Προς το περιεχόμενο

Πολύ καλό freeware πρόγραμμα παρτιτούρας


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Musescore

http://musescore.org/

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο φόρουμ κατά το παρελθόν αλλά αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς μαζί του ΠΡΙΝ τα "σκάσει" για κάποια εμπορική έκδοση ή ακόμα χειρότερα πριν μπει σε περιπέτειες με κάποια αμφιβόλου προελεύσεως και αποτελεσμάτων "πειρατική" τους version....

Να σημειώσω ότι είναι πλήρως εξελληνισμένο από τα παιδιά του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου και ότι υπάρχουν γι αυτό αρκετά χρήσιμα plug ins...

 

Όποιος το χρησιμοποιήσει (ή ήδη το έχει κάνει) καλό θα είναι να καταθέσει τα συμπεράσματά του εδώ...

επίσης εμπειρίες από κάποιο ανάλογο του software που κυκλοφορεί θα είναι το ίδιο χρήσιμες...

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το MuseScore είναι ένα ελεύθερο πρόγραμμα σύνθεσης και επεξεργασίας μουσικού κειμένου για Windows, MacOS και Linux, βασισμένο στην αρχή WYSIWYG που προσφέρει μία δωρεάν εναλλακτική λύση αντί των αντίστοιχων εμπορικών προγραμμάτων όπως π.χ. το Sibelius και το Finale.

Μερικά χαρακτηριστικά:

 

    WYSIWYG, οι νότες εισάγονται σε μία "εικονική παρτιτούρα"

    Απεριόριστος αριθμός συστημάτων

    Μέχρι και τέσσερις φωνές ανά πεντάγραμμο

    Εύκολη και γρήγορη εισαγωγή νοτών με το ποντίκι, το πληκτρολόγιο ή μέσω MIDI

    Ενσωματωμένο sequencer και FluidSynth software synthesizer

    Εισαγωγή και εξαγωγή MusicXML και Standard MIDI Αρχείων

    (SMF)

    Διαθέσιμο για Windows, Mac και Linux

    Μεταφρασμένο σε 35 Γλώσσες

    Άδεια GNU GPL

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το μεταφόρτωσα..είμαι σίγουρος πως θα μου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.

Τα συγχαρητήριά μου στην ομάδα δημιουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

ειναι πολυ καλο το προγραμματακι και τη μεταφραση την εκαναν παιδια απο τη σχολη μου (Ιονιο Πανεπιστημιο Τμημα Μουσικων Σπουδων) εχει παρομοιο περιβαλλον με αυτο του finale!!! πραγματικα πολυ ελαφρυ και ευκολο ως προς την χρηση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστικότατο, με πολυφωνία, τρανσπόρτα και το σημαντικότερο σώζεις σε ότι θέλεις (pdf ας πούμε). Μπράβο στα παιδιά και από μένα

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ενα επισης πολυ καλο και ευκολοχρηστο tablature editor με καταγωγη Linux και εκδοσεις για Mac και Windows ειναι το tuxguitar.

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ φίλε npap. Θα το δοκιμάσω. Ούτως ή άλλως, άξια συγχαρητηρίων είναι και η ομάδα που το δημιούργησε.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Πολύ ελαφρύ και εύχρηστο! Πιθανότατα η καλύτερη FOSS λύση για συγγραφή παρτιτούρας. Πρόσφατα βγήκε major update.

 

http://midi2musescore.com/blog/2012/12/30/musescore-how-it-compares-with-finale-and-sibelius/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου