Προς το περιεχόμενο

Ηχομονωση δωματιου για ραδιοφωνικη εκπομπη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ! Ελπιζω να ειστε ολοι καλα ! Στο θεμα μας σιγα σιγα....

  Ο ραδιοφωνικος συλλογος πανεπιστημιου Ιωαννινων ( ΡΑ.Σ.Π.Ι) του οποιου ειμαι μελος, εδραζεται σε ενα μικρο δωματιακι χωρις τιποτα το ιδιαιτερο απο ηχομονωση και τα σχετικα...

    Αποφασισαμε να μονωσουμε ενα κομματι του δωματιου ( 3μ χ 3,5μ + ταβανι ???? εσεις θα μου πειτε γιαυτο ) και θελουμε  μια σχετικα φτηνη λυση. Μην φανταστειτε οτι παιζουν τιποτα οργανα μεσα. Απο κει μεσα κανουμε τισ εκπομπες μας μεσω ΗΥ. Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να αναφερω... Σορρυ. Ελπιζω να πειρατε μια ιδεα . θα ηθελα αν γνωριζετε επισης, να πειτε ποσο περιπου θα μας κοστισει γιατι τα χρηματα τα βγαζουμε με πολυ κοπο και ειναι ελαχιστα . Σας Ευχαριστω παρα πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητη η ηχομόνοση, μόνο αν είναι τόσο θορυβωδη η περιοχή.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε εγω μαζι σου  :D Αλλα αν αποφασιστει απο τους υπολοιπους του συλλογου θα ηθελα να εχω μια απαντηση. βασικα μου ανατεθηκε αυτη η "δουλεια" γιατι θα ρωτουσα εδω εσας  :) Απλα μια τιμουλα στο περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν συγχαρητηρια για τη προσπάθεια σας.

Ηχομονωση οπως προείπε ο studio54gr δεν ειναι απαραιτητη αν δεν εχετε εξωτερικους θορυβους.

Αυτο που θα χρειαστειτε για να βγαλετε αξιοπρεπη αποτελεσμα ειναι ηχοαποροφηση δηλαδη να περιορισετε την ''ηχω'' του δωματιου.

Σε ενδιαφερει ο χωρος να ακουγεται ''νεκρος''

(στα γραφω λιγο μπακαλικα για να τα καταλαβεις,αν δεν καταλαβαινεις ή αν εισαι γνωστης μου λες)

Θα χρειαστειτε καποιο ηχοαποροφητικο υλικο πχ. Ricofon

Τιμες ποικιλουν και τα πιο φτηνα (που συνηθως ειναι πιο λεπτα) θα κανουν δουλεια

Μπορειτε να το βρειτε σε καταστηματα με υλικα οικοδομων η σε prακtiker και

μπορειτε πολυ απλα να το κολλησετε με καλη διπλης οψης ταινια.

Επειδη σας κοβω λιγο στριμωγμενους στα οικονομικα δεν χρειαζετε να ντυσετε ολο το δωματιο.

Χοντρικα βαλτε πιο πολυ πισω απο το μικροφωνο και τον εκφωνητη και ''παιξτε'' με τη θεση του μικροφωνου για να παρετε το καλυτερο αποτελεσμα.

Μπορειτε επισης σε ενα τοιχο να βαλετε χοντρη κουρτινα (φροντιστε να ειναι ''μπολικη'' με αρκετες πτυχωσεις)

Ισως βοηθουσε και ενα reflection filter που μπαινει στη βαση του μικροφωνου

Επενδυστε και σε αξιοπρεπες μικροφωνο για να ξεχωρισετε απο τη '' λασπη '' που κυκλοφορει στο internet και σιγουρα μακροπροθεσμα θα οφεληθειτε.

 

Σαν ''ραδιοφωνατζης'' συγκινουμαι οταν βλεπω τετοιες προσπαθειες

Ελπίζω να τα καταφέρετε,συντομα στον αερα

......αααα και να κρατήσετε μακρια τις ''φοιτητικές παραταξεις''

 

Οτι χρειαστειτε εδω ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

  Μετα το περας της εκπομπης μας ( Sex Drunks and Rock n Roll )  :P :P :P :P αποτι μου ειπαν ακροατες/φιλοι οντως ακουγοταν ενα περιεργο δυνατο boomarisma , θορυβος στο μικ. ( Οντως backys πρεπει να επεσες μεσα για την ηχω ) .  8)

  Επομενως  ? τι να κανουμε ?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια...  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

  Μετα το περας της εκπομπης μας ( Sex Drunks and Rock n Roll )  :P :P :P :P αποτι μου ειπαν ακροατες/φιλοι οντως ακουγοταν ενα περιεργο δυνατο boomarisma , θορυβος στο μικ. ( Οντως backys πρεπει να επεσες μεσα για την ηχω ) .  8)

  Επομενως  ? τι να κανουμε ?  :)

 

Καλησπέρα και καλή αρχή!

Το boomarisma που λες είναι από το μικρόφωνο και θα χρειαστείς αν δεν εχεις pop filter!

Για να μην μπαίνεις σε έξοδα ομως , δοκίμασε πρώτα να απομακρυνθείς κάπως απο το μικρόφωνο ή όταν μιλάς  το στόμα σου να εχει μια μικρή γωνία απο το αυτο για να μην στέλνεις τον αερα ολο και προκαλεις αυτο το "boomarisma"!

Επίσης μπορείς και με EQ να διορθώσεις τα πράγματα!(αν εχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις)!

Τέλος ηχομόνωση δεν χρειάζεσαι , ηχοαποροφηση ναι , αλλα παλι μπορεις να την πετύχεις και με απλά πράγματα οπως κουρτίνες ,χαλιά κτλ!

Αλλιως θα χρειαστείς αρκετα χρήματα για απορροφητικα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιως θα χρειαστείς αρκετα χρήματα για απορροφητικα

Το "αρκετα χρηματα" πάντα ήταν σχετικό, πόσο μάλλον αυτές τις μέρες  ;D

Ηχοαποροφηση πάντως μπορείς να πετύχεις με αρκετούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου