Προς το περιεχόμενο

Νέα αγορά και ταυτόχρονη αγορά ανταλλακτικών.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον , με απασχολεί το εξής:

 

Σε κάθε «νέα» απόκτηση συσκευής, (το «νέος» προσδιορίζει επιθετικά το «απόκτηση» και όχι το «συσκευή», γιατί αυτή μπορεί να είναι και used) , ό,τι και να είναι αυτή….από κιθάρα, προτζέκτορας….ως καζανάκι για το μπάνιο ;D, μπαίνει στην εξίσωση ΚΑΙ η ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών και όχι μόνο κατά την ημερομηνία αγοράς , αλλά υπάρχει μια σχετική πρόβλεψη σε βάθος τουλάχιστον 10ετίας.

 

Η ευκολία εύρεσης δεν διαπιστώνεται απλά με ένα ψάξιμο στο internet , αλλά με άμεση  επικοινωνία και σε πολλές περιπτώσεις με άμεση παραγγελία των ανταλλακτικών που πιθανολογώ ότι θα χαλάσουν (π.χ. σε έναν προτζέκτορα , δεν θα πάρω ανταλλακτικό για την VGA είσοδο, αλλά λάμπα, γιατί αυτή είναι το πιθανότερο να χαλάσει. Φυσικά αν χαλάσει η VGA είσοδος και παρέλθει 10ετια ή και 5ετία από την κατασκευή του μοντέλου, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν πραγματικά ).

 

Αν το συνδυάσω αυτό δε με την παρούσα κατάσταση στην Ελλάδα , που για λόγους που όλοι ξέρουμε-και δεν χρειάζεται να αναπτυχθούν εδώ-, ότι δηλαδή ελάχιστες εταιρίες μπορούν να έχουν στοκ ανταλλακτικών, τα πράγματα «δυσκολεύουν» ακόμα περισσότερο. 

Σας απασχολεί και εσάς  αυτό το θέμα ή εγώ είμαι υποχόνδριος;  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελάχιστα πράγματα υπάρχει η δυσκολία εξεύρεσης ανταλλακτικών, εάν και εφόσον χρησιμοποιείς το internet (είτε ebay, είτε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα) για τις αγορές σου.

 

Αυτό που σε απασχολεί είναι κατά πόσον μπορείς να βρεις το ο,τιδήποτε σε στοκ στην Ελλάδα.

 

Απλά πρέπει να διαλέξεις: είτε συνεχίζεις και στηρίζεις την ελληνική αγορά και τους συμπολίτες / συμπατριώτες σου προσπαθώντας να αγοράζεις ό,τι και αν ψάχνεις εντός των συνόρων, είτε το παίρνεις απόφαση ότι δεν... οπότε αγοράζεις ηλεκτρονικά. Υπάρχει και μέση οδός βέβαια, οπού κρίνεις και αποφασίζεις κατά περίπτωση.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι ο προβληματισμός σου είναι όντως υπαρκτός, μόνο αν στηρίζεις φανατικά την πρώτη επιλογή.

 

(να ξεκαθαρίσω: καμία μομφή ή άποψη από την μεριά μου για το τί αποφασίζει ο καθένας για την τσέπη του. Απλά αναφέρω τις επιλογές που υπάρχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για ελάχιστα πράγματα υπάρχει η δυσκολία εξεύρεσης ανταλλακτικών, εάν και εφόσον χρησιμοποιείς το internet (είτε ebay, είτε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα) για τις αγορές σου.

 

Αυτό που σε απασχολεί είναι κατά πόσον μπορείς να βρεις το ο,τιδήποτε σε στοκ στην Ελλάδα.

 

Απλά πρέπει να διαλέξεις: είτε συνεχίζεις και στηρίζεις την ελληνική αγορά και τους συμπολίτες / συμπατριώτες σου προσπαθώντας να αγοράζεις ό,τι και αν ψάχνεις εντός των συνόρων, είτε το παίρνεις απόφαση ότι δεν... οπότε αγοράζεις ηλεκτρονικά. Υπάρχει και μέση οδός βέβαια, οπού κρίνεις και αποφασίζεις κατά περίπτωση.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι ο προβληματισμός σου είναι όντως υπαρκτός, μόνο αν στηρίζεις φανατικά την πρώτη επιλογή.

 

(να ξεκαθαρίσω: καμία μομφή ή άποψη από την μεριά μου για το τί αποφασίζει ο καθένας για την τσέπη του. Απλά αναφέρω τις επιλογές που υπάρχουν).

 

Όχι δεν είναι έτσι ακριβώς.

Δεν είναι έτσι εννοώ ότι ούτε στηρίζω την Ελληνική Αγορά, ούτε ότι δεν ψάχνω στο internet.

 

Από το Internet ξεκινάω μάλιστα.

 

Θα σου πω ένα παράδειγμα.

Επί 3 χρόνια, αν έχεις τον Θεό σου, έψαχνα ενά μεντεσεδάκι για ένα πικαπ Stanton. (είναι αυτό που συνδέει το dust cover με το πικαπ- δεν είναι ζωτικής σημασίας ανταλλακτικό- απλά δεν μπορείς να φέρεις σε ανάκληση το dust cover).

 

Επί 3 χρόνια τα έψαχνα……ΠΑΝΤΟΥ.

Φυσικά από την αρχή της τριετούς αναζήτησης, και ταυτόχρονα με τις ιδιωτικές έρευνές μου , από τον ιμπέη….μέχρι την ίδια την Stanton, είχα ενημερώσει και τον Νάκα.

 

3 χρόνια τίποτα……και εκεί που το πήρα απόφαση ότι δεν θα βρώ……με ενημερώνει ο Νάκας ότι ΒΡΗΚΕ! (πήρα 2 ζευγάρια – και μάλιστα σε ΣΩΣΤΗ τιμή- ήξερε το τεχνικό τμήμα του Νάκα ότι το ανταλλακτικό είναι σε  μεγάλη έλλειψη- θα μπορούσε να μου "φουσκώσει" την τιμή).

 

Ταυτόχρονα είχα βαρεθεί (γιατί με το ίδιο keyword εμφανιζόταν και αυτό)  να βρίσκω ΠΑΝΤΟΥ το αντίστοιχο ανταλλακτικό για το SL MKII της Technics, σε ό,τι χρώμα και τιμή γούστερνα.

 

Άρα, για να έρθω στην αρχική μου τοποθέτηση….στην εξίσωση πλέον αν έπρεπε τώρα να αγοράσω πικαπ, δεν θα ήταν το δίλημμα αγορά από Ελλάδα ή Εξωτερικό, αλλά αγορά Stanton ή Technics (και ας κόστιζε παραπάνω το δεύτερο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μέρος της καθημερινότητάς μου παρόμοια προβλήματα, αλλά δεν έχω και πλήρη ανοσία...

Έχετε ιδέα πόσο δυσεύρετο είναι ένα ρημάδι καλώδιο τροφοδοσίας για Tonelab SE/LE; Και μιλάμε για κάτι που δεν είναι ούτε δέκα χρόνια εκτός κυκλοφορίας, άσε που μέχρι πρότινος κάθε σπίτι είχε από δυο - τρεις.  :laugh:

 

Αν αγόραζα τώρα κάτι που να έχει τέτοιου είδους "αστερίσκο" (π.χ. ένα κομμάτι gear που να λειτουργεί με δυσεύρετο/μη δημοφιλή τύπο λυχνίας), σίγουρα θα έκανα τα κουμάντα μου. Και σίγουρα θα φρόντιζα να βεβαιωθώ ότι δε με εξυπηρετεί στον ίδιο βαθμό μια απλούστερη λύση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι μέρος της καθημερινότητάς μου παρόμοια προβλήματα, αλλά δεν έχω και πλήρη ανοσία...

Έχετε ιδέα πόσο δυσεύρετο είναι ένα ρημάδι καλώδιο τροφοδοσίας για Tonelab SE/LE; Και μιλάμε για κάτι που δεν είναι ούτε δέκα χρόνια εκτός κυκλοφορίας, άσε που μέχρι πρότινος κάθε σπίτι είχε από δυο - τρεις.  :laugh:

 

Αν αγόραζα τώρα κάτι που να έχει τέτοιου είδους "αστερίσκο" (π.χ. ένα κομμάτι gear που να λειτουργεί με δυσεύρετο/μη δημοφιλή τύπο λυχνίας), σίγουρα θα έκανα τα κουμάντα μου. Και σίγουρα θα φρόντιζα να βεβαιωθώ ότι δε με εξυπηρετεί στον ίδιο βαθμό μια απλούστερη λύση.

 

Ούτε και με εμένα ήταν, μέχρι που κάποια στιγμή, άρχισαν να χαλάνε ταυτόχρονα διάφορα πράγματα….και μπήκα στο τριπάκι.

Και άρχισα να το ψάχνω το θέμα διεξοδικώς μέχρι και….μεταφυσικώς.

Και ξέρεις που κατέληξα ;(όσο και αν ακουστεί σαν τσιτάτο βγαλμένο από το νόμο του Μέρφυ).

Ότι συνήθως χαλάει κάτι μικρό και προβλέψιμο ως αναλώσιμο, το οποίο , ενώ βρίσκεις όλα τα άλλα ανταλλακτικά, ακόμα και αυτά που δεν προβλεπόταν να χαλάσουν, το μικρό αυτό ΔΕΝ θα το βρεις πουθενά.

 

Ακολουθεί παράδειγμα κατανόησης:

Σε ένα καζανάκι , δεν θα σου χαλάσει ούτε το παγούρι, ούτε ο μηχανισμός, ούτε το φλοτέρ….αλλά μια μικρή τσιμούχα (που γ@μ@ει όλο το σύστημα) , την οποία…..ΔΕΝ θα την βρίσκεις με τίποτα….μέχρι να την βρεις σε ένα αγγλικό site σε Τσέχικο sever , για 35 ,00 €

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας απασχολεί και εσάς  αυτό το θέμα ή εγώ είμαι υποχόνδριος;  ;D

 

Η δική μου προσέγγιση είναι η εξής: αν κάτι έχει ελάχιστα μηχανικά μέρη (όπως τα Mac μου), τότε αγοράζω (το συντομότερο δυνατόν) ανταλλακτικά γι' αυτά τα μηχανικά μέρη και τα βάζω σε μίαν άκρη.

 

Αν κάτι είναι μηχανικό καθ' αυτό (δηλ, μη ηλεκτρονικό) τότε αγοράζω δύο από αυτά, την ίδια ακριβώς μέρα και ώρα. Ασφαλώς, δεν μπορεί κάποιος να το κάνει με πολύ ακριβά πράγματα και - ούτως ή άλλως - δεν έχει νόημα να το κάνει αν δεν έχει καθημερινή χρήση αυτών των αντικειμένων.

 

Στο ερώτημα αν είμαστε υποχόνδριοι, η προφανής απάντηση είναι ότι "ναι, είμαστε" (και μπράβο μας).

 

Αλλά πέραν των αστείων, έχω σώσει διάφορα πράγματα και έχω γλυτώσει πολλά χρήματα με την παραπάνω πρακτική.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Στο ερώτημα αν είμαστε υποχόνδριοι, η προφανής απάντηση είναι ότι "ναι, είμαστε" (και μπράβο μας).

 

 

 

Καλά, και εγώ το ξερα ότι είμαι, αλλά είναι πολύ παρήγορο να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λάκη μ', στον ψυχολογικό τομέα δεν μπορώ να βοηθήσω (τουλάχιστον πριν λύσω τα δικά μου πρώτα)... 8) ;D

 

στο θέμα της πρόβλεψης μελλοντικών αναγκών σε ανταλλακτικά όμως, η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει το εξής απλόν (και απαράβατον χωρίς εξαιρέσεις στην πράξη)...

 

θέλω να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα δυσάρεστων εκπλήξεων μακροπρόθεσμα?...

 

αγοράζω με βασικό κριτήριο την "εμπορικότητα" του προϊόντος (κυνηγώντας παράλληλα το σημείο που αυτή προσεγγίζει ή ιδανικά ταυτίζεται με το best buy)...  χαρακτηριστικό παράδειγμα έδωσες παραπάνω...

 

όπου οι αγορές μου (σε όλα τα επίπεδα) 30 χρόνια τώρα τήρησαν τον κανόνα, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα... πίσω από τις λοιπές κρύβονται διάφορες πικρές ιστορίες... ;)

 

 

 

ΥΓ. το να επενδύσω σε αρχική "διπλή αγορά", προσωπικά δεν το θεωρώ σοφόν... με τους ρυθμούς τεχνολογικής ανάπτυξης την μετεγενέστερη στιγμή που θα αποκτήσω το πρόβλημα θα αντικαταστήσω την υπάρχουσα συσκευή με μια πολύ καλύτερη με το ίδιο αναλογικά κόστος (ε εντάξει σε σπάνιες περιπτώσεις πρόωρης έκπτωσης μιας τεχνολογίας όπου πρακτικά όμως θα είχα επενδύσει δημιουργικά, ποιοτικά και εργονομικά όπως πχ κάποτε με το εκπληκτικό αλλά με σύντομη και αντιεμπορική καριέρα AKAI mg 14D που σου είχα πει, αν είχα τα φράγκα και είχα προνοήσει ως Κάλχας να πάρω εξ αρχής δύο και να προ παραγγείλω και καμιά 500 κασέτες, ίσως να το είχα ακόμα)...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Nik

 

 

αγοράζω με βασικό κριτήριο την "εμπορικότητα" του προϊόντος (κυνηγώντας παράλληλα το σημείο που αυτή προσεγγίζει ή ιδανικά ταυτίζεται με το best buy)...  χαρακτηριστικό παράδειγμα έδωσες παραπάνω...

 

 

 

Και πολύ καλά κάνεις.

 

Εγώ δεν σκεφτόμουν έτσι, γιατί δεν ήξερα ή γιατί δεν με συνέφερε οικονομικά.

 

Η φτήνια τρώει τον παρά .&-

 

Ναι, στο παράδειγμα που έδωσα, πήρα το stanton str860, αντί για το sl mkII, για 300 με 350 € διαφορά, που δεν είναι μικρό ποσό, αλλά αν υπολογίσεις αυτό που λέμε τώρα (εύρεση ανταλλακτικών) αλλά και αξία μεταπώλησης , έκανα πολύ κακως.

 

Επίσης είναι αλήθεια ότι πλέον τα καταναλωτικά αγαθά, όπως πολύ σωστά λες, ΔΕΝ αξίζουν επισκευής.

Μια καινούργια tv ή ένα pc, θεωρητικά έκανε απόσβεση αν σου πάει 7 με 10 χρόνια.

Αν χαλάσει, παίρνεις άλλη/άλλο.

 

Αν όμως είχα πάρει π.χ. μια Bang and olufsen BeoVision 7802 (αντίστοιχο παράδειγμα με το AKAI mg 14D ) που χαλβάδιαζα (με 350,00 €- και που στα μάτια μου είναι 1000 φορές καλλίτερη από ΟΛΕΣ τις καινούργιες - αλλά τελικά δεν πήρα γι’ αυτόν τον λόγο- ….. «που να τρέχω αν χαλάσει κάτι») ΔΕΝ θα ήθελα να την αντικαταστήσω ΠΟΤΕ.

 

Καταλαβαίνω ότι εν μέρει «πληρώνω» την ιδιοτροπία μου (αναφορικά και με το vintage)  , αλλά την έχω πατήσει και με σύγχρονες αγορές.

 

Όταν πήρα π.χ. ένα viewsonic προτζέκτορα ήταν ευρείας κυκλοφορίας.

 

Το μοντέλο ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ύστερα από 10 χρόνια, και εγώ για να βρω λάμπες στράφηκα στην Αμερική (και έφαγα το τελωνείο) και στην Ασιά (και έφαγα τα νιάτα μου μέχρι να έρθει ;D).

 

Αν είχα προνοήσει το 2006 που τον πήρα, να πάρω 2 spare λάμπες (έστω σιγά σιγά-τότε τις εύρισκες και στα περίπτερα που λέει ο λόγος ;D ) ΔΕΝ θα είχα αυτά τα θέματα 10 χρόνια μετά.

etc..etc ...etc... ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου