Προς το περιεχόμενο

Ένα youtube κανάλι που αξίζει (Rick Beato)


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσα τις προάλες πάνω σε κάποια βίντεο που μου έκαναν εντύπωση.

Συνειδητοποίησα αργότερα ότι ήταν όλα από το κανάλι του κύριου Rick Beato (ψάξτε τον, αξίζει).

Μεγάλη ποικιλία θεμάτων, από θεωρία, αρμονία, κινηματογραφική μουσική, σύγχρονες τάσεις, κλπ.

 

Και τα κάνει πενηνταράκια, τα εξηγεί καλά και απλά.

 

Σαν πρώτη γνωριμία με αυτό το κανάλι, βάζω δύο βίντεο στα οποία προσπαθεί να αναλύσει πτυχές του ύφους του Pat Metheny.

 

Απολαύστε

 

 

 

Φυσικά δεν έχω καμία σχέση με τον Rick Beato (δεν διαφημίζω), όμως λόγω του πολύ μεγάλου ενδιαφέροντος του καναλιού του, θα επανέλθω με άλλα βίντεο από αυτό, διαφορετικής θεματολογίας.

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φιλε μου !

αυτό είναι αυτό που θέλω από το Noiz.

Ακριβώς.

:)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ένα άλλο πάρα πολύ καλό video-μάθημα από τον Rick, που ασχολείται με την αρμονική μινόρε κλίμακα.

 

Έτσι θα έπρεπε να μελετάμε κλίμακες κύριοι, είναι εργαλειάρα, όχι πάνω κάτω όσο πιο γρήγορα μπορούμε.

 

Όσοι νομίζετε ότι γνωρίζετε πολύ καλά την εν λόγω κλίμακα επειδή την χρησιμοποιείτε σολιστικά, ρίξτε μια ματιά, μπορεί να σας ανοίξει άλλους ορίζοντες.

 

Φοβερό μάθημα (ακούς Φώτη?  ;D). 8)

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό μάθημα (ακούς Φώτη?  ;D). 8)

  Όντως φοβερό μάθημα Στράτο, το κακό είναι ότι έχω να πιάσω κιθάρα σχεδόν δύο (2) μήνες.... :-[ :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι ότι έχω να πιάσω κιθάρα σχεδόν δύο (2) μήνες.... :-[ :-X

Γιατί, αυτόν τον είδες με κιθάρα? ;D ;D ;D

 

Δεν πειράζει Φώτη.

Μάζευε εσύ, κι όταν την πιάσεις θα είναι αλλιώς. :)

 

Αυτό που με ενδιαφέρει εδώ, είναι η κατανόηση του τι κάνει κάποιος με μια κλίμακα (στην περίπτωση αυτή είναι η αρμονική μινόρε), πώς μπορεί να την χρησιμοποιήσει, και να την μελετήσει.

 

Κοίταξε (και εσύ και όλοι και εγώ μαζί) πώς φτάνει κάποιος σε ακκόρντα που θυμίζουν αριθμό κινητού (όπως πολύ χαρακτηριστικά είχε γράψει ο Σπύρος Δ.), απλά και μόνο συνδυάζοντας τις 7 νότες μιας κλίμακας.

 

Αν είχες και ένα midi keyboard και έπαιζες-έγραφες μια συγχορδία από όλες αυτές, ενώ έπαιζες-έγραφες μια άλλη από αυτές με την κιθάρα, πάνω από ένα μπάσο (άλλη νότα της κλίμακας), μπορούσες να πετύχεις ένα πολύ "avant garde" αποτέλεσμα, σολάροντας μόνο πάνω σε μια (χιλιοφορεμένη από gypsy μέχρι neometal) κλίμακα. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όντως φοβερό μάθημα Στράτο, το κακό είναι ότι έχω να πιάσω κιθάρα σχεδόν δύο (2) μήνες.... :-[ :-X

 

Οχιιιιιιιιιιι. Μη κλεισεις τη καριερα σου τοσο νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχιιιιιιιιιιι. Μη κλεισεις τη καριερα σου τοσο νωρις.

Μην ανησυχείς, με ένα τηλέφωνο (πάρε την πόντια και πες της ότι ο Φώτης ετοιμάζει ένα κομμάτι γι' αυτήν αλλά δεν "στρώνεται" να το γράψει) λύνονται όλα. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχιιιιιιιιιιι. Μη κλεισεις τη καριερα σου τοσο νωρις.

  Όχι βρε μην ανησυχείς, ένα διάλειμμα κάνω, φορτίζω μπαταρίες! Θα επανέρθω δριμύτερος....μείνε συντονισμένος!!!!  8) 8) 8)  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου