Προς το περιεχόμενο

Μετρήσεις ακουστικής στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου


nickel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The acoustics of the 14,000-seat theater, which dates to the fourth century B.C., are often touted as carrying faint sounds with extraordinary clarity. Wenmaekers and colleagues at Eindhoven University of Technology in the Netherlands positioned microphones at 264 spots throughout the theater and recorded a slow whooping sound projected from the stage that went from low to high frequency with time like a fire truck siren. The team also recorded sounds made by a voice simulator that mimics the frequency spectrum of a male speaker.

 

Περισσότερα εντός:

https://www.sciencenews.org/article/pin-drop-test-pops-greek-amphitheater-acoustic-claims

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον έχουν και τα σχόλια κάτω απ' το άρθρο

 

και ιδίως αυτο το σημείο: "The joy of experiencing epidaurus does not rely on the accuracy of every acoustical claim made about it."

Δεν αμφισβητω τις μετρήσεις, αμφισβητώ πολλά άλλα όμως. Την εργαστηριακή και αποστειρωμένη λογική που γίνεται χιλιάδες χρόνια μετά την άνθηση (και εξαφάνιση) μιας τεχνολογίας (που σήμερα αποκαλούμε "αναλογική"), αμφισβητώ αυτόν που εξαιρεί απο την μελέτη του την φυσκή παρουσία στο χώρο, που γίνεται με μια πιουρίστικη διάθεση να καταρίψουμε μύθους (άσχετα αν αυτοι οι "μύθοι" αποτελουν πολιτισμικά και τεχνολογικά θαύματα που αμφιβάλω αν μπορουμε σήμερα να πλησιάσουμε παρά την τεχνολογία που έχουμε). Και κυρίως αμφισβητώ αυτόν που σχεδόν με έπαρση κάνει χρήση τεχνολογιών (χρήση, ξαναλέω! δεν τις έχει δημιουργήσει ο ίδιος) και χρησιμοποιεί τα σημερινά συλλογιστικά μέσα για να κρίνει το χθες.

Η επιδαυρος, ανάμεσα σε πολλά άλλα δημιουργήματα μηχανικής/τεχνολογίας (οπως θελετε το λεμε)  είναι ενα απο τα μεγάλα έργα των ανθρώπων, διαχρονικά. Αν δεν ακούγεται ο ψίθυρος, οπως λεει το άρθρο, τότε κοιτάζουμε το δάχτυλο (κατα το γνωστό τσιτάτο) και δεν έχω πρόβλημα στο να το αποδείξουμε, έχω ένα θέμα όμως με την διάθεση αυτου που λέει "myth busted" (ο οποίος είναι οποιοσδήποτε - και εγω μαζί) απο έναν καναπέ την στιγμή που αν με αφήσεις σε ενα ερημο νησί θα πεθάνω σε πέντε ημέρες διότι δεν ξέρω να κατασκευασω τίποτα, ξερω μόνο να κάνω χρήση τεχνολογιών που ανακάλυψαν και εξέλιξαν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου