Προς το περιεχόμενο

Μετρονόμος στο Audacity στα 12/8


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμιγώς μουσική η απορία μου αλλά προσπαθώ να φτιάξω έναν μετρονόμο στο audacity με χρόνο 12/8.

Γενικά μετρονόμο φτιάχνεις με το click track, όπως στην εικόνα που φαίνεται. Αλλά δεν έχω καταφέρει να το φτιάξω ώστε να έχει και το feel 12/8 :s

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

clicktrack.JPG.41fe3197492cf0dc6968755d8e33312e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο το βλεπω απο το πανελ που δινεις.

Λογικα αφου εχει μoνο beats per measure θεωρει οτι

το κομματι ειναι μονο σε τεταρτα δηλ. 3/4, 4/4, 7/4, 9/4 κλπ.

Αυτο καταλαβαινω εγω. Το numbers of measure τι ακριβως κανει

ως προς το τεμπο?

 

Σημ. Παντως μπορεις να πετυχεις το 12/8 και με 4/4,

αν κανεις το καθε τεταρτο τριηχο ογδοου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το number of measures είναι το πόσα μέτρα θες να φτιάξεις.

 

Το δοκίμασα με 4/4 αλλά χάνει τόσο στο feel που δεν κατάφερνα να παίξω αυτό που θέλω... Είναι πάρα πολύ straight.

Έχω την εντύπωση πως δε γίνεται, αλλά ήλπιζα μην ήξερε κανείς κάτι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οσο θυμαμαι απο παλιοτερα που ειχα το Audacity, το κλικ τρακ που φτιαχνει, εχει εναν πιο ψηλο(πριμο) ηχο για το πρωτο beat του μετρου, και χαμηλοτερα για τα υπολοιπα.

Γιατι δε φτιαχνεις ενα απλο 4/4, και με copy paste να φτιαξεις εσυ το 12/8 που θες, και μετα απλα το αντιγραφεις ξανα και ξανα? ;)

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ καλή η ιδέα σου αλλά δυσκολεύομαι να πετύχω ακρίβεια στο copy paste με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να χάνει σημαντικά ο μετρονόμος :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε το ρυθμό που θέλεις σ' ένα drum machine (software κατά προτίμηση), ηχογράφησε το στο audacity, συγχόνισε το με τα κλικς (αφού εννοείται χρησιμοποιήσεις το ίδιο τέμπο και στα δύο) κι είσαι έτοιμη γιά recording. Και μετά προσθέτεις ό,τι άλλο από vstis. Πιστεύω ότι θα δουλέψει, τί λέτε κι οι πιό "μπασμένοι στα κόλπα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το πιο απλό επόμενο βήμα που θα μπορούσα να κάνω θα ήταν να πιάσω πχ από το band in a box (που σημειωτέον για αποσδιόρτιστους λόγους δε μπορώ να ηχογραφήσω εκεί) να πάρω φουλ τα ντραμς που θέλω (μιας και το κομμάτι που δουλεύω είναι γραμμένο σε band in a box. Να το κάνω export se midi και αυτό να το στείλω σε cubase και να ηχογραφήσω εκεί...

 

Θα μου πεις άμα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά τι μας παιδεύεις με το audacity...

Εγώ για πιο απλά έψαχνα μιας και μέχρι τώρα έχω γράψει ένα σωρό οδηγούς με τον ωραίο κ απλό μετρονόμο του :D

 

 

Ευχαριστώ παίδες για τη βοήθεια... όπως φαίνεται απλά άρχισα να βρίσκω τους περιορισμούς στο audacity!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημ. Παντως μπορεις να πετυχεις το 12/8 και με 4/4,

αν κανεις το καθε τεταρτο τριηχο ογδοου

 

Αλληλούια εδώ ο κόσμος χάνεται αλλά βρήκα τουλάχιστον τη λύση σε αυτό!

Έκανα ακριβώς αυτό με την ταχύτητα ριγμένη στα τάρταρα οπότε και τελικά μπορεσα να μετρήσω 12/8 πάνω σε 4/4.

(Δε θα σχολιάσω ότι δεν μου έβγαινε πριν γιατί διατηρούσα το ίδιο τέμπο ενώ έπρεπε να βάλω το μισό... ουφ...)

 

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου