Προς το περιεχόμενο

Line 6 ενισχυτές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάθει πλάκα με τον ήχο των paradise lost στα τελευταία δύο albums τους...Η παραμόρφωση που έχουν είναι το κάτι άλλο και η παραγωγή είναι απίστευτη (ειδικά στο symbol of life)

Απ'οτι ξέρω χρησημοποιούνε line 6 ενισχυτές και gibson κιθάρες...

Είχα μεγάλες αμφιβολίες για τους line6 και οτιδήποτε έχει να κάνει με modeling και όλα αυτά τα προϊόντα χαμαιλέoν...αλλά σε αυτές τις δουλειές που σας είπα οι παραμορφώσεις ακούγονται τόσο "γεμάτες" και δεμένες που έχω πάθει πλάκα... Ποιά είναι η γνώμη σας γενικότερα για τους Line6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ακους μονο Line 6 αλλα & amp farm & guitar rig & καμμια δεκαριά λαμπάτους κομπρέσσορες & 2000 ωρες στούντιο & το καλύτερο μαστερινγκ του κόσμου & τρομερο mix και,και,και..... :wink:

 

Το modeling των ενισχυτών εχει προχωρήσει ΠΟΛΥ,ειδικα στις ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ειναι πλεον ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ξεχωρισεις τους πραγματικούς απο τους modeled.

(επαιξα πρόσφατα σε δυο δίσκους μονο με το Tonelab Se κατευθείαν στην κονσολα & με λιγη βοήθεια απο το amplitube δεν πίστευα στα αυτιά μου,ηθελα να πουλήσω και το RIVERA & τον BOOGIE για να τους εκδικηθω για το κακο που εχουν κανει στη μεση μου ολα αυτα τα χρόνια :lol: ακομα & χαρντκοράδες φίλοι μου με τονους λαμπατων ενισχυτών πάθανε πλάκα,ΙΔΙΟΣ ηχος ρε παιδι μου,ΙΔΙΟΣ ΗΧΟΣ....)

 

Live τωρα αλλάζει το πράγμα ακόμα κατα την ταπεινή μου γνώμη το modeling δεν εχει φτασει στο σημείο να σου δίνει την απόλυτη αίσθηση του λαμπάτου ενισχυτή,κατι λείπει αν εχεις συνηθήσει τους λαμπάτους (αν ΔΕΝ εχεις συνηθήσει ομως δεν θα εχεις πρόβλημα..)

 

που θα παει θα το λύσουν και αυτο το πρόβλημα κάποτε..

 

Αν και προσωπικά προτιμώ το μοντελινγκ της VOX & οι Line 6 (ιδιως ο VETTA) είναι εντυπωσιακοί....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ήχος από την παραγωγή με αποτέλεσμα οι κάποτε "μακρύμάλιδες" Paradise Lost να ακούγονται πλέον από ένα ευρύ κοινό.

 

Πολλές φορές ακούω μια "χαρακτηριστική" κάπως "υποχθόνια" παραμόρφωση στις κιθάρες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς την φτιάχνουν. :? Νομίζω χρησιμοποιούν distortion με ψηφιακό delay να κάνει ταυτοφωνία στον ήχο αλλά τέσπα...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ακους μονο Line 6 αλλα & amp farm & guitar rig & καμμια δεκαριά λαμπάτους κομπρέσσορες & 2000 ωρες στούντιο & το καλύτερο μαστερινγκ του κόσμου & τρομερο mix και' date='και,και..... :wink:

 

Το modeling των ενισχυτών εχει προχωρήσει ΠΟΛΥ,ειδικα στις ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ειναι πλεον ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ξεχωρισεις τους πραγματικούς απο τους modeled.

(επαιξα πρόσφατα σε δυο δίσκους μονο με το Tonelab Se κατευθείαν στην κονσολα & με λιγη βοήθεια απο το amplitube δεν πίστευα στα αυτιά μου,ηθελα να πουλήσω και το RIVERA & τον BOOGIE για να τους εκδικηθω για το κακο που εχουν κανει στη μεση μου ολα αυτα τα χρόνια :lol: ακομα & χαρντκοράδες φίλοι μου με τονους λαμπατων ενισχυτών πάθανε πλάκα,ΙΔΙΟΣ ηχος ρε παιδι μου,ΙΔΙΟΣ ΗΧΟΣ....)

 

Live τωρα αλλάζει το πράγμα ακόμα κατα την ταπεινή μου γνώμη το modeling δεν εχει φτασει στο σημείο να σου δίνει την απόλυτη αίσθηση του λαμπάτου ενισχυτή,κατι λείπει αν εχεις συνηθήσει τους λαμπάτους (αν ΔΕΝ εχεις συνηθήσει ομως δεν θα εχεις πρόβλημα..)

 

που θα παει θα το λύσουν και αυτο το πρόβλημα κάποτε..

 

Αν και προσωπικά προτιμώ το μοντελινγκ της VOX & οι Line 6 (ιδιως ο VETTA) είναι εντυπωσιακοί....[/quote']

 

 

 

 

παιδια μη γελιομαστε.οσο καλο και να ειναι ενα modeling ποτε μα ποτε δεν θα φτασει την αυθεντικοτητα της λυχνιας.για μενα ειναι κατι διαφορετικο.ειναι περισοτερο οτι σου ταιριαζει σε εσενα και στο παιξιμο σου.

 

προσωπικα δεν μπορω να παιξω σε modeling ενισχυτες,οσο καλος κ να ειναι αυτος.

 

ειναι διαφορετικα πραγματα.πχ αν ακουσεις τον τελευταιο δισκο των porcupine tree καταλαβαινεις οτι μιλαμε για modeling.παρ'ολα αυτα ειναι ενας αξιολογος ηχος(οχι ςσε ολο τον δισκο αλλα σε πολλα μερη του)

 

*και εγω με rivera παιζω και δεν θα τον πουλουσα παρα το πιασιμο της μεσης μου καθε φορα που τον κουβαλαω......ισως μονο για να αγορασω ενα νΗ4 της diezel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω με rivera παιζω και δεν θα τον πουλουσα παρα το πιασιμο της μεσης μου καθε φορα που τον κουβαλαω......ισως μονο για να αγορασω ενα νΗ4 της diezel

 

αχχχχ!!DIEΖEΕΕΕΕL ....Κ@#@ΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..το απιστευτο gain...ο απιστευτος ενισχυτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και η fender στο παιχνίδι του modulation:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2350000000

 

Έχει κανείς άποψη;

 

οχι modulation αλλα modeling :wink:

 

η Fender εχει μπει 3-4 χρονια στο παιχνίδι αυτό αλλα με οχι & πολυ σπουδαία αποτελέσματα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και η fender στο παιχνίδι του modulation:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2350000000

 

Έχει κανείς άποψη;

 

οχι modulation αλλα modeling :wink:

 

 

Modulation=κανονισμός,ρύθμιση.πώς μου ' ρθε και το γραψα,ένας θεός ξέρει...

ή η προχωρημένη ώρα...

 

Να μπει αμέσως στις κορυφαίες ατάκες,παρακαλώ!

:oops: :oops: :oops:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

σορρυ ρε παιδες ειμαι καινουριος στον χωρο...πως ξεχωριζει καποιος τους λαμπατους απο τους modelling???

 

ακουσα προσφατα εναν line6 spider 3 75 watt και μου αρεσε πολυ ο ηχος του...αυτος ειναι λαμπατος??? ;D

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου