Προς το περιεχόμενο

korg M3 touch οθόνη ΚΑΠΟΥΤ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορία εν ολίγοις έχει ως εξής:

Touch σύστημα οθόνης χαλάει και δεν επανέρχεται ποτέ λόγω υγρασίας (μένω Σύρο).

Οθόνη πάει Bon Studio service. Εκεί μου ανακοινώνουν μετά από 40 μέρες ότι:

1) Στην οθόνη μου έχει χαλάσει το touch σύστημα από την υγρασία (..ότι ακριβώς τους είπα όταν τους το έδωσα..) και δεν ξέρουν μετά από αυτό τι άλλο μπορεί να έχει χαλάσει.. (ουάο! τέτοια διάγνωση κάνει και η γιαγιά μου).

2) Ανταλλακτικό ΔΕΝ υπάρχει καθώς η Korg αποφάσισε να σταματήσει την παραγωγή του Μ3 και το συμβαλλόμενο εργοστάσιο σταμάτησε να παράγει αυτές τις οθόνες για πάντα.

3) Να πάω να πάρω το synth μου. Το service κοστίζει 40 ευρώ!!!!!! (τουλάχιστον υπήρξε ένας υπάλληλος που αναγνώριζε το παράδοξο της φάσης, καθώς δεν μου πρόσφεραν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ και ζητούσαν 40ευρώ, και μου το επέστρεψε χωρίς οικονομική επιβάρυνση..).

 

Έπειτα από αυτό υπήρξε άλλη μία επικοινωνία με το Bon Studio, γιατί ίσως να είχαν βρει κάτι εναπομείναντες οθόνες, αλλά τελικά τζίφος...

 

Περνάω στα σημαντικά:

Τι κάνω; καθώς τουλάχιστον οι μισές λειτουργίες του Μ3 πέθαναν..

τι θα κάνουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες των Μ3 μόλις χαλάσουν και οι δικές τους οθόνες;

τι σκ**ά κάνουν στην Korg; Δεν πιστεύω ότι απλά παρατάν τους πελάτες τους έτσι..

Καμιά ιδέα για το πώς να το φτιάξω, πέραν του σαρώνω e-bay μέχρι να πετύχω ανταλλακτικό;

Ξέρει κανείς πιο άλλο μοντέλο φοράει την ίδια οθόνη ή αν μπορώ να προσαρμόσω touch screen οθόνη (το touch screen είναι ουσιαστικά για μια διαφάνεια πάνω από την lcd οθόνη), ίδιων διαστάσεων άλλου μοντέλου ή εταιρίας στο  Μ3;

 

ΥΓ:

Μήπως υπάρχει κανένας τσάκαλος ηλεκτρονικός που ξέρει να φτιάχνει synthια, ώστε να προσαρμόσουμε μια τελείως άλλη touch οθόνη (ίσως και μεγαλύτερη). Μπορεί αυτό να το έκανε και πιο εύχρηστο καθώς το editing του sample και του sequencer δεν γίνονταν να το χειριστείς.(εγώ είμαι σχεδιαστής, έτσι θα συνεισφέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitar-parts.com/catalog/korg-touch-panel-m3

 

 

http://www.instrumentalparts.com/500415004705.html

 

 

Δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράνε αυτά τα site...

Είχα πάρει διακόπτη για το m3 απτό guitar-parts και όλα μια χαρά.Αν υπάρχει το part που ψάχνει μπορεί να το πάρει άφοβα.

Πάντως γενικότερα pspyros η κατάσταση είναι για κλάματα.Πραγματικά τους τύπους στο bonstudio τους σιχαίνομαι από κάθε άποψη.Η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.Και αν φτάσουμε στο οικονομικό εκεί ξεφεύγει το θέμα.Για μια επισκευή στο m3 που μου κόστισε 25 ευρώ συνολικά(μαζί με τα έξοδα του ηλεκτρονικού και το part που ήρθε από την άλλη άκρη του κόσμου) οι τύποι στο bon ζητούσαν 160 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν εχω καλη εμπειρια απο το bon studio γιατι καποτε πηγα για σερβις το οργανο μου , μου το φτιαξανε μεν αλλα επειδη ετυχε να το ανοιξω εγω ανακάλυψα απιστευτες μαιμουδιες, οπως π.χ. ειχαν σπασει στην προσπαθεια τους να το ανοιξουν προφανως το εξωτερικο πλαστικο σωληνα που μπαινει η βιδα του καπακιου και τον εφτιαξαν με πατεντα σφηνα. Τραγικο.

Πραγματικα με την μυικη και σωματικη διαπλαση που εχω μπορουσα να παω εκει και να τους περασω απο την τζαμαρια ολους μαζι εκει στον Βοτανικό οταν το ανακαλυψα αλλα θα ειχα προβληματα με το νομο. Τυχεροι ειναι. Εξ αλλου ειμαι ανθρωπιστής. lol

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα με την μυικη και σωματικη διαπλαση που εχω μπορουσα να παω εκει και να τους περασω απο την τζαμαρια ολους μαζι εκει στον Βοτανικό οταν το ανακαλυψα αλλα θα ειχα προβληματα με το νομο. Τυχεροι ειναι.

f_scaredmousem_1f2074c.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ιστορία τέλος:

Αγορά οθόνης από "parts is parts" ή αλλιώς "guitar parts" όπως πληροφόρησε στα πρώτα posts ένας φίλος με 75$ (60-65 ευρώ) μαζί με την αποστολή.

Παραλαβή έγινε σε 2 εβδομάδες ακριβώς.

Και η εγκατάσταση  έγινε από εμένα και έναν φίλο σε 4 ώρες (πολλές βίδες, πολλές πλακέτες, πολλές μαλακές επαφές, πολλά τα λεφτά για να μην τα προσέξεις...).

 

Κάποια στιγμή θα παραθέσω άρθρο με φωτογραφίες για την διαδικασία αλλαγής, για όποιον ενδιαφέρεται να ξέρει τι θα συναντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

παιδιά βρήκα ενα touch panel από καποιον στο ebay μρ καλο feedback.αλλα κοστιζει γυρω στα 45ευρω.παίζει να είναι μούφα?

 

συγκεκριμένα

http://www.ebay.com/itm/Korg-M3-Touch-Panel-For-LCD-/151170180425?pt=US_Pro_Audio_Parts_Accessories&hash=item233271e549

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά SOS!!

έχω βρει υποψήφια touch panel για το m3.με προβληματίζει η μεγάλη διακύμανση των τιμών- και όσο αφορά την πρώτη και πιο φτηνή δεν μιλάμε για μαϊμού,από την fujitsu προμηθεύται και η korg

-http://gr.mouser.com/ProductDetail/Fujitsu/N010-0554-T009/?qs=/ha2pyFadugRdXR5nvbx8pqmFoMzI0s9Z1lSi0okTZHZKlJER3qRpw==

 

-http://www.guitar-parts.com/catalog/korg-touch-panel-m3

 

-http://www.ebay.com/itm/Korg-M3-Touch-Panel-Backup-Battery-Mounting-Tape-Priority-Shipping-Bonus-/321249779351?pt=US_Pro_Audio_Parts_Accessories&hash=item4acbfa9e97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε απο το λινκ στο ποστ που εγραψες χτες. Ο πωλητης εχει 100% Positive feedback, ειναι Top-rated seller και χρηστης του eBay απο το 2001. Τι περιμενεις?

Btw, με το touch panel της οθονης εχεις προβλημα ή με την ιδια την οθονη?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου