Προς το περιεχόμενο

Η λατρεια των πικαπ. Αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι μεγαλη η αγαπη μου για τα πικαπ αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να αγορασω ενα. Σοου θελω τα φωτα σας.

Δεν με ενδιαφερει καινουριο ή μεταχειρισμενο αρκει να ειναι σε καλη κατασταση (πολυ καλη θα ελεγα). Κυριως ενδιαφερομαι για παλια- vintage πικαπ αν και δεν ξερω αν θα βρω καπου σε λογικη τιμη (μεχρι 400 περιπου ευρω).

Μενω Ηρακλειο αν εχετε καμια αναφορα για μαγαζι αλλα δωστε κυριως site αν ξερετε και αν υπαρχουν.

Αν θελετε καμια αλλη διευκρινηση πειτε το.

 

Ευχαριστω.

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά!

 

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για πικάπ. Έχω ένα κοντά 30ετίας αλλά δεν είναι τίποτα εξαιρετικό. Ευτυχώς υπάρχει αναβίωση και μπορείς να βρεις και καινούργια καλά μοντέλα. Το πρόβλημα (;) είναι ότι οι καινούριοι ενισχυτές δεν έχουν όλοι phono preamp οπότε χρειάζεται εξωτερικός προενισχυτής, αλλά αν δεν πας για hi-end δεν είναι ακριβός. Νομίζω ότι μερικά πικάπ έχουν ενσωματωμένο προενισχυτή και βγάζουν κατευθείαν σήμα line.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ το σκέφτομαι για πικάπ και διαβάζοντας κάποια περιοδικά είχα καταλήξει οτι πλέον τα καινούρια στιν τιμή των 400Ε αξίζουν τα λεφτά τους...δηλαδή δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να βρεις κάποιο vintage...

μοπρεί και να κάνω λάθος βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια.

 

Δωστε και κανενας αλλος καμια πληροφορια.

 

@ΜπιτΚολεκτορ

Εχω Musical Fidelity Electra E10 Special Edition γιατι εχω ηχοσυστημα με φετες. Αρα ουσιαστικα μια φετα θα ειναι...  Δεν θα συνδεεται?::) 

Απλα σκεφτομουνα παλιο σαν κουτι... Καλα μπορει να παρω και τα δυο. Το ενα να ακουω κανονικα και το αλλο να το θαυμαζω :p

 

2 Ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να βρω και χωνι για Γραμοφωνο στην αθηνα? (Σε κανα μοναστηρακι π.χ.) γιατι βρθηκε αλλα χωρις το χωνι του στο παταρι! ;D

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rocka-vic αν αναφέρεσαι στον προενισχυτή μπορείς να καταλάβεις αν έχεις αν υπάρχει phono στον επιλογέα της πηγής του Musical Fidelity (εκτός από  CD, Tuner, Aux). Επίσης στο πίσω μέρος δίπλα στις RCA υποδοχές με την ένδειξη Phono υπάρχει μια υποδοχή σαν βίδα όπου συνδέεται η γείωση του πικάπ. Αν δεν έχει όμως μη σκας. Η προενίσχυση phono stage είναι ένα μικρό κουτάκι που κοστίζει λιγότερο από 100 ευρώ.

 

Στα λεφτά που λες βλέπω Denon, NAD κι επίσης το Rega P1 πουλιέται περίπου $350 στο ebay και στην Αγγλία. Επίσης διαβάζω καλά πράγματα για τα Pro-Ject στις ίδιες τιμές πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rocka-vic αν αναφέρεσαι στον προενισχυτή μπορείς να καταλάβεις αν έχεις αν υπάρχει phono στον επιλογέα της πηγής του Musical Fidelity (εκτός από  CD, Tuner, Aux). Επίσης στο πίσω μέρος δίπλα στις RCA υποδοχές με την ένδειξη Phono υπάρχει μια υποδοχή σαν βίδα όπου συνδέεται η γείωση του πικάπ.

Στο πισω μερος υπαρχει εισοδος για phono αλλα δεν υπαρχει στον επιλογεα ???

 

 

Υ.Γ.

 

"Δωστε και κανενας αλλος καμια πληροφορια. (κυριως για κανα παλιο πικαπ απ το μοναστηρακι ή απο οπουδηποτε τωρα)"

 

"Ξερετε αν υπαρχει περιπτωση να βρω και χωνι για Γραμοφωνο στην αθηνα? (Σε κανα μοναστηρακι π.χ.) "

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα θέματα που αναφέρονται στα "σχετικά" στο κάτω μέρος της σελίδας, και διάφορα επιπλέον που ίσως προκύψουν από το ψαχτήρι, ρωτήστε και τον Odis που νομίζω ότι επίσης έψαχνε για ένα πικάπ κατά Αγγλία μεριά, και που είχε πάρει και την γνώμη των χαϊφιντελάδων του φόρουμ... (αν το δει το θρεντ θα γράψει κάτι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα θέματα που αναφέρονται στα "σχετικά" στο κάτω μέρος της σελίδας, και διάφορα επιπλέον που ίσως προκύψουν από το ψαχτήρι, ρωτήστε και τον Odis που νομίζω ότι επίσης έψαχνε για ένα πικάπ κατά Αγγλία μεριά, και που είχε πάρει και την γνώμη των χαϊφιντελάδων του φόρουμ... (αν το δει το θρεντ θα γράψει κάτι).

 

Ναι τα κοιταξα εκανα και search αλλα δεν βρηκα τιποτα το ιδιαιτερο γι' αυτο κι εκανα το τοπικ.

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν ξέρεις τι ψάχνεις, πως να το κρίνεις και πως να το στήσεις, θα σου συνιστούσα να μείνεις μακριά από τα vintage.

 

Τα πικάπ που προαναφέρθησαν (Pro-ject, Rega, NAD) και κάποια άλλα, είναι αρκετά καλή επιλογή είτε σαν εισαγωγή, είτε σαν ένα πικάπ που θα κρατήσεις για αρκετά χρόνια. Θα ήταν καλύτερα ίσως να το αγόραζες τοπικά από έναν καλό αντιπρόσωπο που θα σου έκανε ένα σωστό σετάρισμα στο πικάπ για να μην κλαις τα βινύλια σου σε λίγα χρόνια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαι...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167239.0

 

 

Εγω κατεληξα σε ενα Pro-Ject Debut III πανω σε NAD 3120 (η audiophile εκδοση του 3020). Πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης, το project πραγματικα σε αυτα τα λεφτα πεταει...ειναι τελειως minimal με οτι αυτο συνεπαγεται. Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ το ολο στυλ του.

 

Οσον αφορα και στο set up ειναι αρκετα ευκολο για καποιον αρχαριο, καθως ερχεται με το cartridge (ωραιοτατο Ortofon, οχι παιζουμε) ετοιμο σεταρισμενο οποτε το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να βαλεις ιμαντα πλατω και να κανεις ενα set up στο βραχιονα (counterweight κλπ). Εχει πληρεις οδηγιες σχετικα με καθε βημα, και για καλο και για κακο βλεπεις και κανα 2 βιντεο στο youtube ή ακομα καλυτερα ζητας απο καποιο γνωστη να σου δειξει μερικα πραγματα.

 

Λιγο πιο πανω απο το Debut III υπαρχει η εκδοση του ιδιου πικαπ με ενσωματωμενη προενισχυση phono και usb output ωστε να μπορεις να περασεις τα βινυλια στον υπολογιστη σε μορφη mp3. Υπαρχει και το Debut Esprit το οποιο εχει καλυτερο platter (ακρυλικο παρακαλω) και νομιζω καλυτερο cartridge.

 

Και εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα να μη κινηθεις σε κατι vintage αν δεν εισαι πολυ καλος γνωστης του αντικειμενου, εκτος αν θες και ενα vintage looking για διακοσμητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου