Προς το περιεχόμενο

Boss CS-3 mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν λίγο νωρίτερα σήμερα, "κούρδισα" το κομπρεσσοράκι μου.  :wink:

 

Πήρα ένα κιτ από αυτόν:

http://www.pedaldoc.com/

 

Ο τύπος ήταν εξαιρετικά ευγενικός στην αλληλογραφία και ταχύτατος στις απαντήσεις και την αποστολή του κιτ.

Η μόντα μου πήρε περίπου 1 ώρα και αντικαταστάθηκαν 10 εξαρτήματα

(κυρίως πυκνωτές - αντίστάσεις και μία δίοδος).

Α, και το LEDάκι τώρα έγινε μπλέ σαν αυτό που βάζουν ορισμένοι στους υαλοκαθαριστήρες.

 

Έπαιξα για κανένα μισάωρο και η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι η όλη ιστορία αξίζει τη φασαρία της. Δύο πράγματα βασικά: Λίγο λιγότερο hiss και λίγο δυνατότερες χαμηλές. Για την ακρίβεια ακούγονται πιο φυσικές οι τυλιχτές χορδές.

Μπορείς να συμπιέσεις λίγο περισσότερο πριν γίνει ενοχλητικός ο θόρυβος.

 

Θα το πρότεινα σίγουρα σε όποιον έχει τέτοιο κομπρεσσορα. Εξάλλου αν δεν σ' αρέσει ξανακολλάς τα παλιά εξαρτήματα στη θέση τους. Το κόστος είναι -νομίζω- αμελητέο. Γύρω στα 17 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Λαμβάνεις οδηγίες /φωτογραφίες κλπ και όλα τα components σε ένα σακουλάκι για να μην τραβιέσαι στα μαγαζιά να τα αγοράζεις ένα ένα.

 

Ωραίος ο Ισπανός. :wink:  :wink:  :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o compressor ειναι απο τα πιο παραμελημενα πεταλια (δεν μιλαω για στουντιακη χρηση....αλλη περιπτωση) μια και δεν ιντριγκαρει κανεναν η αγορα του τοσο οσο ενα καλο πεταλακι distortion.......παρ ολα αυτα το θεωρω ΤΟ απαραιτητο πεταλακι .....εχω κι εγω το cs3 και αν και το hiss δεν με ενοχλει ιδιαιτερα, η εξασθενιση των μπασσων ηταν ενα απο τα πραγματα που ενοχλουσαν.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+10000. Αν παίζεις με εφφέ, ο compressor είναι must πριν το drive αλλά και στα καθαρά. Τις πιο πολλές φορές τον έχω on.

 

Συμφωνώ, το hiss δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά τώρα είναι καλύτερα.

Πάρεπιπτόντως, το CS-3 μου είναι καινούριο και οι κολλήσεις είναι lead free. Πήγα στο εργαστήριο ενός φίλου που έχει μεταξύ άλλων σωστό κολλητήρι (εγώ έχω ένα της πλάκας...για κανένα βύσμα, μαγνήτες κλπ) και για πρώτη φορά χρησιμοποίησα αυτήν την καινούρια κόλληση. Κανένα πρόβλημα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εχω τον κομπρεσορα της μπέρινγκερ που ειναι ακριβης αντιγραφη του CS-3 της μπός και συμφωνώ με τον φεντεριάρη, κόβει πολλά μπάσα ενω το tone δεν βαζει μπάσα απλώς κοβει πρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000. Αν παίζεις με εφφέ' date=' ο compressor είναι must πριν το drive αλλά και στα καθαρά. Τις πιο πολλές φορές τον έχω on.

 

Συμφωνώ, το hiss δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά τώρα είναι καλύτερα.

Πάρεπιπτόντως, το CS-3 μου είναι καινούριο και οι κολλήσεις είναι lead free. Πήγα στο εργαστήριο ενός φίλου που έχει μεταξύ άλλων σωστό κολλητήρι (εγώ έχω ένα της πλάκας...για κανένα βύσμα, μαγνήτες κλπ) και για πρώτη φορά χρησιμοποίησα αυτήν την καινούρια κόλληση. Κανένα πρόβλημα. :wink:[/quote']

 

Θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε τον cs2 τον οποιο ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλυτερος του cs3

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
εγώ εχω τον κομπρεσορα της μπέρινγκερ που ειναι ακριβης αντιγραφη του CS-3 της μπός και συμφωνώ με τον φεντεριάρη' date=' κόβει πολλά μπάσα ενω το tone δεν βαζει μπάσα απλώς κοβει πρίμα...[/quote']

 

Αυτό ακριβώς μου έκανε κι εμένα το CS-3. Έπρεπε να "σπρώξω" τα μπάσα στα eq. Νομίζω ότι το mod το διορθώνει αυτό. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι μπάσαρε ο ήχος αλλά με τον ανάποδο τρόπο. Σαν να μπήκαν μπάσσα όχι σαν να κόπηκαν ψηλά.

 

Σκέφτηκα να κάνω συγκριτική ηχογράφηση κάτι standard πριν -μετά αλλά οι ρυθμίσεις δεν είναι ακριβώς οι ίδιες καθώς αλλάζεις πολλά από τα φίλτρα με τις καινούριες αντιστάσεις. (Δεν είναι μόνο καλύτερης ποιότητας πυκνωτές και δίοδος γερμανίου, αλλά έχουν και διαφορετικές τιμές κάποιοες αντιστάσεις. Αλλάζουν οι καμπύλες συντονισμού....

 

Δηλαδή τα settings πρέπει να τα πειράξεις (λίγο) για να βρεθείς σε παρόμοια συμπιέση με πριν το mod. ¶ρα σύγκριση τρέχα-γύρευε θα γινόταν.

 

Αυτό που γράφει ο τύπος στο site περί πιο "οργανικού" και "responsive" ήχου και δεν ξέρω τι άλλο, νομίζω συνοψίζεται σε διόρθωση του προβλήματος της απώλειας μπάσσων (και λίγο της στάθμης θορύβου).

Προσοχή μιλάω για το θόρυβο του ίδιου του πεταλιού όχι το θόρυβο που πιάνει από την κιθάρα....αυτόν κάθε κομπρέσσορας θα τον "φουσκώσει" λίγο.

 

Γενικά γίνεται λίγο πιο δύσκολο να παρατηρήσεις ότι υπάρχει κομπρεσάρισμα, καθώς φασματικά είναι πιο ισορροπημένο το πεταλάκι μετά το mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε τον cs2 τον οποιο ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλυτερος του cs3

 

Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ σε κριτικές. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι και το CS-1 είναι ακόμη καλύτερο από όλα.

Μου κάνει εντύπωση. Δεν μπορεί αυτή η εταιρεία να πηγαίνει όλο προς το χειρότερο με τους κομπρέσσορές της. Υπάρχει κανεις που να τους έχει ακούσει δίπλα-δίπλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βάζει χειρότερης ποιότητας υλικα στα καινούργια μοντέλα για να κόβει από το κόστος. Το έχουμε δεί το παραμύθι και αλλού.

Λες να παίζει η μόντα και στον Behringer; Χμμμμμμμμμμ......................................

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βάζει χειρότερης ποιότητας υλικα στα καινούργια μοντέλα για να κόβει από το κόστος. Το έχουμε δεί το παραμύθι και αλλού.

Λες να παίζει η μόντα και στον Behringer; Χμμμμμμμμμμ......................................

μπορει ναι, αφου ειναι αντιγραφή των boss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μπορεί να βάζει χειρότερης ποιότητας υλικα στα καινούργια μοντέλα για να κόβει από το κόστος. Το έχουμε δεί το παραμύθι και αλλού.

Λες να παίζει η μόντα και στον Behringer; Χμμμμμμμμμμ......................................

μπορει ναι' date=' αφου ειναι αντιγραφή των boss...[/quote']

 

Αν είναι πιστή αντιγραφή, τότε οφείλει να παίζει. Μπορείς να επικοινωνήσεις βέβαια και με τον ίδιο τον pedaldoc. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου