τον αερα θα γουσταρεις πολυ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας!! :) :)

 

Έχουν αρχίσει να μου τρέχουν τα σάλια..... :o

 

 

Tα βασικά συστατικά της συνταγής.......

 

1 - - - στακάτα δολοφονικά arpeggiators και μπάσα

2 - - - pads και strings που αναδύουν άρωμα αναλογικού ηλεκτρονικού παρελθόντος

3 - - - Τα Lead δέν με απασχολούν.

4 - - - Και φυσικά εφέ.... ο παράδεισος των oscillator freaks....

5 - - - Ένα vocoder θα ήταν το τέλειο συμπληρωματικό....  ;)

 

(μακριά από trance ήχους)

 

Όλα αυτά βέβαια κατά προσέγγιση, γιατί αλλιώς θα έπαιρνα γνήσια αναλογικά, όχι μόνο ένα.... είμαι λογικός άνθρωπος.

 

Σκεφτόμουν ένα συνδυασμό blofeld και radias μιας και το πρώτο από όσο έχω ακούσει έχει κάπως... απότομους envelopes, κάτι που μου εξάπτει την φαντασία αυτή τη στιγμή , για το τι ''kick ass'' μπάσα θα μπορούσε να βγάλει (Διάβασα ότι κάποιος το απέκτησε.....εάν διαβάζει εδώ ας πει την εμπειρία του....)

 

Ενώ το δεύτερο από όσα πάλι έχω ακούσει τα κάνει ''όλα'' και συμφέρει συν το ότι έχει τον πολυπόθητο vocoder. (4 timbres δέν νομίζω πως είναι πρόβλημα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο synth, αλλά διάβασα πως δίνει 2 oscillators ανά timbre. Μήπως αυτό είναι λίγο περιοριστικό; λέω εγώ τώρα.  Θα πρέπει να το ακούσω από κοντά όμως....

 

Μετά μπήκε στο παιχνίδι το Virus ΤΙ :o......αλλά φεύγω οικονομικά προς τα πάνω σιγά σιγά.

 

Πάντως το blofeld μάλλον θα το τσιμπήσω κι εγώ....

 

Θα πρέπει να κάνω καμιά βόλτα από μαγαζιά για τεστ...σε όσα υπάρχουν διαθέσιμα τουλάχιστον. 

 

 

Μπήκαν και φωτό στο θέμα και.....αστα να πάνε... (αυτό το andromeda είναι ακριβό ρε γμτ. Αλλά εάν το είχα θα το παντρευόμουν....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου