Προς το περιεχόμενο

Line 6 ενισχυτές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακουσα προσφατα εναν line6 spider 3 75 watt και μου αρεσε πολυ ο ηχος του...αυτος ειναι λαμπατος??? ;D

Οχι. Ειναι solid state. Και αν δεν κανω λαθος εχει και amp modeling. Αν ενας ενισχυτης εχει λαμπες θα αναφερονται στα χαρακτηρηστικα του(valve, tube). Αν τον εχεις μπροστα σου και δεν τον ξερεις, τοτε μπορεις να ριξεις μια ματια στο πισω μερος του να δεις αν εχει λαμπες(φαινονται). Επισης οι λαμπατοι εχουν standby διακοπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιες ειναι οι διαφορες τους?? λογικα θα εχουν και μεγαλη διαφορα στα φραγκα γτ ακουω οτι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι....

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιες ειναι οι διαφορες τους?? λογικα θα εχουν και μεγαλη διαφορα στα φραγκα γτ ακουω οτι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι....

 

Υπάρχουν και λαμπάτοι line6:

 

http://www.thomann.de/gr/line6_spidervalve_212.htm

 

Αλλά κι αυτοί χρησιμοποιούν ψηφιακά εφφέ και μοντέλα ενισχυτών.

 

Οι λαμπάτοι(=tube amps, valve amps) είναι άλλης τεχνολογίας από τους τρανζιστοράτους (=solid state). Οι πρώτοι χρησιμοποιούν λυχνίες κι είναι παλαιότερης τεχνολογίας και οι δεύτεροι τρανζίστορ και μικροτσιπ. Γενικά, είναι πολύ υποκειμενικό το ποιοι είναι καλύτερη. Καλό είναι να ακούσεις αρκετους ενισχυτές και των 2 σχολών καθώς και ψηφιακούς και να αποφασίσεις ποιος σου ακούγεται καλύτερα.

Τα χρήματα που κοστίζουν δεν είναι το παν. Απλά καθορίζεις το budget σου και βρίσκεις αυτό που σε καλύπτει καλύτερα ηχητικά, δοκιμάζοντάς το.

 

 

Έχω κι εγώ έναν line6 spiderII 15W με αλλαγμένο μεγάφωνο και παίζει πολύ καλά για τα χρήματά του. 'Εχει πολύ καλά εφφέ που δεν συναντάς σε άλλους ενισχυτές της κατηγορίας του και πολύ gain. Έχω κι ένα λαμπάτο blackheart bh5h που δε χρησιμοποιώ το ίδιο συχνά λόγω του ότι θέλει πολλή ένταση (να έρθει αστυνομία) για να ακούσεις αρκετό gain & παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες,

Υπαρχει σε καθε μουσικο οργανο αυτο που λεγεται δυναμικες στο παιξιμο.

Και αυτο κατα τη γνωμη μου διαφοροποιει τον καλο παιχτη αλλα και καθε ανθρωπο που παιζει μουσικη.Απο SRV και VAI μεχρι...Σοπεν..

Με το modelling ξεχαστε τες...Αν προκειται για καφριλα...βουρ στον πατσα και παλι μονο για μελετη και recording.Στα λαιβ,δεν ακους τι παιζεις κι ας ειναι 500w...

Το μονο που κανουν ειναι να προσθετουν ενα βζζζζζζζζζζζζ που γεμιζει τη σκηνη με συνοθυλευμα ηλεκτρικού απόηχου...

Kαμια εταιρια,κανενα μηχανημα,κανενας θεος δε θα αντιγραψει ποτε τα καθαρα ενος twin reverb(δοξα τω θεο εχω εναν)η το τσαμπουκα ενος jcm800(θα πετυχω κανεναν που θα μου παει).Σε ηχογραφηση κανεις δε θα καταλαβει τιποτα μιας και ζουμε στις εποχες του compression(τουλαχιστον σ αυτα που ακουγονται περισσοτερο)

Κατα τ αλλα,αν εχεις παιξει με λαμπα και ξερεις να την χρησιμοποιεις ολα τ αλλα ειναι ποδολουτρο με καλτσες...

Παντως μακαρι οταν ξεκινουσα να παιζω,να υπηρχε η line6...

OΛΟΙ ΣΕ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ FENDER H GIBSON ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ!

(Σας το ευχομαι κιολας)

Να στε καλά!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε παιδες ειμαι καινουριος στον χωρο...πως ξεχωριζει καποιος τους λαμπατους απο τους modelling???

 

Οι modeling είναι ευκολο να διακριθουν , αφου στο πανελ τους εχουν τις επιλογες για τους διαφορους ενισχυτες που προσομοιώνουν. Δες το 2ο knob απο αριστερα,στην κατω σειρα

 

_c451330_image_0.jpg

 

Oι λαμπατοι δεν διακρινονται τοσο ευκολα. Μπορει καλλιστα καποιος ενισχυτης να δειχνει μια λαμπα και να μην ειναι λαμπατος, αλλα υβριδικός, δηλαδη απλα να χρησιμοποιει λαμπα στην προενισχυση ή μπορει να ειναι λαμπατος και να μην φαινονται οι λαμπες του (δες τις φωτος). Οποτε αν γνωριζεις καποια στοιχειωδη ηλεκτρονικα και δεν εχεις ιδεα τι ειναι ενας ενισχυτης, αρκει να τον ανοιξεις και να τον δεις. Αν δεν γνωριζεις στοιχειωδη ηλεκτρονικα, τοτε απλα μαθαινεις με τον καιρο ποιος ειναι λαμπατος και ποιος οχι, εμπειρικα.

 

Γενικα, αν εχει στην περιγραφη του τη λεξη tube μαζι με καποια πιασαρικη λεξη εκτός full, ΔΕΝ ειναι λαμπατος, αλλα υβριδικος (valvetronix, tube fasi, you tube κλπ ;D)

 

Οι λαμπατοι ενισχυτες εχουν λαμπες (οσο και να σου φαινεται περιεργο) και συνηθως φαινονται η απο μπροστα η απο πισω .

 

To oτι εχει λαμπες ενας ενισχυτης δεν τον κανει λαμπατο, μπορει καλλιστα να ειναι υβριδικός.

 

 

Επισης οι λαμπατοι εχουν standby διακοπτη.

 

Επισης, υπαρχουν ενα σωρο λαμπατοι που δεν εχουν Stand By διακοπτη

 

λογικα θα εχουν και μεγαλη διαφορα στα φραγκα γτ ακουω οτι οι λαμπατοι ειναι καλυτεροι....

 

ενας οποιοσδηποτε λαμπατος δεν ειναι οπωσδηποτε καλυτερος ουτε ακριβοτερος απο εναν οποιονδηποτε solid state.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm

http://www.thomann.de/gr/roland_jc_120.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και εχω προαναφερει εχω ακουσει τον line6 spider 3 75 watt μου αρεσε πολυ ο ηχος αν και ηταν λιγο δυνατα...αν τον εχω σε ενταση που να μην μου φερουν και τους μπατσους θα χανει καθολου σε gain + effects? αξιζει δλδ να τον αγορασω η οχι? (τον θελω για να παιζω στο σπιτι,πληροφοριακα)...!

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα. Οι Modelling Amps είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά. Για να παίζονται (πολύ) χαμηλότερα από τους λαμπάτους και να προσομοιάζουν τα γκάζια τους σε χαμηλή ένταση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και εχω προαναφερει εχω ακουσει τον line6 spider 3 75 watt μου αρεσε πολυ ο ηχος αν και ηταν λιγο δυνατα...αν τον εχω σε ενταση που να μην μου φερουν και τους μπατσους θα χανει καθολου σε gain + effects? αξιζει δλδ να τον αγορασω η οχι? (τον θελω για να παιζω στο σπιτι,πληροφοριακα)...!

 

Παρε τον τοτε αρχηγε και καλα παιξιματα ;)Οτι πρεπει ειναι για αυτα που σε κοβω να παιζεις και δεν υπαρχει θεμα με την ενταση ;DΝα ξερεις παντως πως και οι dimmu borgir μιας και πρεπει να γουσταρεις απ'οτι βλεπω απο το nick σου με λαμπατους παιζουν.Συγκεκριμενα με blackstar(φοβεροι αν και ακριβοι ενισχυτες :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου