Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου τενόρου σαξόφωνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

θέλω να αγοράσω σαξόφωνο τενόρο και μένω Θεσσαλονίκη. Είμαι εντελώς αρχάριος (δεν έχω πιάσει ποτέ) και θέλω προφανώς κάτι φτηνό να πειραματιστώ και ίσως αργότερα το εξελίξω με κάτι πιο ακριβό. Πήγα στον Ζάχο (ναυαρίνου Θεσσ/νικη) και μου είπε ότι θα φέρει τέλη Νοεμβρίου, οπότε αποφάσισα να παραγγείλω online. Κοίταξα στα

1) thomann

2) http://www.sax.co.uk

και βρήκα τα

1) http://www.thomann.de/gr/thomann_antique_tenor_saxophon.htm

2) http://www.sax.co.uk/acatalog/Sax.co-TS-100L-Tenor-Sax-with-YAMAHA-mouthpiece---DVD-226136190.html

 

Τι μου προτείνετε γενικά; Αυτά τα λεφτά (500) είναι το max που θέλω να δώσω..

 

Επίσης ο Ζάχος μου είπε για μια πολύ καλή μάρκα που δεν μπορώ να βρω στο ίντερνετ, την είπε Ζιμπάου ή κάπως έτσι. Ξέρει κανείς κάτι;

 

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Η μάρκα που σου είπαν είναι Jinbao.

Τώρα γενικά, σε αυτά τα λεφτά καινούργιο τενόρο θα βρεις κινέζικο το πιο πιθανό, τα οποία έχουν αρκετά ελαττώματα. Αυτά τα ελαττώματα είναι κυρίως στην κατασκευή. Τα σαξόφωνα είναι ευαίσθητα όργανα και η κατασκευή τους είναι πολύ σημαντική. Από τις τρύπες, τις τάπες τα κλειδιά, όλα. Από όσο ξέρω, είναι 50-50 το αν θα πάρεις καλό κινέζικο σαξόφωνο.

Αρκετοί που ξεκινάνε με το ίδιο σκεπτικό με εσένα, παίρνουν ένα φθηνό σώμα και ένα καλό επιστόμιο. Το επιστόμιο πολλές φορές είναι πιο σημαντικό και από το ίδιο το σώμα. Από εκεί παράγεται ο ήχος.

Το ιδανικό που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις έναν γνωστό σου που παίζει και ξέρει από σαξόφωνα και να τα δοκιμάσετε.

Για κάτι τόσο φθηνό που λες, νομίζω ότι όλοι κινούνται στα Thomann, Startone και τα Hermes που φέρνει ο Νάκας αλλά δεν γνωρίζω πολλά για αυτά.

Το Startone που είναι και το πιο φθηνό στον Thomann, το έχω ακούσει από κοντά και ήταν ένα OK σαξόφωνο αλλά δεν ξέρω με τι επιστόμιο έπαιζε το παιδί.

Κοίτα και τις μάρκες Jupiter και Amati. Αν τα βρεις μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση (ειδικά οι τάπες να είναι καλές) σκέψου το. Ειδικά τα Jupiter είναι κλασσική επιλογή για αρχάριους μέχρι advanced.

 

Αυτά.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε, είδα και στα άλλα παρόμοια τοπικ που απαντούσες και με βοήθησαν οι συμβουλές.

 

Οι μάρκες εκτός thomann και startone ανεβαίνουν στα 1300 και άνω, οπότε δύσκολα να τα πάρω ίσως πιο μετά. Για το 500αρι του thomann http://www.thomann.de/gr/thomann_antique_tenor_saxophon.htm τι έχεις να πεις; Είναι η πιο φτηνή/καλή επιλογή που βρήκα γιατί τα άλλα που είδα λένε και τα παιδιά στα υπόλοιπα topics να μην εμπιστευτούμε με τπτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δει ποτέ το συγκεκριμένο, αλλά από ότι έχω διαβάσει, τα σαξόφωνα του Thomann προσεγγίζουν τα Bauhaus Walstein που είναι αξιόλογα και ανερχόμενα.

Γενικά η παραγωγή του Thomann σε σαξόφωνα είναι καλή. Δεν έχω διαβάσει κάποιον να μην έχει μείνει ευχαριστημένος, αλλά για αρχάριο. Αν προχωρήσεις, θα χρειαστεί να αναβαθμιστείς.Επίσης δεν γνωρίζω τι επιστόμιο δίνει ο Θωμάς-καλό θα είναι να αλλάξεις επιστόμιο, τα οποία και αυτά δεν είναι φθηνά, μπορεί να πάνε από 20 μέχρι και 200+ ευρώ. Ίσως θες να το βάλεις και αυτό στην εξίσωση αγοράς.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα(και έκανα και εγώ) είναι να ψάξεις για καλές μάρκες (yamaha, jupiter) σε αγγελίες ή ό,τι άλλο να βρεις second hand σε καλή κατάσταση. Πχ αγορασμένα πριν ένα-δύο-τρία χρόνια (first hand). Θα πάρεις ένα όργανο με τα ίδια λεφτά που ο ήχος και η κατασκευή του θα είναι πολύ ανώτερος από το καινούργιο άλλης μάρκας στα ίδια λεφτά. Εγώ πήρα ένα Alto Yamaha YAS-23 (Η παραγωγή σταμάτησε το '81 νομίζω και είναι πρόγονος του 275 που πουλάνε στα 880€ τώρα) με νέες τάπες (+200 ευρώ δλδ) περίπου στο μισό χιλιάρικο(300 το σώμα +200 οι τάπες ;) ). Ο ήχος του είναι ανώτερος από κάθε άλλο άλτο σε αυτά τα λεφτά της σημερινής παραγωγής. Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω. :)

 

Τώρα αν δεν βρεις και θες να πάρεις νέο, νομίζω ότι του Thomann είναι πολύ καλά για αυτά τα λεφτά αλλά η γνώμη μου είναι μόνο από ότι έχω διαβάσει.

 

Υ.Γ. Μη ρωτήσεις πωλητή (ειδικά μαγαζιού) την γνώμη του για σαξόφωνο που δεν πουλάει. Συνήθως δίνουν αρνητική κριτική χωρίς να είναι πάντα αλήθεια και υπερεκτιμούν τα δικά τους. Καλύτερα τα reviews και οι γνώμες από ανθρώπους που δεν έχουν όφελος από αυτό.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου