Προς το περιεχόμενο

Oz Noy Clinic - Opening Up The Fretboard


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα σημαντικότερα μαθήματα είναι αυτό δλδ το πως να ανεβοκατεβαίνεις κλίμακες(modes) με οριζόντιο, κάθετο, η και διαγώνιo τρόπο από διαφορετικές θέσεις.

Είναι σημαντική η χαρτογράφηση του μπράτσου-ταστιέρας αφ'ενός μεν για να μην χάνεσαι αφ'ετέρου δε για να βρίσκεις εύκολα τα καινούργια μονοπάτια που προκύπτουν σε νέες ιδέες και συνθέσεις.Αυτό τουλάχιστον προσωπικά με βοηθάει πολύ.

 

Επίσης δώστε βάση στις διαφορετικές βαθμίδες των κλιμάκων που προκύπτουν από εναλλακτικές θέσεις της ταστιέρας.

 

Φαντάζομαι ότι κάποιοι καταλαβαίνουν ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την γρηγοράδα αλλά με τον προσανατολισμό την τονικότητα(αλλαγές) και την διαφορά του ήχου σε κάθε νότα-χορδή, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.Επίσης την χρήση των δαχτύλων και των ανάλογων χτυπημάτων ανά χορδή κλπ.

 

Δεν είναι πολύ δύσκολο, εαν αντιληφθείς το κόλπο μετά γίνεται παιχνίδι και μάλιστα ωραίο ;)<

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 11 μέρες ο συγκεκριμένος υπερπαίχτης θα είναι με το τρίο του στο Αθηνά Live... κι όταν λέμε τρίο του εννοούμε με τον Jimmy Haslip στο μπάσο και τον Keith Carlock στα drums. Not bad...  O0

 

OZ NOY - KEITH CARLOCK - JIMMY HASLIP Παρασκευή 17 και Σάββατο18 Μαρτίου 2017 | Yiorgos Fakanas - Art Music School - Ωδείο Τέχνης Γ.Β. Φακανάς - Athina Live (ολίγον τι ανορθόγραφο το promo κείμενο, αλλά παίρνετε ιδέα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 11 μέρες ο συγκεκριμένος υπερπαίχτης θα είναι με το τρίο του στο Αθηνά Live... κι όταν λέμε τρίο του εννοούμε με τον Jimmy Haslip στο μπάσο και τον Keith Carlock στα drums. Not bad...  O0

 

OZ NOY - KEITH CARLOCK - JIMMY HASLIP Παρασκευή 17 και Σάββατο18 Μαρτίου 2017 | Yiorgos Fakanas - Art Music School - Ωδείο Τέχνης Γ.Β. Φακανάς - Athina Live

Αλλά δεν θα πάς :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το νήμα σου και το πολύ ωραίο βίντεο του Oz, απλά το αναφέρω...

Αυτόν τον καιρό έρχονται φοβερά jazz ονόματα στο Gazarte και νομίζω δεν έχουν συζητηθεί εντός noiz. Σε λίγες μέρες Scofield, αργότερα Frisell, και το ίδιο σ/κ που παίζει ο Oz Noy στο Φακανά, ο Kenny Garrett. Live πολύ δυνατές εμπειρίες όλα πιθανότατα, και δεν συμβαίνουν κάθε μέρα. Εγώ δεν μένω Αθήνα, αλλά θα έχω την τύχη να ανέβω εκείνο το σ/κ και θα είμαι σε αυτές τις 2 συναυλίες. Και έχοντας δει τον Kenny Garrett στο παρελθόν, πραγματικά μιλάμε για ένα συγκλονιστικό αυτοσχεδιαστή, έναν πνευστό που βγαίνει μια φορά στα 50 χρόνια... καλά και ένα-δυο βίντεο στο youtube να δεις το ψιλοκαταλαβαίνεις, αλλά το ζωντανό είναι άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δει και γω και δεν ξέρω που να πρωτοπάω :D :D

Προς το παρόν παίζει μόνο Scofield στα σίγουρα

Ο Kenny Garrett ειναι μουσικάρα δεν τον έχω δει live (εχει ξαναέρθει Ελλάδα; )μάλλον δεν πρέπει να τον χάσουμε

Ο Frisell σταθερή ήρεμη δύναμη

Ο Oz Noy πολύ καλός live τον είχα δει την προηγούμενη που είχε ξανάρθει Φακανά

 

 

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο Kenny Garrett ειναι μουσικάρα δεν τον έχω δει live (εχει ξαναέρθει Ελλάδα; )μάλλον δεν πρέπει να τον χάσουμε

 

Είχε έρθει με Five Piece Band (Corea-Johnny Mac) στο Παλλάς...σοκ και δέος. Και νομίζω πως ήταν και με τον Miles στον Λυκαβηττό το 84.. δεν είμαι σίγουρος, να μας πει κανείς γέροντας, εγώ είμαι νεαρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε έρθει με Five Piece Band (Corea-Johnny Mac) στο Παλλάς...σοκ και δέος. Και νομίζω πως ήταν και με τον Miles στον Λυκαβηττό το 84.. δεν είμαι σίγουρος, να μας πει κανείς γέροντας, εγώ είμαι νεαρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και νομίζω πως ήταν και με τον Miles στον Λυκαβηττό το 84.. δεν είμαι σίγουρος, να μας πει κανείς γέροντας, εγώ είμαι νεαρός

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου