Προς το περιεχόμενο

Marshall plexi 1987x


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα σερτς και δεν βρήκα σχετικό αρθρο. Έχετε παίξει με την εν λογω κεφαλή; Σκέφτομαι οτι ο plexi γενικα είναι ένα versatile μηχάνημα και αναρωτιέμαι εαν το συγκεκριμένο μοντέλο είναι καλό δεδομένου οτι λεφτά για τον super lead δεν ξέρω αν θα έχω στα κοντά ή αν θα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω εγω τον ενισχυτη και αν τον εδινα θα τον ξαναπαιρνα...κλασσικος πλεξι ηχος...για να τον χαρεις θελεις attenuator τουλαχιστον εγω αυτο εκανα γιατι δεν μπορουσα να τον ανοιξω καθολου...φυσικα για να βρωμισει πρεπει να τσιτωσει...

 

το μονο που θα σου ελεγα ειναι οτι δεν ειναι καθολου versatile...θα πρεπει να μας πεις τι μουσικη θες να παιζεις...

 

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πας σε superlead αν εχεις τον 1987χ ,δεν εχω παιξει αλλα πιστευω οτι να πας σε 100 βαττ και ειδικα αν δεν εχεις attenuator ειναι καθαρη αυτοκτονια...

 

θα σου πω παντως τι ηχους θα βγαλεις...οπωσδηποτε θα βγαλεις αυτουσιο hendrix,acdc τσιτωμενος και με καποια πεταλακια φτανεις σε malmsteen ,randy rhoads ηχοχρωματα...

 

απο την εμπειρια μου εχοντας και εναν jcm800 και fender hotrod deluxe θα σου ελεγα οτι αν ψαχνεις καθαρα μην πας σε πλεξι, ξυριζουν ελαφρα... σαν των φεντερ δεν υπαρχουν,επισης ουτε για μεταλ θα ελεγα οτι λεει γιατι με τσιτα την ενταση και τσιτα πεταλακι θα καραμικροφωνιζεις παρα θα παιζεις...γενικα εγω δεν τον βρηκα versatile και γι αυτο πηγα σε φεντερ και jcm800....αν μπορουμε να πουμε για versatillity θα ελεγα τον συνδιασμο ταυτοχρονα των 2 ΄΄καναλιων του΄΄

 

εχω τον φεντερ για καθαρα και τον πλεξι για solo,hard rock  british ηχους...ο jcm ειναι καθαρα για τις καφριλες μου...

 

παντως ειναι απ τους λιγους ενισχυτες που σου δινει οτι υποσχεται και σε μεταφερει σε παλια αυθεντικα ηχοχρωματα...και το κανει καλα...ακομα και ο reissue που εχω εγω...οποιοσδηποτε καινουριος marshall τωρα πια στα δικα μου αυτια ακουγεται πλαστικος μπροστα στον πλεξι...ακομα και ο αρκετα ακριβος jcm800 reissue που εχω...

 

και ενα τιπ...οπωσδηποτε εναν καλο κομπρεσσορα,εμενα εχει επανω το attenuator τον κανει αγνωριστο γιατι οπως ειπα ψιλοξυριζει....

 

απο λαμπες κλπ δεν την εχω ψαξει ακομα λογω χρονο οποτε δεν μπορω να σου πω παραπανω πραγματα...

 

αν παιζεις ροκ τελειωσε μην συζηταμε αλλο...αν θες κατι εξισου καλο και οι orange,hiwatt ειναι καταπληκτικοι...

 

αν παντως παιζεις ενα μονο στυλακι και το θες για δωματιο μην τον παρεις...υπαρχουν πολλα και πολυ καλα υποκαταστατα να παιξεις hendrix,srv κλπ...μην ξοδεψεις μια περιουσια...κι εγω που το κανα την εχω καταβρει με μικρους λαμπατους και κλασσικα πεταλακια...τωρα αν παιζεις σε συναυλιακους χωρους δεν ειμαι ειδικος....

 

κατι τελευταιο...αν του βαλεις μια στρατ και μια τυπου lespaul κιθαρα καρφι-καρφι εχεις καλυψει το 70-80% της ιστοριας της ροκ...τελος....

 

PS  θελω και τον randy rhoads signature...πειραζει?ειμαι βαρια αρρωστος?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τί είναι αττενουέητορ. Δεν τον θέλω για καθαρά. Τον θέλω για crunch εως metal ήχους. Μου χουν πει οτι με ενα power break μπορώ να λύσω το πρόβλημα του να μην τον τσιτώνω. Αλλα φαντάζομαι οτι και με ενα rat μπορώ να βγάλω γλυκό drive. Περισσότερο ρωτάω για να μάθω εαν έχει καλό ήχο, αξιόπιστο που να παραπέμπει σε κλασσικά παλια Plexi μοντέλα. Αν δηλαδή το reissue είναι πιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και παραειναι αξιοπιστο...το attenuator ειναι ενα μηχανημα που σου επιτρεπει να παιζεις χαμηλα εχοντας τον ενισχυτη σε μεγαλες εντασεις...ομως και παλι για να καταλαβεις απολυτα τον ηχο που βγαζει ο ενισχυτης σου πρεπει να το εχεις και αυτο καμποσο δυνατα αλλιως θα παρεις πλεξι ηχο αρκετα ασθενικο...

 

για μεταλ ηχους δεν κανει παρα μονο για παλιες εποχες 70ς 80ς και μεχρι εκει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Καλημερα. Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μερικες ερωτησεις. Λοιπον, εχουμε και λεμε:

1)Ο 1987x εχει αρκετο headroom? Το ξερω οτι ειναι πολυ δυνατος ενισχυτης, αλλα σημειωνω οτι τον θελω σχεδον αποκλειστικα για τα καθαρα του. Θα καλυψει αρκετα live οπου στο παταρι γινεται πανικος απο εντασεις. Απ'οτι καταλαβαινετε θελω να ειναι ο ιδιος ο ενισχυτης το monitor μου. Ας πουμε, ο Fender Blues deluxe(40w) που με καλυπτει τωρα, ερχεται πολλες φορες στα ορια του (τελικα τα καταφερνει ομως). Αν υποθεσω οτι λογω των 50w ο marshall θα εχει πιο πολυ headroom, τοτε ειμαι οκ. Ισχυει?

2)Ο 1987x ειναι ο ιδιος ακριβως ενισχυτης με τον 1959slp, με μονη διαφορα τα λιγοτερα watt?

3)Εχει/ειχε κανεις τον 1959HW? Σαν HW ειναι αισθητα ανωτερος απο τον απλο 1959slp? Ρωταω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι δεν αξιζει τα επιπλεον λεφτα του, αφου η ποιοτητα ηχου ειναι η ιδια ??? Με λιγα λογια, στους τρεις ενισχυτες που ανεφερα, παιζει διαφορα στην ποιοτητα των καθαρων, και ποιος κατα τη γνωμη σας εχει τα καλυτερα?

  Ειναι προφανες οτι αυτες οι ερωτησεις θα ηταν περιττες αν ειχα αμεση προσβαση σ'αυτους τους ενισχυτες για δοκιμη. Θα το εκτιμησω λοιπον αν μου απαντησει καποιος που εχει προσωπικη πειρα, αλλα και οποιοσδηποτε αλλος γνωριζει κατι. Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Απο τη στιγμη που θα παιζεις με 4χ12 καμπινα θα εχεις οσο headroom τραβαει η ψυχη σου (το πολυ στο 3 να παιζεις),ο Fender Blues deluxe που εχεις "προδιδεται" απο το μετριο μεγαφωνο του.

 

2)ειναι αλλος ενισχυτης με λιγοτερα βαττ,δεν συμπεριφερεται το ιδιο με τον 100αρη.

  παντως στη θεση σου θα επαιρνα τον 100αρη ,εχει καλυτερα καθαρα. 

 

3)ο HW ειναι για αυτους που θελουν μια οσο το δυνατον πιστοτερη εκδοση του original 100αρη plexi,εχει καλυτερα & ακριβοτερα υλικα και φυσικα μπολικο Handwiring & ευκολια service,o 1959slp κανει τα μισα λεφτα για απλα χρειαζεται τον μισο χρονο για να κατασκευαστει ,ειναι ομως μια χαρα reissue.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Απο τη στιγμη που θα παιζεις με 4χ12 καμπινα θα εχεις οσο headroom τραβαει η ψυχη σου (το πολυ στο 3 να παιζεις),ο Fender Blues deluxe που εχεις "προδιδεται" απο το μετριο μεγαφωνο του.

 

2)ειναι αλλος ενισχυτης με λιγοτερα βαττ,δεν συμπεριφερεται το ιδιο με τον 100αρη.

   παντως στη θεση σου θα επαιρνα τον 100αρη ,εχει καλυτερα καθαρα. 

 

3)ο HW ειναι για αυτους που θελουν μια οσο το δυνατον πιστοτερη εκδοση του original 100αρη plexi,εχει καλυτερα & ακριβοτερα υλικα και φυσικα μπολικο Handwiring & ευκολια service,o 1959slp κανει τα μισα λεφτα για απλα χρειαζεται τον μισο χρονο για να κατασκευαστει ,ειναι ομως μια χαρα reissue.

Ευχαριστω πολυ SF!

Αν σου ελεγαν οτι ο HW κοστιζει μονο 100 Ευρω παραπανω θα ελεγες οτι σαφως αξιζει η αγορα του? Ρωταω γιατι φοβαμαι μην πεσω σε παγιδα και τελικα ο HW ειναι και χειροτερος απο τον απλο slp.

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/marshall+1959/1/

Αλλα αυτο που σημειωνω ειναι οτι ειπες οτι ο 100αρης εχει καλυτερα καθαρα απο τον 1987x. Απογοητευτικο αυτο, αφου αν αγοραζα τον 50αρη, εχω και ετοιμη καμπινα, αλλιως πρεπει να αγορασω αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ελεγαν οτι ο HW κοστιζει μονο 100 Ευρω παραπανω θα ελεγες οτι σαφως αξιζει η αγορα του? Ρωταω γιατι φοβαμαι μην πεσω σε παγιδα και τελικα ο HW ειναι και χειροτερος απο τον απλο slp.

 

φυσικα και θα επαιρνα τον HW ,ουτε για πλακα δεν θα επαιρνα τον απλο slp.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου