Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα σαξοφωνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να αγορασω σαξοφωνο με λιγα λεφτα μεχρι 400ευρω ειδα αυτην την αγγελια

http://www.xe.gr/mousika-organa/saksofona%7Cad-56069755.html

θα αξιζε να το αγορασω και να το κανω σερβις η ν αγορασω ενα καινουργιο απο τα κινεζικα τυπου (startone - stagg jinba ktl)?????????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

http://www.thomann.de/gr/thomann_tas150.htm

 

To απόλυτο σαξόφωνο για αρχάριους.Το έχω δύο χρόνια,έχω παίξει ακόμα και σε live με αυτό.Μοναδικό μειονέκτημα φυσικά,η εργονομία του.Τα κουμπιά από Ντο Δίεση-Σι-Σι ύφεση χαμηλή οκτάβα,δεν έχουν καλή σύνδεση,αλλά εάν αρχίζεις από το μηδέν το σαξόφωνο,ως εκμάθηση,αυτό για τους πρώτους 6 μήνες δε σε επηρεάζει!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο, δλδ ένα καλύτερου επιπέδου σε πιο χαμηλή τιμή. Αν βέβαια δεν σε ενοχλούν τα όποια σημάδια έχει το σαξόφωνο από τη χρήση. Τα κινέζικα κτλ έχουν εργονομικά προβλήματα και γνώμη μου είναι να τα αποφύγεις. Ψάξε να βρεις Trevor James και τέτοιας κατηγορίας. Εγώ δεν έχω κάποιο του thomann αλλά το είχα ακούσει σε live και μου φάνηκε άδειο. Δες και 1-2 ακόμα θέματα που έχουν ανοίξει για σαξόφωνο εδώ στο φόρουμ θα σε βοηθήσουν.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο, δλδ ένα καλύτερου επιπέδου σε πιο χαμηλή τιμή. Αν βέβαια δεν σε ενοχλούν τα όποια σημάδια έχει το σαξόφωνο από τη χρήση. Τα κινέζικα κτλ έχουν εργονομικά προβλήματα και γνώμη μου είναι να τα αποφύγεις. Ψάξε να βρεις Trevor James και τέτοιας κατηγορίας. Εγώ δεν έχω κάποιο του thomann αλλά το είχα ακούσει σε live και μου φάνηκε άδειο. Δες και 1-2 ακόμα θέματα που έχουν ανοίξει για σαξόφωνο εδώ στο φόρουμ θα σε βοηθήσουν.

 

Είναι λίγο τσίγκος,αλλά για 300 ευρώ που κάνει είναι καλό σαξοφωνάκι.Μιλάμε πάντα για αρχάριο.Το πρόβλημα είναι τα σκληρά κουμπιά,φοβάμαι πως θα αργήσω να ξεσυνηθίσω τα σκληρά και να πάω στα μαλακά κουμπιά...

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο, δλδ ένα καλύτερου επιπέδου σε πιο χαμηλή τιμή. Αν βέβαια δεν σε ενοχλούν τα όποια σημάδια έχει το σαξόφωνο από τη χρήση. Τα κινέζικα κτλ έχουν εργονομικά προβλήματα και γνώμη μου είναι να τα αποφύγεις. Ψάξε να βρεις Trevor James και τέτοιας κατηγορίας. Εγώ δεν έχω κάποιο του thomann αλλά το είχα ακούσει σε live και μου φάνηκε άδειο. Δες και 1-2 ακόμα θέματα που έχουν ανοίξει για σαξόφωνο εδώ στο φόρουμ θα σε βοηθήσουν.

 

Πάντως η καλή εργονομία,παίζει τεράστιο ρόλο.Σε βοηθά πολύ,σε ταχύτητα και γενικώς σε βοηθά να παίξεις καλύτερα.

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς φίλε, γι αυτό το λόγο είναι καλύτερο να πας σε ένα καλής ποιότητας αμέσως ώστε -αν θες να ασχοληθείς σοβαρά- να μην εχεις ανούσια προβλήματα που ο μόνος λόγος ύπαρξης τους είναι η τιμή.

 

Έχω δει πολλές αγγελίες που πουλάνε καλά σαξόφωνα, σαν να είναι καινούργια, γιατί πολύ απλά το αγόρασαν και μετά απο 6-8 μήνες τα παράτησαν. Ρίξτε και εκεί μια ματιά μπορεί να βρείτε κάτι πολύ καλό.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ακριβώς φίλε, γι αυτό το λόγο είναι καλύτερο να πας σε ένα καλής ποιότητας αμέσως ώστε -αν θες να ασχοληθείς σοβαρά- να μην εχεις ανούσια προβλήματα που ο μόνος λόγος ύπαρξης τους είναι η τιμή.

 

Έχω δει πολλές αγγελίες που πουλάνε καλά σαξόφωνα, σαν να είναι καινούργια, γιατί πολύ απλά το αγόρασαν και μετά απο 6-8 μήνες τα παράτησαν. Ρίξτε και εκεί μια ματιά μπορεί να βρείτε κάτι πολύ καλό.

 

Επομένως ύστερα από μια σύντομη ανασκόπηση,προτείνω στους φίλους και φίλες αν έχουν 1500,00 να πάνε στη γιαμάχα χαλαρά! YAS-480...εγγύηση παιδιά!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Kαλησπέρα!

Μερικά faulty χαρακτηριστικά που ίσως συναντήσεις σε πολλά κινέζικα-εντελώς low budget σαξόφωνα είναι:

  Οι δακτυλοθεσίες τους να είναι κακές και να μην σου επιτρέπουν να παίζεις όπως πρέπει. Πχ τα πλήκτρα για τις χαμηλές νότες, η λεγόμενη "τράπεζα" (Ντο#,Σι,Σιb) να είναι κακά σχεδιασμένη και να κολλάει ή να θέλει να μετακινείς το αριστερό σου χέρι ειδικά για δυο νότες... και άλλα πολλά.  Πιο απλά κακή γεωμετρία.

  Οι τάπες κολλάνε οι σε μεγάλο βαθμό και σε σύντομο χρονικό διάστημα απο την αγορά σου.

  Το κούρδισμα στο μήκος το οργάνου πολλές φορές είναι όπως νάναι και δε μπορεις να το "φέρεις" καθώς παίζεις. Φαντάσου κάτι σαν κακό Intonation.

  O τρόπος που ανταποκρίνεται το όργανο είναι κακός και σου κάνει τη ζωή δύσκολη για έναν κακό ήχο.

 Στα χρήματα που διαθέτεις μια καλή λύση είναι κάποιο μεταχειρισμενο Trevor James - Horn Classic ή κάποιο Υamaha 275 στα οποία τέτοια προβλήματα είναι πολύ λιγότερα. Μπορεις να βρεις μερικά πολύ καλά εκεί έξω απο ανθρώπους που πήγαν σε κάποιο καλύτερο όργανο.

  Γνώμη μου , μην αγοράσεις κάτι το οποίο είναι χάλια και θα θές να ξεφορτωθείς σε διάστημα μερικών μηνών. Ένα καλό όργανο είναι επένδυση. Και αν δεις πως δε σου αρέσει και το βαρεθείς στην τελική, το δίνεις πολύ πιο εύκολα.

  Cheers

 

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου