Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κόλληση και γείωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Επί του θέματος:

 

Τις προάλλες άλλαξα σε μία κιθάρα μου τον μαγνήτη bridge με ένα DiMarzio FRED (όχι ότι έχει σημασία το μοντέλο)

 

Παρατήρησα ότι στο volume pot τα καλώδια από middle και neck μαγνήτες ήταν κολλημένα μαζί επι της πλάτης του pot.

 

Επειδή εγώ δεν κατάφερα να κολλήσω καλάι πάνω στο υπάρχον καλάι, κόλλησα λίγο πιο δίπλα πάλι όμως πάνω στο pot (αν και πρέπει να αναφέρω ότι δεν κολλούσε εύκολα η φάση και παιδεύτηκα για να τα καταφέρω αλλά τα κατάφερα τελικά).

 

Η σύνδεση με τον 5θέσιο έγινε κανονικά.

 

Το θέμα είναι ότι στη θέση 2(neck+middle) έχω hum cancelling. Στη θέση 4 αλλά και στη θέση 5 έχω θόρυβο σε υψηλά gain. Όχι τόσο όσο στη θέση 1 ή 3 αλλά υπαρκτό, αρκετό και ενοχλητικό.

 

Τις πταίει λοιπόν; Να ξανακοιτάξω τις κολλήσεις;

 

Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ!!  ???

Ευχαριστώ!

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρες αν έχεις κάνει σωστά τις κολλήσεις αρχικά? Από την περιγραφή σου, φαίνεται ότι ίσως να παίζει σαν μονοπηνιακός

 

Θα πρέπει να έχεις:

 

α) Το κοκκινο καλωδιακι στον πενταθέσιο

β) το πράσινο κ το γυμνό πάνω στο καπάκι του volume (δεν πειράζει που το έχεις πιο δίπλα από τις άλλες γειώσεις, ίσως να είναι κ καλύτερα)

γ) Το άσπρο κ το μαύρο ενωμένα μεταξύ τους αλλά όχι συνδεδεμένα κάπου (για να μην κανουν καπου επαφή, καλό είναι να βάλεις ενα κομματάκι μονωτική ταινία στην ένωσή τους για να μην είναι εκτεθείμενα).

 

Επίσης, γενικά πρόσεξε μην ακουμπάνε γυμνά καλώδια μεταξύ τους μέσα.

 

Με τις παραπάνω συνδέσεις, η θέση 5 (bridge) θα πρέπει να μην παραγει σχεδόν καθόλου θόρυβο (λίγος βόμβος με πολύ high gain είναι αναμενόμενος).

 

Στην θέση 4 (bridge+middle) θα έχει ούτως ή άλλως βόμβο γιατί γινεται μίξη ενος αθορυβου μαγνητη (του διπλού) με μονοπηνιακό κ δεν μπορεί να εξουδετερωθεί ο βόμβος όπως συμβαίνει στη θέση 2 (middle+neck).

 

Επίσης, για να είναι πιο ευκολες οι κολλησεις, δοκίμασε να ζεστάνεις πρώτα το καπάκι του ποτεντιόμετρου με το κολλητήρι για λίγη ώρα κ μετά βάλε καλάι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κολλήσεις στο ποτ λιώσε πρώτα κάμποσο καλάι να κάνει μια "φακή", και μετά βάλε το καλώδιο

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Επί του θέματος:

 

Τις προάλλες άλλαξα σε μία κιθάρα μου τον μαγνήτη bridge με ένα DiMarzio FRED (όχι ότι έχει σημασία το μοντέλο)

 

Παρατήρησα ότι στο volume pot τα καλώδια από middle και neck μαγνήτες ήταν κολλημένα μαζί επι της πλάτης του pot.

 

Επειδή εγώ δεν κατάφερα να κολλήσω καλάι πάνω στο υπάρχον καλάι, κόλλησα λίγο πιο δίπλα πάλι όμως πάνω στο pot (αν και πρέπει να αναφέρω ότι δεν κολλούσε εύκολα η φάση και παιδεύτηκα για να τα καταφέρω αλλά τα κατάφερα τελικά).

 

Η σύνδεση με τον 5θέσιο έγινε κανονικά.

 

Το θέμα είναι ότι στη θέση 2(neck+middle) έχω hum cancelling. Στη θέση 4 αλλά και στη θέση 5 έχω θόρυβο σε υψηλά gain. Όχι τόσο όσο στη θέση 1 ή 3 αλλά υπαρκτό, αρκετό και ενοχλητικό.

 

Τις πταίει λοιπόν; Να ξανακοιτάξω τις κολλήσεις;

 

Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ!!  ???

Ευχαριστώ!

 

Πολύ καλά έκανες και κόλλησες τη γείωση του Dimarzio πάνω στο vol pot όπως ήταν και οι γειώσεις των άλλων μαγνητών. Επίσης, πολύ σωστά έβαλες το θετικό (ή hot) στον 5-θέσιο.

Το φαινόμενο hum στη θέση 4 δεν γίνεται λόγω κολλήσεων ή κάτι τέτοιο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει λόγω της διαφορετικής dc αντίστασης του νέου μαγνήτη σε σε σχέση με τον middle pickup. Αυτό όμως δεν αλλάζει...

Για τη θέση 5, όπου λειτουργεί μόνο ο fred πρέπει θεωρητικά να εχεις πολύ χαμηλό έως καθολου θόρυβο.

  Ξανακοίταξε το wiring diagram του μαγνήτη και κοίταξε αν έχεις ενώσει σωστά τα πεντε καλωδιάκια του:

-το μάυρο και το άσπρο τα συνδέεις μαζί (τα κολλάς μεταξύ τους) και τα μονώνεις με ταινία(δεν τα κολλάς σε κάποιο άλλο σημείο)

-το κόκκινο το κολλάς στον 5θεσιο επιλογέα(είναι ο θετικός/hot)

-το πράσινο το κολλάς πάνω στη γείωση του volume pot όπως και το γυμνό συρμάτινο καλώδιο

Λινκ:

http://www.dimarzio.com//media/diagrams/4Conductor.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου