Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα keyboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως σας φανει χαζομαρα το θεμα αλλα εγω το θεωρω προβλημα!!! Πως μεταφερετε τα πληκτρα καθε φορα για προβα ή σε live? Και αυτοι που εχουν λιγα πληκτρα ενταξει... αλλα αυτοι με 88αρια κλπ τι κανουν? Βοηθαει καθολου η θηκη? Πρεπει να διαθετουμε φορτηγο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράμα η κατάσταση. Και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω. Το synth είναι από μόνο του 18 κιλά και η σκληρή θήκη άλλα 11. Έχω 76άρι και αγόρασα μαλακή θήκη λόγω βάρους. Κουβαλάω και μία τσάντα με καλώδια, μέσα και ένα rack. Για δεύτερο keyboard χρησιμοποιώ ένα αρμόνιο με midi που έχει το προβάδικο, δεν είναι ότι καλύτερο. Ούτε καν διπλή βάση δεν έχει εκεί οπότε έχω αφήσει μία βάση μόνιμα. Τελικά κουβαλάω, έστω και με δυσκολία, τα πάντα με τη μία χωρίς βοήθεια.

 

88άρι ούτε που το σκέφτομαι, δεν θα χώραγε ούτε καν στο αμάξι με τη θήκη του. Κρίμα που ούτε καν δεύτερο synth με πλήκτρα δεν παίζει.

 

¶λλος μπελάς πάλι είναι να τα στήνεις και να τα ξεστήνεις.

 

Καμιά φορά σκέφτομαι να χρησιμοποιώ μόνο ένα keyboard, το ελαφρύτερο της αγοράς και ας ακούγεται όπως νά'ναι. Ούτως ή άλλως τα synth ακούγονται χάλια στα προβάδικα. Αυτό βασικά για μένα είναι το χειρότερο. Τα μεγάλα pads ακούγονται σαν μύγες και το πιάνο στις ψηλές νότες ξυρίζει αυτιά.

 

Για τα live δεν με πειράζει και να κουβαλήσω, δεν είναι και πολλά και αξίζει τον κόπο με κόσμο από κάτω. Για τις πρόβες όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NikoP τι 76αρι synth έχεις και τι θήκη μαλακή έχεις πάρει; χρειάζομαι και εγώ μια αλλά ήθελα σκληρή.. νόμιζα θα είναι 5-6 kgr αλλά μάλλον θα κοιτάξω για μαλακή τελικά για να χωρά και στο αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μία μαλακή θήκη Richter από τον Νάκα και το synth (Motif) τώρα χωράει στο αυτοκίνητο. Το βάρος της είναι αμελητέο. Θέλει βέβαι extra προσοχή στη μεταφορά. Τουλάχιστον αποφεύγω γρατσουνιές και την κρεμάω στον ώμο.

 

Πρώτα είχα μία ημί-σκληρη, δηλ. γύρω-γύρω μεταλλική αλλά πάνω κάτω πανί με κάτι σκληρό από κάτω (όχι οι κλασικές σκληρές που βλέπουμε σε μηχανήματα live). Αλλά το βάρος ήταν μεγάλο -11 κιλά- και το μήκος τέτοιο που με δυσκολία τη χώραγα στο αμάξι. Το σύνολο έφτανε 30 κιλά!

 

Σε ελεγχόμενες καταστάσεις (πρόβες) η μαλακή είναι μια χαρά. Αν όμως ήξερα ότι πρέπει να ακουμπάω το synth όπου νά'ναι (πχ live) προτιμάω βέβαια τη σκληρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου