Προς το περιεχόμενο

για ριξτε λιγακι μια βοηθεια σχετικα με ηχογραφηση στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.

 

δε καταφερα να βρω μερικες απαντησεις οποτε ειπα να ανοιξω ενα καινουριο θεμα.

 

Ηχογραφω στο σπιτι στο cubase. H καρτα ηχου ειναι αυτη tascam_us_122l.jpg. Oι γνωσεις μου σε θεμα ηχογραφησης ειναι κατω του επιτρεπτου οριου....Δε διαθετω μικροφωνα υψηλων προδιαγραφων παρα μονο ενα sm58 και ενα 58beta. Βαζω το mic στο πλεκτο του κομπο και απο εκει κατευθειαν στη καρτα. Ο ηχος ομως ειναι απαραδεκτος. Σα τζιτζικι ακουγεται. ασε που πρεπει να βαλω το volume της καρτας στο τερμα για να ακουστει αλλα τοτε clipαρει!

 

Στο ψαχνο τωρα....

 

Τι χρειαζομαι για να κανω τη δουλεια μου σωστα.

 

Ενα αλλο μικροφωνο?

Μια μικρη κονσολιτσα προενισχυτρια?

Κατι διαδικαστικο που δε το κανω??

Σε λογικα οικονομικα ορια παιδια ετσι?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με το ίδιο setup είμαι, και μάλλιστα με πολύ πιο low budget ενισχυτάκο, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δοκίμασε ίσως ν'απομακρύνεις ή ν'αλλάξεις θέση στο μικρόφωνο, και ποτέ μην ανεβάζεις πολύ το level απ'την κάρτα, έχε το στη μέση και λίγο παραπάνω. Αν είναι χαμηλά ανέβαζε απ'τον ενισχυτή, απ'την κάρτα όσο ανεβάζεις τόσο χειρότερα ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Τονυ αν βαλω στη μεση το volume της καρτας δεν ακουγεται τιποτα! Η κυματομορφη ειναι ευθεια εντελως!!!

Το phantom που το βαζεις? on η off? μηπως εση γραφεις στο δεξι καναλι της καρτας? εχω χασει τη μπαλα δε βγαζω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To phantom το'χω μονίμως off με τα SM, και ηχογραφώ είτε μόνο στο δεξί κανάλι με ένα mic ή με δύο διαφορετικά (ένα beta κι ένα απλό) stereo. Παίξε λίγο και με το guitar/mic. Ίσως κάνει τη διαφορά, ξέρω γω...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το phantom είναι για πυκνωτικά μικρόφωνα, για τα δικά σου άστο off.

 

βάλε το μικρόφωνο λίγα εκατοστά από τον κώνο του μεγαφώνου (επλίζω όταν λες πλεχτό να μην το βάζεις μπροστά από το... ξύλο) Βάλε τα ακουστικά στην κάρτα καταρχήν να δεις αν έχεις σήμα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι εδω καλα τα πας...αλλα ειναι πολυ χαμηλο το σημα! μιλαμε για ανθρωπινη ενταση του ενισχυτη ετσι?

 

Ανάλογα τι θεωρείς ανθρώπινη!  ;D

 

Ντάξει, δεν είναι με τίποτα για ώρες κοινής ησυχίας αλλά δεν κουφαίνεσαι κιόλας. Τουλάχιστον το καλύτερο αποτέλεσμα το έβγαλα με τον ενισχυτή σχετικά δυνατά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακολούθησε τα παρακάτω:

 

1.Το μικρόφωνο το συνδέεις στην είσοδο Mic IN. (όχι Line IN)

2.Επιλέγεις στον διακόπτη δεξιά τη θέση Mic.

3.Ρυθμίζεις την ευαισθησία  εισόδου στο αντίστοιχο input που το σύνδεσες (L or R) μέχρι να έχεις σωστό σήμα και ν' ανάβει το λαμπάκι.

4.Φρόντισε η κάρτα να είναι σωστά ρυθμισμένη μεσα στον υπολογιστή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου