Προς το περιεχόμενο

άλλο ένα θέμα για επιλογή ενισχυτή


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω (κλασσική) κιθάρα εδώ κ λίγα χρονάκια και στην αρχή του φθινοπώρου

μετά απο 6-7 μήνες ψάξιμο στα μαγαζιά (κυρίως στη Θεσσαλονίκη),

εκεί που είχα αρχίσει να απελπίζομαι κι έλεγα να αγοράσω μια fender highway [made in usa blablabla],

τελικά έκατσε μια φάση και δίνοντας σχεδόν ότι λεφτά είχα και δεν είχα

έφερα μια πολύ καλύτερη κιθαρίτσα από έξω, που την είχα δοκιμάσει κι εδώ σε ένα μαγαζί αλλά ήταν πιο ακριβή.

Λεφτά δεν υπήρχαν για ενισχυτή κ πειραματιζόμουν κυρίως με τον υπολογιστή και vst όπως το trash κ τώρα τελευταία το guitar rig.

Καλός, χρυσός ο υπολογιστής και ωραία η δυνατότητα simulation πολλών διαφορετικών ενισχυτών, αλλά ένας ενισχυτής χρειάζεται.

Κάποιοι μου είχαν προτείνει το v-amp2 k pod xt που έχουν ανάμεσα στα άλλα και amp sims και μου είπαν ότι είναι καλά και για να ηχογραφώ στο πισί, αλλά ακόμα και το νεότερο pod δε βγάζει ωραίο ήχο [σύμφωνα με τα αυτιά μου πάντα...]. Επίσης με ενόχλησε ότι ο παλιός αντιπρόσωπος [ζόζεφ] το είχε 400 κάτι ευρώ, και ο Νάκας το πούλαγε γύρω στα 550 ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη η τιμή του έχει πέσει γύρω στα 250-320 ευρώ.

 

 

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει ο κλασσικός ροκ ήχος [πχ dire straits, rory gallagher], overdrived και treble boosted νομίζω. Κάτι παρόμοιο με το song1_guitar1_angelos.mp3 περίπου.

Ένας μπλουζίστας, φίλος ενός φίλου, μου πρότεινε απο behringer τον ac112 - προενίσχυση λάμπας, ηχείο jensen, effects κτλ τον λένε κ vintager. Σε κάποια φάση κατάφερα να συνενοηθώ με Στόλλα κ να πάω να τον δοκιμάσω και με την ritchie sambora strat που μου δώσαν δεν έβγαζε τον ήχο που φανταζόμουν. Δε ξέρω αν θα τον έβγαζε με τη δική μου που έχει 3 μονούς alnico V.

Στο thomann είχα μπανίσει έναν Brian May vox ενισχυτή αλλά δεν έχω ιδέα ποιος αντιπροσωπεύει την vox στην Ελλάδα ή που μπορεί να τον βρω για να τον ακούσω...

 

 

 

Θα θελα τις ιδέες κ τις προτάσεις σας για ενισχυτή που να χει απο 50 μέχρι 250 ευρώ, είτε στην Ελλάδα είτε έξω, για μια κιθάρα με 3 μονούς μαγνήτες, για ροκ [όχι μέταλ] ήχο.

 

 

Σας ευχαριστώ και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απορία: τι κιθάρα έφερες απ έξω?

Το pod καλό αλλά θα χρειαστείς ενισχυτή ή κονσόλα για να παίζεις μακριά απ το πισί σου (π.χ. σε πρόβες ή live)

Τον ac112 όταν τον άκουσα πριν από ένα χρόνο μου φάνηκε τελείως ψόφιος(περί ορέξεως...)

Για τον Vox Brian May πήγαινε στον bon studio

Ένα έχω να σου πω.Είμαι τόσα χρόνια fan του brian may σε σημείο που πήγα και πήρα την signature κιθάρα μπλα μπλα(μπορώ να μιλάω ώρες γι αυτό το θέμα...) .Μην αγοράσεις αυτόν τον ενισχυτή.Πληρώνεις όνομα και τίποτε άλλο.

Γνώμη μου(όπως και πολλών άλλων εδώ μέσα)

δοκίμασε τον vox valvetronix.Όταν τον είχα πρωτοακούσει σε μαγαζί δε μου άρεσε τόσο γιατί άκουσα μόνο τα factory presets(Το γνωστό μεγάλο λάθος).Όταν τον άκουσα σε ένα φίλο μου ενισχυτομανή,όπου είχα την ώρα να ψαχτώ λίγο μαζί του,κατέληξα ότι ο ενισχυτής γ....Στα 30W είναι περίπου στα όρια που λες.Αν θες μάζεψε λίγα παραπάνω και πάρε τον 60άρι θα τον κρατήσεις για πάρα πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ο vintager δεν εχει αν θυμαμαι καλα λαμπα αλλα simulation λαμπας

2. ο valvetronics ειναι μια εξαιρετικη επιλογη (280 ευρω) τιμη καταλογου

 

προτεινομενη κιθαρα για all around παιξιμο ηταν ειναι και θα ειναι η stratocaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα τον Roland Cube 30 (με τον οποίο έχω γραψει το κομμάτι που αναφέρεις). Νομίζω οτι είναι απο τους καλλίτερους ενισχυτές στην τιμή του, παίζει πολύ καλά σε ένταση δωματίου αλλα έχει και αρκετή ένταση για τζαμάρισμα.

 

Επίσης έχω ακούσει οτι ο VOX AD30VT είναι εξίσου καλός.

 

Και οι δύο είναι στην ίδια κατηγορία τιμής (200-250 euro) και πιστεύω αντίστοιχης ποιότητας. Ο VOX μοιάζει να έχει περισσότερες δυνατότητες στην ρυθμιση των εφφε και έχει και δυό "μνήμες" για ήχους. Ο Roland είναι πολύ ευκολος στην ρύθμιση. Και οι δύο έχουν δύο κανάλια (αν και με τρικ μπορείς να έχεις τρείς ήχους)

 

Τα VOX τα φέρνει το Bon Studio και τα Roland o Stollas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα Peavey Bravo 112 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί ακόμα, αν θυμάμαι καλά έχει βγει νέο μοντέλο. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με ;)

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ πολύ όλους όσους απάντησαν :)

Παρασκευή ή απο βδομάδα θα πάω να δω [να ακούσω μάλλον ;) ] τους vox στο bonstudio. Ελπίζω να βρω σε κάποιο μαγαζί και τον roland γιατί δεν πολυ-έχω διάθεση να τρέχω στον Στόλλα [αν μου κλεισουν ραντεβού κτλ].

 

Η κιθάρα που έκατσε και πήρα από έξω είναι η g&l legacy.

 

O ac112 vintager έχει 12ΧΑ7 λάμπα στην προενίσχυση, αν θυμάμαι καλά.

 

Αν έχετε άλλες ιδέες ή προτάσεις, παρακαλώ πείτε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δικός μου έχει τις ίδιες λάμπες στην προενίσχυση (12ΧΑ7). Δεν έχω ακούσει πάρα πολλούς ενισχυτές, αλλά από την πρώτη στιγμή μου άρεσε ;)

 

Ο Behringer πόσο έχει ?

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου