Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με firewire


den_exw_gafer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα του noiz.

Έχω ένα πρόβλημα σχετικά με το desktop pc και την firewire κάρτα. η μητρική του υπολογιστή μου δεν έχει firewire κι έτσι έβαλα μία pci κάρτα για να μπορώ να συνδέσω την κάρτα ήχου. Πλέον όμως ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει καμία από τις 2 κάρτες κι έχω την υποψία ότι φταίει η pci firewire που χω. ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω μέσα στα  windows 7 αν η εν λόγω κάρτα δουλεύει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είσαι σαφής. Μιλάς για μία κάρτα και μετά για δύο.

Τι κάρτες είναι αυτές; Και οι δύο είναι μέσω firewire; Ή η μία είναι εσωτερική;

Τι κάρτες ήχου και firewire είναι;

Τι chipset έχει η firewire ;

Γενικά να ξέρεις ότι πολλές firewire κάρτες θέλουν τσιπάκι Texas Instruments (TI) .

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι σαφής. Μιλάς για μία κάρτα και μετά για δύο.

Τι κάρτες είναι αυτές; Και οι δύο είναι μέσω firewire; Ή η μία είναι εσωτερική;

Τι κάρτες ήχου και firewire είναι;

Τι chipset έχει η firewire ;

Γενικά να ξέρεις ότι πολλές firewire κάρτες θέλουν τσιπάκι Texas Instruments (TI) .

 

Λοιπόν έχω 2 presonus fp10 οι οποιες ειναι firewire κάρτες αν βοηθά.

Επειδη η μητρική του pc δεν έχει firewire έχω βάλει μέσα μια pci κάρτα που βγάζει 2 firewire. όπως είναι δλδ η κάρτα γραφικών για παράδειγμα.

Αυτή λοιπόν έχω την εντύπωση ότι δε δουλεύει πλέον και θέλω να δω με κάποιο τρόπο μέσα από τα windows αν την αναγνωρίζει ή όχι.

Να τονίσω ότι μέχρι πρόσφατα δουλευε κανονικά. Με τον όρο chipset δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κι ελπίζω να έγινα πιο σαφής γιατί δε ξέρω και πολλά από ορολογία Η/Υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω 2 presonus fp10 οι οποιες ειναι firewire κάρτες αν βοηθά.

Επειδη η μητρική του pc δεν έχει firewire έχω βάλει μέσα μια pci κάρτα που βγάζει 2 firewire. όπως είναι δλδ η κάρτα γραφικών για παράδειγμα.

Αυτή λοιπόν έχω την εντύπωση ότι δε δουλεύει πλέον και θέλω να δω με κάποιο τρόπο μέσα από τα windows αν την αναγνωρίζει ή όχι.

Να τονίσω ότι μέχρι πρόσφατα δουλευε κανονικά. Με τον όρο chipset δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κι ελπίζω να έγινα πιο σαφής γιατί δε ξέρω και πολλά από ορολογία Η/Υ

 

Αν δούλευε κανονικά και τώρα δεν δουλεύει, ξέχνα το chipset, δεν έχει να κάνει.

 

Κάνε ένα System Restore στο μηχάνημά σου περίπου τις μέρες που σταμάτησε να δουλεύει η Firewire.

 

ΑΛΛΑ πριν από αυτό άνοιξε το κουτί και βεβαιώσου ότι η κάρτα πατάει καλά στη μητρική μπας και κουνήθηκε κάτι - και μια που είσαι εκεί ρίξε και ένα ξεσκόνισμα με την ηλεκτρική σκούπα από μικρή απόσταση - χωρίς να αγγίξεις την κάρτα ή κάτι άλλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχήν.. στο device manager δε λεει πουθενα IEEE 1394 παντως...

Μάλλον πρέπει να το ανοίξω και να δω αν οντως ακουμπα σωστα...

αλλιώς καινουριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο device manager δε λεει πουθενα IEEE 1394 παντως...

Ψάξε καλύτερα

 

Μάλλον πρέπει να το ανοίξω και να δω αν οντως ακουμπα σωστα...

αλλιώς καινουριο

Αδερφέ σόρρυ που θα γίνω ελαφρώς δηκτικός, αλλά από κάτι τέτοιους σαν εσένα κονομάνε οι εταιρίες και οι διάφοροι τεχνικοί Η/Υ. Δεν το λέω με κακία, μην παρεξηγηθώ  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δοκιμές το πόρισμα βγήκε:

-Οι κάρτες ήχου δε δουλεύουν

-Η κάρτα γραφικών επίσης (έγινε όταν άνοιξα τo thread)

-Άλλαξα την pci firewire γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτή τα έκανε όλα

Τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι νόμιζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δοκιμές το πόρισμα βγήκε:

-Οι κάρτες ήχου δε δουλεύουν

-Η κάρτα γραφικών επίσης (έγινε όταν άνοιξα τo thread)

-Άλλαξα την pci firewire γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτή τα έκανε όλα

Τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι νόμιζα...

Λοιπόν έχω 2 presonus fp10 οι οποιες ειναι firewire κάρτες αν βοηθά.

Επειδη η μητρική του pc δεν έχει firewire έχω βάλει μέσα μια pci κάρτα που βγάζει 2 firewire. όπως είναι δλδ η κάρτα γραφικών για παράδειγμα.

Αυτή λοιπόν έχω την εντύπωση ότι δε δουλεύει πλέον και θέλω να δω με κάποιο τρόπο μέσα από τα windows αν την αναγνωρίζει ή όχι.

Να τονίσω ότι μέχρι πρόσφατα δουλευε κανονικά. Με τον όρο chipset δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κι ελπίζω να έγινα πιο σαφής γιατί δε ξέρω και πολλά από ορολογία Η/Υ

 

Ακριβώς πριν ένα λεπτό, είχα ξεκινήσει να σου απαντώ, αλλά με πρόλαβες.

 

Ιδού λοιπόν μερικές ερωτήσεις;

 

α) Γιατί έχεις δύο τέτοιες κάρτες; Τι γράφεις; Τη Συμφωνική του Βερολίνου και της Βιέννης μαζί;

 

β) Ποιος (μαλάκας) σου είπε ότι χρειάζεσαι δύο πόρτες firewire για να συνδέσεις τις δύο κάρτες σου; Χρειάζεται μόνο μία, και εφ' όσον έκανες τη δαπάνη για τις κάρτες, έπρεπε από την πρώτη στιγμή να πάρεις μία ακριβή PCI κάρτα, έτσι θα ήξερες και τι σημαίνει chipset.

 

γ) Επειδή είναι πιθανό ότι έχεις κάψει μία ή περισσότερες από τις συνολικά έξι(6) πόρτες Firewire που έχεις, είναι κατεπείγον να πας τις Presonus σε κάποιον φίλο και να ελέγξετε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ότι οι κάρτες δεν έχουν πάθει ζημιά.

 

δ) ΠΟΤΕ (με τέσσερα κεφαλαία γράμματα) δεν βάζεις-βγάζεις firewire βύσματα όταν οι συσκευές είναι αναμμένες. Επαναλαμβάνω ΠΟΤΕ. Πρέπει να είναι σβηστός ΚΑΙ ο υπολογιστής, ΚΑΙ οι συσκευές. Ναι, το ξέρω ότι είναι πολύ χρονοβόρο.

 

ε) Αν είσαι τυχερός και αποδειχθεί ότι δεν έχεις κάψει τις κάρτες, θεώρησε επιβεβλημένο (κατά τη γνώμη μου) ότι καλό θα ήταν να πάρεις ένα motherboard.

 

στ) Το σημαντικότερο: όπως είπες και μόνος, δεν είσαι σχετικός. Γενικά, δεν έχω πρόβλημα με ανθρώπους που παραδέχονται ότι δεν ξέρουν. Όμως - ρε, τρελέ - πρέπει να πάψεις να είσαι άσχετος όταν θέλεις να διαχειρίζεσαι τέτοιο εξοπλισμό.

 

Φιλικά.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου