Προς το περιεχόμενο

Προβάδικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

www.dsl-studio.gr

Το DSL βρίσκεται στο Κουκάκι και πάει 11 ευρώ η ώρα. Έχει 2 αίθουσες, μεγάλη και μικρή με τη μικρή να έχει πολύ καλύτερη ακουστική όντας τετράγωνη ενώ η μεγάλη είναι μακρόστενη και κάπου χάνεται η ισορροπία. Τα άτομα που το λειτουργούν είναι καλά παιδιά, πολύ συμπαθητικά. Χωρίς τις απίστευτες γνώσεις ηχοληψίας απ' όσο έχω δει αλλά ξέρουν καλά τον χώρο και μπορούν να φτιάξουν πολύ ωραίο ήχο (αρκεί να βοηθάει και η μπάντα). Γενικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί έχει δυνατό και καθαρό ήχο και συνήθως παίζω στη μικρή αίθουσα όπου τα πάντα ακούγονται όπως πρέπει, μόνο που αν το παρακάνεις με την ένταση έχεις εγγυημένη βαβούρα. Αυτό είναι για μένα το καλύτερο σε Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Κουκάκι, Μοσχάτο, Ταύρο γιατί πέρα από εκεί δεν ξέρω (αλλά στις περιοχές που ανέφερα τα έχω γυρίσει όλα...).

 

Υ.Γ. Υπήρχε ένα προβάδικο στην Καλλιθέα, δίπλα στις γραμμές του ηλεκτρικού που λεγόταν Twin και δυστυχώς έχει κλέισει εδώ και κάτι μήνες. Αυτό κι αν ήταν το απίστευτο προβάδικο... Όσοι το έχουν επισκεφτεί, ξέρουν τι εννοώ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο θέμα ήχου και ακουστικής αρκετά καλό είναι το Studio Vassalos στον Αγιο Δημήτριο, τουλάχιστον καλύτερο απο 4-5 άλλα που έχω δοκιμάσει. Πάντως, ρε παιδιά, τα περισσότερα studio σου παρέχουν ουσιαστικά μόνο το χώρο και όλα τα άλλα... τα αφήνουν στην τύχη (οπότε αναγκάζεσαι να ασχοληθείς εσύ με τον ήχο και να χάσεις χρόνο και ιδρώτα για να βρεις σωστές εντάσεις στα monitor, σωστό eq κτλπ). Και άντε τώρα εσύ και η μπάντα σου να κάνεις σωστή πρόβα σε 2-3 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλοι !όπως και οι περισσότεροι,έτσι και εγώ έχω βιώσει το πρόβλημα των "προβαδικων".δεν μπορείς να βρείς ποτε αυτό που θέλεις.εδώ στον Πειραιά έχει αρκετά τα οποια τα έχω επισκεφθεί ανελλιπώς...Μέτρια θα έλεγα.Καλοί χώροι αλλα λάθος μηχανήματα.κακός η καταπονημένος εξοπλισμός.

Τυχαία βρέθηκα στον Κορυδαλλό στο Reflection sound studio για να δω κάποιους φίλους που προβάρουν εκεί και μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε.

Μικρός χώρος αλλα πολύ ζεστός.Εξοπλισμός SUPER! 2 βόδια 200watt Randall για κιθάρα με 4x12 καμπίνες δεν έχω ξαναδεί!!!τύμπανα καλά (νομίζω Pearl)και ενισχυτής βάσσου ένας αρκετά μεγάλος και καθαρός.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση,ήταν ο ιδιοκτητης του studio ο οποιος ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ ενημερωμένος.Ο τύπος ΠΕΤΑΓΕ!!καλή φάση.μακάρι να υπήρχαν και άλλοι.Είναι μακριά από μένα ο κορυδαλλός.Πάντως μου έκανε εντύπωση γιατί μου θύμισε πιο παλιές φάσεις.

Άλλο καλο studio είναι το P (PI) στην ηλιούπολη.Αλλα αυτό και αν δεν είναι μακριά...

θέλει πάντως ψάξιμο

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο αυτα που εχω δει και απο αυτα που διαβαζω εδω πιστευω οτι ενα προβαδικο για να ειναι ικανοποιητικο πρεπει πανω απ'ολα να εχει εναν γνωστη ηχοληπτη και οχι εναν επιδηξια εξοπλισμου. Προσωπικα προτιμω να ειναι τα παντα μετριας ποιοτητας παρα να υπαρχει κοριφεος π.χ marshall ενισχυτης διπλα σε ενα καταποντισμενο π.χ granite σετ τυμπανα. Και βεβαια ο χωρος πρεπει να ειναι σωστα μελετημενος, δεν χριαζεται να ξοδευτουν χιλιαδες ευρω για πανακριβα υλικα και πολλες φορες υπερβολικα υλικα και μετα να μην μεινει τιποτα για εξοπλισμο, δεν μπορουν να πετανε 10 κιλα ρικοφον μεσα και μετα οταν παραπονιεσε για βουητα η πανζουρλισμο συχνωτητων να σου λενε: "Μα ξερεις αυτος ο τοιχος μου κοστισε 5000 ευρω εχει αυτο εκεινο και το αλλο και ειναι οτι καλυτερο", διοτι εδω στις Σερρες για τα δυο καινουργια μας προβαδικα αυτο εγινε. Δεν ξερω πολλες φορες τα στουντιο ανταγωνιζονται το ενα το αλλο με το να αγοραζουν διαφορα πραγματα μονο για να λενε οτι τα εχουν και στην τελικη να μην ειναι τα καταληλα για τον χωρο τους. Μακαρι ολοι και η καθε μπαντα να ειχε την δυνατοτητα να δημιουργησει τον δικο της χωρο, εγω σκεφτομουν εχθες οτι με τα λεφτα που εχω δωσει για προβες τα τελευτεα 7 χρονια, εαν τα μαζευα θα μπορουσα να ειχα λεφτα τωρα για πολυ πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι ολοι και η καθε μπαντα να ειχε την δυνατοτητα να δημιουργησει τον δικο της χωρο' date=' εγω σκεφτομουν εχθες οτι με τα λεφτα που εχω δωσει για προβες τα τελευτεα 7 χρονια, εαν τα μαζευα θα μπορουσα να ειχα λεφτα τωρα για πολυ πραγμα.[/quote']

Όντως, αν μάζευες το χρήμα μπορεί τώρα να είχες το προσωπικό σου προβάδικο... Σκέψου όμως και το άλλο: που θα έκανες πρόβα όλα αυτά τα χρόνια; :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως' date=' αν μάζευες το χρήμα μπορεί τώρα να είχες το προσωπικό σου προβάδικο... Σκέψου όμως και το άλλο: που θα έκανες πρόβα όλα αυτά τα χρόνια; :wink:[/quote']

:roll: Απονη ζωη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο DSL υπήρξε περίπτωση όπου μείναμε στο studio ένα τέταρτο παραπάνω χωρίς να μας πει τίποτα ο Γιάννης. Τώρα, αν θέλεις να κλείνεις τρίωρη πρόβα και να μένεις 4 ώρες στο studio χωρίς να χρεωθείς την επιπλέον ώρα, αυτό είναι άλλο θέμα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια που εχουν το DSL ειναι μια χαρα απλα δεν επενδυουν πολυ στο Studio.Δεν εχουν και πολυ καλο εξοπλισμο.

Το Studio του Βασσάλου ειναι το καλυτερο σε σχεση με ολα τ α αλλα που εχω παει ακομη και απο το Baseline στην Καλλιθεα.

Μεγαλη σημασια εχουν τα εξης:

Καλη συμπεριφορα ηχοληπτων και ιδιωκτητων στουντιο

Καλη συμπεριφορα μουσικων και σεβασμο στο χωρο που βρισκονται

Και οσο γινεται καλος εξοπλισμος

Τελος εγω προσωπικα δεν γουστάρω να πηγαινω σε στουντιο που παιζουν κοπανανε τα δεκαεξαχρονα διοτι αυτο δειχνει οτι ο Στουντιας θελει να βγαλει γρηγορο κερδος σε βαρος του εξοπλισμου του για οσους με πιανεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Gommer, γι' αυτό και δεν σκέφτηκα ούτε για μια στιγμή να βάλω το Baseline μέσα στις προτιμήσεις μου γιατί το έχουν κάτι άτομα-φραγκοφονιάδες! Οι τύποι δίνουν μπόλικο χρήμα για εξοπλισμό (με τον οποίο γίνονται ελεεινά ψείρες) και έχουν μια απαράδεκτη συμπεριφορά αν δεν τους κάνεις ό,τι χατήρι θέλουν. Και βέβαια, είναι ένα studio όπου προβάρουν αμέτρητα γκρούπ απειρίας και καφρίλας. ¶σε που παρά τον εξοπλισμό τους, ο ήχος τους δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Αυτά τα λέω μετά από 3 ώρες πρόβα την εβδομάδα εκεί και αυτό να γίνεται επί 18 μήνες! Παράδειγμα... ένας φίλος ακουμπάει την κιθάρα του στο πλαϊνό μέρος της καμπίνας του Marshall και ο ηχολήπτης του τη λέει γιατί μπορεί να σκιστεί η επένδυση της καμπίνας επειδή η κιθάρα ακουμπούσε και με το headstock! Δηλαδή, θα σκιζόταν με τις χορδές και τα κλειδιά της ηλεκτρικής η επένδυση που για να χαρακωθεί πρέπει να τη βαρέσεις με τσεκούρι! Έλεος δηλαδή...

 

Υ.Γ. Και αν η πρόβα ακυρωθεί 3 μέρες πριν χρεώνεται κανονικά, έτσι; Ή αν σου χρεώσουν πρόβα από δικό τους λάθος, και πάλι πληρώνεις κι ας μη φταίς...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε όσοι μένετε κοντά στην κυψέλη και το ηχουργείο.Βρίσκεται επί της οδο κυψέλης, το νούμερο δεν το θυμάμαι,έχει καλές τιμές και καλή 'διεύθυνση'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου