Προς το περιεχόμενο

Ξεκουρδιζεται εύκολα η ηλεκτρική!!!!!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ηλεκτρική (prs se custom) μου ξεκουρδιζεται ευκολα,τι προτείνετε?  Να αλλάξω nut, κλειδιά Ή και τα 2? Διορθώνεται γενικά αυτό? Τι μαλλον φταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η ηλεκτρική (prs se custom) μου ξεκουρδιζεται ευκολα,τι προτείνετε?  Να αλλάξω nut, κλειδιά Ή και τα 2? Διορθώνεται γενικά αυτό? Τι μαλλον φταει?

 

1. Εισαι σιγουρος οτι περνας σωστα τις χορδες;

 

2. Δοκιμασες λιγο μολυβι στο νατ;

 

3. Εκανες γενικα ενα καλο σεταπ στην κιθαρα;

 

3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουν παλιώσει οι χορδές (και θέλουν αλλαγή) ξεκουρδίζονται ("πέφτουν") πιο εύκολα.

Όταν είναι καινούριες ("φρεσκοπερασμένες"), το ίδιο. Μέχρι τουλάχιστον να παιχτούν λίγο και να σταθεροποιηθούν.

 

Για τι φάση ακριβώς μιλάμε; Τι κλειδιά έχει η κιθάρα; Πόσο παλιά είναι (τα κλειδιά και η κιθάρα);

Ισως απλά χρειάζεται κάποιο σετ άπ όπως είπαν οι συμφορουμίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πανε βαλε lock κλειδια πανω να τελειωνεις

 

Σχεδόν ποτέ δεν φταίνε τα κλειδιά για το κούρδισμα. Βάλε σωστά τις χορδές, καθάρισε τα αυλάκια στο nut, βάλε λίγο γραφίτη (μολύβι) να γλυστράει καλύτερα η χορδή.  Τέτοια απλά πράγματα θέλει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εισαι σιγουρος οτι περνας σωστα τις χορδες;

 

2. Δοκιμασες λιγο μολυβι στο νατ;

 

3. Εκανες γενικα ενα καλο σεταπ στην κιθαρα;

 

 

4. Χρησιμοποιείς πολύ το tremolo? όσο καλό και αν είναι δεν έχει locking nut ώστε να το χρησιμοποιείς σε extreme divebombs σαν floyd

 

5. Τι χορδές χρησιμοποιείς; Μήπως να δοκιμάσεις καμιά άλλη μάρκα;

 

6. Χάνουν όλες οι χορδές ή συγκεκριμένες;

 

7. όταν λες ξεκουρδίζει, πόσο εννοείς; Το να χάσει πχ. κάποια χορδή ένα κλικ στο κουρδιστήρι μετά από 2-3 τραγούδια με έντονα bends είναι στα όρια του φυσιολογικού. Αν χάνει μισό ημιτόνιο στην μέση του τραγουδιού, έχεις θέμα

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να την πας σε μάστορα να την δει, δεν αλλάζεις το οτιδήποτε έτσι απλά και κυρίως βασιζόμενος σε συμβουλές ανθρώπων που δεν έχουν καν δει το όργανο...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν ποτέ δεν φταίνε τα κλειδιά για το κούρδισμα. Βάλε σωστά τις χορδές, καθάρισε τα αυλάκια στο nut, βάλε λίγο γραφίτη (μολύβι) να γλυστράει καλύτερα η χορδή.  Τέτοια απλά πράγματα θέλει.

 

+1

 

Και αν είχεςστο μυαλό σου για lock κλειδιά κάνε πρώτα lock πέρασμα των χορδών. ;)

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρική (prs se custom) μου ξεκουρδιζεται ευκολα,τι προτείνετε?  Να αλλάξω nut, κλειδιά Ή και τα 2? Διορθώνεται γενικά αυτό? Τι μαλλον φταει?

 

 

Εγώ έχω την se custom semihollow. Ξεκουρδιζόταν μετά από bends.

Άλλαξα nut σε blacktusq και έχοντας δέσει σωστά τις χορδές στα κλειδιά δεν ξεκουρδίζεται με τίποτα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου