Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΥ ΜΠΑΣΟΥ


makis-vst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

odis13  σ' ευχαριστω για την βοηθεια σου και την γνωμη σου... αυτο που με εχει μπερδεψει και το ψαχνω ειναι ακριβως αυτο που αναφερουν και αλλα παιδια πιο πανω οτι δηλαδη μπορει εμενα να μου αρεσει η ιδεα οτι σαν ακουστικο μπασο θα εχει πιο φυσικο ηχο αλλα ισως στην πραξη δεν ειναι τοσο ευκολο οργανο.

 

αυτο που και εγω εχω παρατηρησει στα περισσοτερα ακ.μπασα που εχω ακουσει στο youtube ειναι οτι ακουγεται εντοντα το τασταρισμα κατι που σε μια ηχογράφηση μεσα οταν πχ θα εχεις 2 ακουστικες κιθαρες(που ηδη θα εχεις ενα μικρο θορυβο απο τις χορδες στην κινηση) να εχεις και αλλο τοσο απο τα τσακα τσουκ του μπασου ισως τελικα να μην ειναι τοσο ευκολο οσο το φανταζομαι.. (βεβαια αυτο ειναι σχετικο και με το πως παιζεις και τι κομματι αν εχει γρηγορες αξιες κλπ κλπ) αλλα οπως και να το κανεις υπαρχουν καποια θεματα δυσκολιας που πρεπει να ξεπερασεις με το ακουστικο μπασο...

 

ο ηχος βεβαια κατα την δικη μου αποψη ειδικα αν γραψεις με μικροφωνο στο ακουστικο εχει μεγαλη διαφορα απο ενα ηλεκτρικο μπασο ασχετα αν μοιαζει η οχι στο κοντρα μπασο ειναι σιγουρα πιο φυσικο... και ο αρχικος μου φοβος δεν ειναι μονο αν θα δωσω τα 800-1000 ευρο για ενα σχετικα καλο ακουστικο μπασο αλλα αν το αποτελεσμα θα αξιζει αυτη την διαφορα και σαν ηχος και σαν ευκολια παιξιματος....

 

ετσι εχοντας ολους αυτους τους προβληματισμους και προσεχοντας και ολες τις δικες σας απαντησεις εχω δει και την περιπτωση ενως αλλου οργανου που ναι μεν ειναι ακουστικο και σαν εικονα αλλα και σαν ηχος αλλα με το σεταρισμα που εχει  μπορει να μου δωσει την ακουστικη χρεια που ψαχνω αλλα με μεγαλύτερη ευκολια και με λιγοτερα τσακα τσουκ κλπ.

 

 

και νομιζω οτι αυτο ακουγεται πιο κοντα και στο κοντρα μπασο απο τα υπολοιπα ακ μπασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τασταρισμα και η κινηση στις χορδες οντως ειναι προβλημα κατ'εμε, ειναι πολυ εντονο συγκριτικα με μια ακουστικη κιθαρα πχ.

 

Πλακα εχει αυτο το microbass, ακουγεται ενδιαφερον. Εχεις εμπειρια με αταστα οργανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.... ενα φιλαρακι που ηθελε να παιζει μπασο στην παραλια για τα γκομενακια, μιλαμε για masterplan οχι αστεια...

 

Οφείλεις να μας πεις πως κατέληξε όλο αυτό. Οφείλεις. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχω ένα τσέλο και ένα ούτι που παίζω περισσότερο.... Βέβαια  το συγκεκριμένο μπασακι βγαίνει και με ταστα κανονικά οποτε επιλέγεις εσύ πιο θες.... Αν καταλήξω σε αυτό τελικά είναι και αυτό μια σκέψη μου. Το θετικό είναι ότι και το αταστο δειχνει ακριβως τις θεσεις στις νοτες οποτε βοηθάει αρκετά άλλα δεν εχω καταληξει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλεις να μας πεις πως κατέληξε όλο αυτό. Οφείλεις. ;D

 

Δεν πηγε και ασχημα, αν και σχετικα συντομα το γυρισε σε κιθαρα ;D

 

ναι έχω ένα τσέλο και ένα ούτι που παίζω περισσότερο.... Βέβαια  το συγκεκριμένο μπασακι βγαίνει και με ταστα κανονικά οποτε επιλέγεις εσύ πιο θες.... Αν καταλήξω σε αυτό τελικά είναι και αυτό μια σκέψη μου. Το θετικό είναι ότι και το αταστο δειχνει ακριβως τις θεσεις στις νοτες οποτε βοηθάει αρκετά άλλα δεν εχω καταληξει... :)

 

Ωραια, αν εχεις εμπειρια με αταστα οργανα δε θα δυσκολευτεις να συνηθισεις ενα αταστο μπασο. Αν σε ενδιαφερει ο ακουστικος ηχος και θες να προσεγγισεις τον ηχο του κοντραμπασου θα σου ελεγα να το σκεφτεις σαν επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου