Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση και αγορά κιθάρας


sensk2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινώντας, αναφέρω οτι είμαι πληκτράς και μου αρέσει πολύ και η κιθάρα. Αποφάσισα λοιπόν να μάθω και κιθάρα (αν υποτεθεί οτι έμαθα πλήκτρα). Σκοπός απλά να παίζω κομμάτια και όχι να γίνω δεξιοτέχνης. Το είδος που μου αρέσει περισσότερο είναι οι μπαλάντες και απόκλειση προς ροκ και ποπ (πχ. Ramazzotti, Clapton - wonderful tonight, tears in heaven κλπ )(άκουσα τον Κροκίδη με τον Παπακωνσταντίνου και τον ήχο του και αρρώστησα). Όντας λοιπόν άσχετος χρειάζομαι βοήθεια στα εξής: α) από τι είδους κιθάρα να ξεκινήσω β) Τι βιβλία ή site προτείνετε (Ωδείο δεν ξαναπάω, βαρέθηκα 13 χρόνια, θέλω να μάθω αργά και χαλαρά) γ) Φίλος - πωλητής Νάκα, μου πρότεινε αφού κλείνω περισσότερο προς την ηλεκτρική να ξεκινήσω με αυτόν τον τύπο, μια και ο τρόπος παιξίματος σε σχέση με την κλασσική διαφέρει. Ακόμη μου πρότεινε για αγορά την Line6 variax 700 μια και ζήτησα μια κιθάρα που θα μάθω, αλλά θα έχει και αξιοπρεπή ήχο. Η συγκεκριμένη μιμείται τις Fender, Gibson κ. ά. καθώς και μερικές ακουστικές. Η ιδέα μου άρεσε καθώς και ο ήχος της κιθάρας που άκουσα (χωρίς πεταλιέρα), μες την ασχετοσύνη μου, μου φάνηκε καλός αλλά και η λόξα μου (όντας πληκτράς) για ποικιλία ήχων και δυνατοτήτων καλύπτεται από το συγκεκριμένο στυλ κιθάρας. Ποιά η γνώμη σας και δ) μου προτάθηκε η πεταλιέρα Line6 Pod xt live.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χωρίς να ειμαι ο πλεον αρμοδιος για να σε βοηθησω στο ποια κιθαρα θα επιλεξεις για αρχαριος, πιστςυω οτι η line 6 που σου προτεινε ο πωλητης ειναι πολυ "ειδικη" κιθαρα για αρχαριους.

αποψη μου ειναι να ξεκινησεις με καποια φτηνη κιθαρα, γιατι στο κατω κατω μπορει να βαρεθεις η να σταματησεις για χιλιους 2 αλλους λογους. στο ποια θα ειναι η επιλογη σου θα σε βοηθησουν εμπειροτεροι απο εμενα :wink:

 

να και μερικες φωτο απο τις επιρροες σου, χωρις αυτο σημαινει απαραιτητα οτι θα πρεπει να ακολουθησεις τις επιλογες τους.

 

eros_ramazzotti.jpg

 

 

clapton.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση mechmg93. Ο σκοπός μου είναι να πάρω μια κιθάρα που θα καλύψει και τις αυριανές μου ανάγκες (αν υποτεθεί οτι θα φτάσω στον επιθυμητό στόχο). Και δεν ξεκινάω με φτηνή, διότι αποδείχτηκε σε μένα, με τη πάροδο των χρόνων και ύστερα από την αγορά 45 συνολικά πληκτροφόρων (αναζητώντας το καλύτερο και χάνοντας από την πώλησή τους ως μεταχειρισμένα) οτι το ακριβότερο προϊόν είναι αυτό που μένει, έστω για να το καμαρώνεις και να σου θυμίζει μια ιστορία. Από τη στιγμή που άρχισα να αγοράζω όργανα που ήταν τα καλύτερα στην εποχή τους, αρχισα πλέον να μη πουλάω και να βρίσκομαι με ένα κατά τη γνώμη μου πολύ καλό σετ, σήμερα. Το ίδιο πιστεύω και για την κιθάρα. Έστω και αν τελικά την παρατήσω, θα χαρώ όταν έρθει ένας φίλος κιθαρίστας στο σπίτι, να βρεί ένα καλό όργανο και να παίξουμε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ουσιαστικοτερο στην περιπτωση σου ειναι το ποσα χρηματα διαθετεις.αν θυμαμαι καλα η line 6 που αναφερεσαι κοστιζει γυρω στα 1200 ευρω. με τα λεφτα αυτα εχεις μια που μεγαλη γκαμα επιλογων.

 

επειδη περασα και εγω απο την αναζητηση κιθαρας(βεβαια no money no guitar ακομα για μενα), παιζοντας συνεχεια με μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ μεξικανικη stratocaster ενος φιλου, κατεληξα οτι με αυτο το οργανο μπορεις να παιξεις τα ΠΑΝΤΑ!!

πιστευω οτι για αρχη, αλλα(αλλα και για τελος...) μπορεις να ξεκινησεις απο μια stratocaster.το ιδιο λεγεται και για τις telecaster.(μεσα στα χριστουγεννα ελιζω να το διαπιστωσω και γω) :cry: .

 

κανε λιγη υπομονη να σου απαντησουν και οι υπολοιποι και μετα δεν θα ξερεις τι να αγορασεις με τοσα που θα ακουσεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, αν μας διαφωτίσεις ως προς το budget σου θα μπορούμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα...

 

Τις Variax δεν τις ξέρω καθόλου, αλλά δεν τις έχω συμπαθήσει. Και τις κάλτσες τους να παίζουν δηλαδή, κατ'εμέ στο μάτι πάσχουν από έλλειψη ταυτότητας. Αυτό κάποιους τους ενοχλεί, κάποιους όχι.

 

Πάντως αν δεν ξεκινάς με κάποιο μοντέλο κατά νου ως "έρωτα-σημείο αναφοράς" όπως οι πιό πολλοί κιθαρίστες υποθέτω, το ψάξιμο θά'ναι 10 φορές πιο χρονοβόρο...

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Και δεν ξεκινάω με φτηνή' date=' διότι αποδείχτηκε σε μένα, με τη πάροδο των χρόνων και ύστερα από την αγορά 45 συνολικά πληκτροφόρων (αναζητώντας το καλύτερο και χάνοντας από την πώλησή τους ως μεταχειρισμένα) οτι το ακριβότερο προϊόν είναι αυτό που μένει, έστω για να το καμαρώνεις και να σου θυμίζει μια ιστορία. Από τη στιγμή που άρχισα να αγοράζω όργανα που ήταν τα καλύτερα στην εποχή τους, αρχισα πλέον να μη πουλάω και να βρίσκομαι με ένα κατά τη γνώμη μου πολύ καλό σετ, σήμερα. Το ίδιο πιστεύω και για την κιθάρα. Έστω και αν τελικά την παρατήσω, θα χαρώ όταν έρθει ένας φίλος κιθαρίστας στο σπίτι, να βρεί ένα καλό όργανο και να παίξουμε μαζί.[/quote']

 

Tι να πω για μένα κάνεις μεγάλο λάθος! Κανείς για το πρώτο πρώτο του όργανο (κιθάρα-μπάσσο) δεν θα έπρεπε να δίνει πάνω των 400 άντε αν τα έχει 500 Ευρώ. Για καλό δικό του, για να το χαρεί, να μάθει πάνω του να παίζει, να το σετάρει και ότι γουστάρει να μάθει χωρίς φόβο αλλά με πάθος. Η μήπως νομίζεις ότι με όσα φράγκα σου λέω δεν παίρνεις ένα πολύ αξιοπρεπές όργανο το οποίο δεν θα σου φανεί ποτέ απαραίτητο να το ξεφορτωθείς! Τώρα αν θες Variax και σε εξιτάρει το παραμύθι με τις πολλές νεράιδες, μην μπω ανάμεσα σε ένα και τις επιθυμίες σου…. Πάντως το 90% όσων κατέληξαν στην λύση με τις πολλές νεράιδες μετά από λίγο καιρό διάλεξαν τις δυο από το χαρέμι και τις άλλες τις ξέχασε και η μάνα τους. Βέβαια από την άλλη μπορεί να ανήκεις στην μειονότητα ή να είσαι και πολυγαμικός τύπος!!!! :wink:

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια stratocaster είναι μια καλή αρχή ... και ένας απλός αξιοπρεπής ενισχυτής.

 

Ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις

Squier Standard Strat,

Highway Strat,

American Strat

και παραλαγές μοντέλων τους

 

Οσο για ενισχυτή είτε ένα απλο λαμπάτο (Fender, Peavey, κλπ) σαν και αυτούς που έχουν προτείνει ξανα και ξανα σε αυτό το φόρουμ είτε ένα απλό και καλό modeling για να ψαχτείς σε διαφορετικά ηχοχρώματα. Εμενα μου αρέσει ο Roland Cube 30 και Cube 60.

 

Μια γνώμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου