Προς το περιεχόμενο

παθησεις χεριων και προληψη


alpatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγαπητοι 'noizαδες' ,

σιγουρα θα εχει αναφερθει κατι σχετικο ,

 

υπαρχει κανενα site , για ιατρικες συμβουλες , για παθησεις των χεριων ,

, προληψη παθησεων π.χ. τενοντιτιδα κτλ ?

 

εχω καποιες ενοχλησεις ,στο χερι , λογω κιθαρας , και ψαχνω να δω καποιους σωστους τροπους ασκησης , κτλ κτλ

 

βεβαια το βασικο ειναι , με τις πρωτες ενοχλησεις ,να σταματας , αλλα

λιγη παραπανω ενημερωση δεν θα με εβλαπτε

 

ευχαριστω εκ των προτερων

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο google θα βρεις τα ΠΑΝΤΑ

 

ψαξε για : Carpal Tunnel Syndrome,tendonitis,συνδρομο μετακαρπιαιου σωληνα,τεντονιτιδα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά, στο γούγλη ψάχνοντας, θα βρείς διάφορα όπως για τενοντιτιδα επικονδυλίτιδα, ασκήσεις και stretching, ακόμα και γιόγκα κ.λ.π. Αυτές οι ασκήσεις έχουν να κάνουν με την προετοιμασία των μυών πριν τις ασκήσεις πάνω στο όργανο με νότες ή γενικότερα το παίξιμο. Πως έφτασες όμως ως εδω; Δεν έχεις μάθει πως μέσα στις υποχρεώσεις του μουσικού είναι να διατηρεί καλή την υγεία του ιδιαίτερα στα μέλη του σώματος που χρησιμποιεί για να παιξει; Το να στρώσεις κ..λο για να γίνεις καλλίτερος ναι, αλλά το να χαλάς τα χέρια σου ή όπως διάβασα κάπου στο forum, να ματώνει κάποιος τις φουσκάλες του και να βλέπει το αίμα στο δέρμα του ταμπούρου, κατηγορηματικά όχι! Και επειδή είμαι πάνω από 10 χρόνια στον ιατρικό χώρο, θα σου πω πως οι φλεγμονές και γενικότερα προβλήματα στις αρθρώσεις κ.λ.π. Θα σου πάρουν από 1-3 μήνες, με θεραπεία να περάσουν. Χωρίς θεραπεία ίσως σε κυνηγάνε μια ζωή. Θέλεις να είσαι από τους μουσικούς που λένε, κάποτε έπαιζα αλλά λόγω προβλημάτων υγείας τα παράτησα;

Μάθε να προετοιμάζεσαι πριν παίξεις και να κάνεις καλό ζέσταμα αν αυτό ήδη που κάνεις δεν είναι αρκετό. Αυτό θα σου πάρει μισή με μια ώρα πριν το παίξιμο. Η επαναληψιμότητα και η μακρά χρονική διάρκεια θα σε βελτιώσει, όχι ο γκασμάς όταν ασχολείσαι με το όργανο.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι βασικό (πέρα από αυτά που θα βρεις στο νετ) να διες αν παίζεις και σωστά. Είναι πολύ βασικό πώς χτυπάς πως τοποθετείς τα δάκτυλα γιατί μερικές φορές συνηθίζουμε σε έναν τρόπο πολύ κουραστικό.... ασχολούμαι με κιθάρα γι'αυτό δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Ένας καλός δάσκαλος θα σου πει περισσότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ πιστεύω ότι είναι βασικό (πέρα από αυτά που θα βρεις στο νετ) να διες αν παίζεις και σωστά. Είναι πολύ βασικό πώς χτυπάς πως τοποθετείς τα δάκτυλα γιατί μερικές φορές συνηθίζουμε σε έναν τρόπο πολύ κουραστικό.... ασχολούμαι με κιθάρα γι'αυτό δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Ένας καλός δάσκαλος θα σου πει περισσότερα....

Από την κιθάρα το έπαθε. Το γράφει. Αλλά είναι σε λίγο άσχετο forum. Οι κιθαρίστες και οι πιανίστες έχετε από τις καλλίτερες ασκήσεις για τα χέρια. Από εσάς χρησιμοποιώ κάποια στοιχεία ασκήσεων και ας παίζω ντράμς. Αν έχεις κάτι ποιο συγκεκριμμένο ρίξ΄το. Δεν έχω κάτι ολοκληρωμένο που να μπορεί να δωθεί για ανάγνωση. Καλή και η συμβουλή για δάσκαλο. Σωστόοος....

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα μου λέγανε μικρό οτι αν παίζεις πολλές ώρες πλήκτρα, βγάζεις τρίχες στην παλάμη ( μύθος τελικά, με δουλευαν, τις τρίχες στην παλάμη τις έβγαλα μάλλον από κάτι άλλο) :lol: :lol:

 

Ναι, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στο ζέσταμα, στο σωστό και ήπιο παίξιμο, στην ξεκούραση, για να μην προκληθεί χρόνιο πρόβλημα,

 

χέρια και αυτιά προσοχή, και ψυχραιμία γιατί εκτός απο σωματικά η υπερβολη στην έκτέλεση μουσικής μπορεί να επιφέρει και ψυχολογικό πρόβλημα στον μουσικό, και μπορεί να καταλήξετε σαν εμένα, αρφ!!!!

 

 

Πάν μέτρον άριστον.

 

Τώρα τελευταία έχω σοβαρά πρόβλημα γιατι έχω αποκτήσει ένα έκζεμα αγνώστου αιτίας στα δάκτυλα και παρόλο τις αλοιφές είναι πολλές φορές σε έξαρση και υποφέρω οταν παίζω. /τώρα που κάνει και κρύο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου